امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۸:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2258
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 202
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نشست رسانه‌ای ستاد بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید مطهری، پیش ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نشست رسانه‌ای ستاد بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید مطهری، پیش از ظهر امروز با حضور «محمدرضا جعفری جلوه» دبیر ستاد و قائم مقام بنیاد شهید مطهری در محل این بنیاد برگزار شد.

جعفری جلوه در ابتدای این نشست عنوان کرد: از آنجا که اندیشه‌های شهید مطهری هنوز هم پاسخگوی نیازهای ماست می‌تواند ما را در عرصه‌های نیازهای نظری و عملی یاری کند. بنابراین کوشش ما بر آن است تا از ایده‌های این شهید بزرگوار در عرصه تحکیم دانش مسلمین بهره‌مند شده و مبتنی بر مبانی اندیشه‌های  نظری، فکری، دینی و انقلابی او حرکت متناسبی را در پیش گیریم.

دبیر ستاد بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید مطهری، «شهید مطهری، تحکیم اقتصاد و دانش مسلمین» را از جمله شعارهای اصلی این ستاد برشمرد و اظهار داشت: ستاد بزرگداشت شهید مطهری در کنار شعار اصلی، دو شعار فرعی را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: از سال گذشته بحث تمدن اسلامی که نقطه محتوم این انقلاب و کلیات جهان اسلام است مطرح بود و طبیعتا شهید مطهری به طور جدی دارای دغدغه‌های بسیاری نسبت به تمدن اسلامی بوده و به افول خِرد و عقل به عنوان عامل انحطاط آن توجه داشته است.

* «مطهری و علوم انسانی» محور همایش‌های ستاد بزرگداشت امسال

جعفری جلوه با بیان اینکه اولین شعار فرعی ستاد بزرگداشت شهید مطهری «مطهری و تمدن آینده نوین اسلامی» است، گفت: با یک نگاه دقیق در می‌یابیم که ضرورت توجه به یگانگی امت اسلامی بیش از هر زمانی پیش روی ما قرار دارد به ویژه اکنون که شاهد وقوع دسیسه‌ها و درگیری‌های فرقه‌ای و مذهبی در جهان اسلام هستیم به وحدت جهان اسلام نیازمندیم. 

وی تصریح کرد: «مطهری و وحدت جهان اسلام» از دیگر شعارهای ستاد بزرگداشت شهید مطهری است که محور برنامه‌های بزرگداشت امسال را نیز شکل می‌دهد. همچون سال‌های گذشته یکی از محوری‌ترین اقداماتی که در این ایام صورت می‌گیرد برگزاری همایش‌های تخصصی در مراکز حوزوی، دانشگاهی و علمی سراسر کشور همچنین در سطح مراکز آموزش و پرورش است که با محوریت موضوعات کاربردی، اصلی و مهم نیاز کشور جهت دهی شده و تلاش می‌شود تا سوگیری این همایش‌ها به سوی مباحث کاربردی و علمی باشد برای اینکه آنچه که در صحنه عمل است در جهت تبیین درست نیازهای روز مطرح شود.

رئیس ستاد بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید مطهری، خاطرنشان کرد: امروز موضوع سبک زندگی کاملاً اذهان را متوجه خود کرده است که پاسخ یک متفکر فرهنگ‌ساز و معرفت‌پرور می‌تواند پاسخی کلیدی به مباحث و مسئل آن باشد.

وی ادامه داد: بحث تحول علوم انسانی نیز در چند سال اخیر به مسئله بسیار جدی در تولید علم و مباحث معرفتی تبدیل شده است از این رو با توجه به کاربردی‌ بودن علوم انسانی در زندگی بشر و اعتلای آن در اندیشه‌های دینی، بسیاری ضروری است که تعداد قابل توجهی از این همایش‌ها با عنوان «جایگاه مطهری در علوم انسانی» برگزار شود.

* برپایی میز پاسخگویی در غرفه شهید مطهری در نمایشگاه کتاب

جعفری جلوه با اشاره به لزوم وحدت جهان اسلام و پرهیز از کشمکش‌های فرقه‌ای و مذهبی تصریح کرد: شهید مطهری محور عقلانیت و وحدت است بنابراین نمایش آرای این اندیشمند در هیئتی عقلانی، از او جایگاهی فرا نزاعی در اندیشه‌ها ساخته است.

وی اظهار داشت: امسال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب به دلیل نیازهای نسل جوان، حضور پررنگی بر اندیشه‌های این شهید مطرح شده است که با همکاری ستاد بزرگداشت یک اقدام محوری در نمایشگاه کتاب صورت گرفته که آن برپایی غرفه‌ای در خور و متناسب با شهید مطهری است.

وی گفت: از مهمترین اتفاقات نمایشگاه کتاب امسال برپایی میز پاسخگویی مطهری به نیازهای نسل جوان است که مطهری شناسان و اندیشمندان متعهد در آنجا حضور خواهند یافت و به پاسخ‌ها و شبهات مطروحه پاسخ می‌دهند.

* رونمایی از سایت جامع شهید مطهری با حضور رئیس مجلس

رئیس ستاد بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید مطهری، افزود: مهمترین اقدام در راستای ترویج اندیشه و آراء شهید مطهری حرکتی است که از یک و نیم سال پیش در بنیاد پیگیری شده و اکنون در آستانه بهره‌برداری از آن هستیم رونمایی از سایت جامع شهید مطهری است که با توجه به اهمیت و ضرورت دربرگیرندگی آن در عرصه نیاز کاربران در فضای مجازی طراحی شده است که زبان ابتدایی آن فارسی بوده و زبان‌های عربی، انگلیسی، فرانسوی، ترکی، مالایی و ... را هم در بر می‌گیرد.

وی یادآور شد: سایت جامع شهید مطهری در چهاردهم اردیبهشت ماه با حضور رئیس مجلس و مدیرعامل بنیاد شهید مطهری رونمایی خواهد شد و خدمات آن در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. همچنین از اقدامات اصلی ستاد بزرگداشت شهید مطهری معرفی شخصیت ایشان است که فضاهای آموزشی و حوزوی باید تلاش کنند تا بار دیگر بزرگ‌مردی از جنس مطهری پا به عرصه هستی گذارد و بار دیگر از اندیشه تاریخ‌سازی همچون مطهری بهره‌مند شویم.

* ترجمه 300 اثر شهید مطهری به 35 زبان دنیا

جعفری جلوه گفت: هر اندیشه‌ای که در قالب هنر و به صورت هنرمندانه عرضه شود ماندگار خواهد بود از این رو مطهری در سخنوری و نحوه بیان، هنرمندی جامع است که هنر، خود را وامدار آن می‌داند.

وی برپایی جشنواره «گل‌واژه‌های مطهر» در عرصه شعر را از دیگر برنامه‌های ستاد بزرگداشت شهید مطهری دانست و عنوان کرد: سال گذشته  جشنواره هنرهای تجسمی و امسال نیز دومین جشنواره «گل‌واژه‌های مطهر» را با حضور تعداد پرشماری از شاعران و اشعار جدید در دستور کار قرار دادیم که اختتامیه آن نیز در هشتم اردیبهشت ماه نیز برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید مطهری، از ترجمه بیش از 300 اثر شهید مطهری به 35 زبان دنیا خبر داد و گفت: بسط و ترویج اندیشه شهید مطهری از اقدامات معاونت پژوهشی بنیاد بوده و از این پس طیف وسیعی از آثار شهید مطهری ترجمه خواهد شد.

وی افزود: از دیگر مهمترین موضوعات کاربردی که ستاد بزرگداشت شهید مطهری به آنها می‌پردازد می‌توان به عناوینی از جمله: شهید مطهری و ولایت‌مداری، شهید مطهری و تعلیم و تربیت، شهید مطهری و اخلاق اسلامی، شهید مطهری و زن مسلمان، شهید مطهری و بیداری اسلامی اشاره کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها