امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22570
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست خبری و فصلی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اصحاب رسانه برای ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست خبری و فصلی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اصحاب رسانه برای اطلاع‌رسانی فعالیت‌های این نهاد درباره گسترش فرهنگ کتابخوانی و استفاده از کتابخانه‌های عمومی و دستاوردهای نهاد کتابخانه‌ها در دولت نهم و دهم صبح امروز 18 تیر در سالن کنفرانس نهاد برگزار شد.

بر اساس این گزارش واعظی ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار داشت: امروز هجدهم تیرماه است. روزی که شورای فرهنگ عمومی آن را به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری کرده است. البته رویداد مهمی هم در بیست و نهم تیرماه سال 90 برای کتابداران رقم خورد و آن دیدار با رهبر انقلاب بود که برای مجموعه نهاد کتابخانه‌ها و اهل کتاب و کتابخوانی مبارک شمرده شده و امیدواریم در تقویم کشور به ثبت برسد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: در سال گذشته جشن دو برابری شاخصه های کتاب و کتابخوانی در دولت نهم و دهم برگزار شد چرا که پیش از این تعداد کتابخانه‌های عمومی 2800 باب بود اما با پیشرفت‌هایی که داشتیم هفته آینده تعداد کتابخانه‌های عمومی از 3000 باب عبور خواهد کرد و طی برنامه‌ای قرار است میزبان محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور باشیم و در کتابخانه مرکزی استان سمنان آن را افتتاح کنیم. همزمان با این افتتاح 80 کتابخانه در سراسر کشور افتتاح می‌شود.

*بیست و سوم تیرماه کتابخانه سمنان با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: با افتتاح کتابخانه سمنان و همزمان 80 کتابخانه از طریق ویدئو کنفرانس بازگشایی می‌شوند تا آمار و تعداد کتابخانه‌ها از 3000 باب عبور کند.

واعظی با اشاره به اینکه در ابتدای دولت نهم و دهم 1600 باب کتابخانه بود اما در پایان این دوره 3000 باب را شاهد هستیم این پیشرفت را مبارک خواند.

*هر ایرانی 8 متر مربع باید کتابخانه داشته باشد

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه ضمن قیاس ایران با سایر کشورها طراز ایران در منطقه را اول دانست و گفت: طی سه سال گذشته جمهوری اسلامی ایران در منطقه حائز رتبه اول برای سرانه مطالعه بوده است و ما امیدواریم با تلاش‌های صورت گرفته به زودی به طراز کشورهای پیشرفته برسیم. البته هنوز با آنچه در سند چشم‌انداز وجود دارد فاصله داریم.

وی گفت: برای هر فردی ایرانی باید 8 متر مربع کتابخانه داشته باشیم. هدفگذاری برای سال 1404 این است که روند توجه به مسئله کتاب و کتابخوانی ادامه دار خواهد بود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با مدیران نهاد کتابخانه‌ها منویات مهمی را در راستای سران مطالعه عنوان فرمودند افزود: با توجه به رهنمودهای رهبر انقلاب در دیدار با مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی و کتابداران ایشان مطالبات مهمی را مطرح فرموده است. اول اینکه باید سرانه مطالعه افزایش یابد و آنچه مهم است اینکه همه ایرانیان باید اهل خواندن باشند؛ برای اینکه چنین هدفی محقق شود یکی از طرح‌ها افتتاح ایستگاه مطالعه بود. این ایستگاه در فاز اول با 140 ایستگاه، فاز دوم 130 ایستگاه و فاز سوم با 120 ایستگاه در سراسر کشور فعالیت‌ می‌کند و امروز مجموعا 390 ایستگاه داریم اما برنامه‌ریزی بر این اساس است تا 1000 ایستگاه تا پایان سال 92 به بهره‌برداری برسد و همزمان با آن سری سوم کتاب‌های ایستگاه‌ها در حال تهیه هستند ضمن اینکه تغییراتی نسبت به دوره اول و دوم را در این راستا شاهدیم چرا که ابتدا تیراژ 150 هزار جلد بود اما در سری سوم با توجه به استقبال از کتابهای کودک و نوجوان تیراژ را به 200 هزار جلد افزایش داده‌ایم.

*دو رونمایی در ماه مبارک رمضان؛ یک تفسیر و یک دانشنامه

واعظی با برشمردن برنامه‌های ماه مبارک رمضان به رونمایی‌ها اشاره و اضافه کرد: دو رونمایی را برای این ماه مبارک در نظر گرفته‌ایم. نخست رونمایی از تفسیر روایی الثری است را نظر داریم که تقریبا مراحل پایانی کار را سپری می‌کند و در 9 جلد آماده است. البته مهمترین تفسیر روایی القرآن است که 400 سال از انتشار آن می‌گذرد. از این رو این تفسیر ترجمه شده تا فارسی زبانان از آن بهره ببرند. این تفسیر در 14 هزار صفحه ترجمه، تفسیر و آماده شده است. اثر دوم دانشنامه اسارت و آزادگی است. این اثر مربوط به حوزه دفاع مقدس و فرهنگ اسارت و آزادگی است که بیش از صد جلد هزار صفحه‌ای است و گردآورنده آن مسعود ده‌نمکی است که این اثر هم در ماه مبارک رمضان رونمایی می‌شود.

واعظی در ادامه به پرسش و پاسخ خبرنگاران پرداخت و پیرامون آزمون استخدامی این نهاد فرهنگی توضیح داد: هر سال آزمون استخدامی برگزار می‌کنیم که اولویت با کتابداران است. البته در سالهای اول کمتر رشته غیر کتابداری می‌گرفتیم اما در سالهای اخیر فارغ التحصیلان کتابداری در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را جذب می‌کنیم و بیش از 40 درصد فعالان کتابخانه‌ها دانش کتابداری دارند چراکه نهاد کتابخانه‌ها هیچ کتابی افتتاح نمی‌کند مگر اینکه تجهیزات منابع و نیروی انسانی آن را تدارک دیده باشد. از این رو 640 نفر جذب سال گذشته ما بوده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن ارائه آمار تعداد مجلدات کتاب در کتابخانه‌ها گفت: 14 میلیون تعداد کتاب‌هایی بود که تا پیش از این در کتابخانه‌ها داشتیم اما امروز 34 میلیون جلد در کتابخانه‌های عمومی موجود هستند. 4500 پرسنل داشتیم که در حال حاضر تعداد آنها به 5 هزار و 500 نفر افزایش یافته است.

*فعالیت دبیرکل در دولت آتی/ سرانه مطالعه 75 دقیقه

واعظی در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره میزان سران مطالعه و اینکه روند فعالیت شما در دولت آتی چگونه خواهد بود پاسخ داد: تصمیم برای بودن یا عدم فعالیت برعهده مدیران بالاتر و وزارت ارشاد است باید از آنها سوال کنید اما درباره آمار سرانه مطالعه باید بگویم هر سال یکی از کارهای ما سنجش سرانه مطالعه بود. 4 سنجش را انجام دادیم و یکی هم در اردیبهشت انجام شد این سنجش شامل خواندن کتاب، قرآن، ادعیه، روزنامه، نشریه و خواندن در فضای مجازی است که آمار این سنجش طی 10 روز آتی آماده می‌شود. پیش از دولت نهم و دهم دو سنجش مطالعه انجام شد. یکی در سال 78 از سوی وزارت ارشاد و دیگری پیش از انقلاب و سال 53؛ اما از سال 86 هر سال سنجش مطالعه را داشته‌ایم. میزان سرانه مطالعه در اردیبهشت 90 نسبت به سال 78 در مورد کتاب حدود 5/6 دقیقه بود و آخرین سنجش حدود 15 دقیقه که جمع سرانه مطالعه را به عدد 75 دقیقه رساند و روندی که سالهای اخیر با آن مواجهیم نشان می‌دهد مطالعه در فضای مجازی افزایش داشته است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره حقوق کارمندان نهاد توضیح داد: کارمندان نهاد کتابخانه‌ها حدود 600 هزار تومان حقوق می‌گیرند.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه کتابخانه‌های روستایی چگونه و چند ساعت دایر هستند گفت: تمام کتابخانه‌های روستایی ما کتابدار دارند اما روزی سه ساعت فعالیت می‌کنند و در موارد استثنایی که تعداد اعضای آنها بیش از 450 نفر باشد کتابدار دائمی استخدام کرده‌ایم.

واعظی در پایان این نشست با اشاره به دو مقوله افتتاح کتابخانه‌ها در مناطق زلزله‌ زده و شبکه تلویزیونی کتاب اینگونه توضیح داد که تمام کتابخانه‌های در تعهد ما در آذربایجان شرقی ساخته و به بهره‌برداری رسیده‌اند و تنها یک کتابخانه در بوشهر داریم که طی یک ماه آینده افتتاح می‌شود اما پیرامون شبکه تلویزیونی کتاب باید بگویم فعالیت آزمایشی این تلویزیون در فضای مجازی به خوبی انجام شد. ما آماده‌ایم تا روزی 4 ساعت فعالیت داشته‌ باشد. کارهای ساختاری تمام شده و یا در حال اتمام است. کتابخانه شهید چمران را به مرکز این شبکه تلویزیونی اختصاص داده‌ایم که سالن تولید در حال نمایش دادن است و شاید تا پایان ماه رمضان شروع فعالیت دائم و مستمر را داشته باشیم. بنا داریم روزانه 4 ساعت تولید و پخش داشته باشیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار