امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22581
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا)، «شهید علی قمی کردی »متولد سال 1339 در شهر مقدس قم است. او در دوران انقلاب شکوهمند اسلامی‌ هنگام ...

به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا)، «شهید علی قمی کردی »متولد سال 1339 در شهر مقدس قم است. او در دوران انقلاب شکوهمند اسلامی‌ هنگام پخش اعلامیه و نوارهای حضرت امام(ره) مورد اصابت گلوله مزدوران شاه قرار می‌گیرد و مجروح می‌شود. پس از پیروزی انقلاب به عضویت سپاه درمی آید و علی رغم کوتاهی از ناحیه پا و منع از رفتن به مناطق جنگی ؛ با اصرار زیاد عازم کردستان می شود و در تیپ ویژه شهدا مشغول و  به قائم مقامی این تیپ درمی آید. 
 
سردار «غلامعلی علاماتی» از همرزمان‌ شهید علی قمی اظهار داشت: شهید علی قمی در اوج مبارزات انقلاب اسلامی از مبارزینی بود که به درجه جانبازی نائل شد و از افتخاراتش این است که از همان ابتدا ایده و تفکر انقلابی داشت.

او پس از آنکه به عضویت سپاه پاسداران درآمد، عشق و علاقه خود را نسبت به این نهاد بروز داد و به عنوان مربی آموزشی در پادگان امام حسین (ع) منشأ پرورش رزمندگان زیادی شد.

آشنایی‌ بنده با شهید قمی در سال 59 در تهران بود که این آشنایی تا حضور در غرب کشور ‌ادامه یافت. در شش ماهه اول آغاز جنگ، در یک شرایط بسیار سخت قرار داشتیم و با کمبود نیروهای آموزش‌دیده روبه‌رو بودیم. در نتیجه با ایجاد یک پادگان در کرمانشاه، شهید قمی به همراه شهید گلاب و گنجی‌زاده آموزش‌های نظامی و عقیدتی را برای قشرهای مختلف ‌مردم ‌که در منطقه حضور داشتند، برگزار می‌کردند.

بعد از محدودیت‌های زیادی ‌که توسط بنی‌صدر برای نیروهای سپاه و همچنین تجهیزات نظامی ایجاد شده بود، سعی شد با آموزش نیروهای مردمی و اعزام آنها به غرب و شمال غرب کشور، یعنی در مناطق کردستان، دهلران، مهران و قصر شیرین در مقابل نیروهای بعثی عراق مقاومت کنیم.

* تیپ ویژه شهدا، تیپ عمل‌کننده در برابر ضدانقلاب در کردستان

شهید قمی‌ به همراه شهید بروجردی و شهید ناصر کاظمی از مؤسسین تیپ ویژه شهدا بودند که ابتدا در قالب‌گردان‌هایی از نیروهای آموزش‌دیده فعالیت می‌کرد و بعد رسماً «تیپ ویژه شهدا» را تشکیل دادند که فرماندهی‌ آن برعهده شهید کاظمی ‌و معاونت آن نیز با شهید گنجی‌زاده بود و شهیدان قمی، ملکیان و بنده نیز از معاونین دیگر این تیپ بودیم که توانستیم بسیاری از راه‌ها و شهرهای کردستان را که در دست منافقین و نیروهای عراقی بود، خارج کرده و پاکسازی نماییم.

* هر 72 ساعت یک عملیات برگزار شد

در سال 61 پس از حضور در عملیات بازی دراز؛ در قالب عملیات‌های دیگری به پاکسازی محور بوکان به سد بوکان، سائین دژ و تکاب پرداختیم و پس‌از آن، عملیات پاکسازی ‌محور پیرانشهر به سردشت را انجام دادیم ‌که ‌در مجموع این عملیات‌ها 4 ماه به طول انجامید. می‌توان گفت: هر 72 ساعت یک بار، یک عملیات در منطقه اتفاق می‌افتاد.

* امام(ره) پیروزی‌های رزمندگان تیپ ویژه شهدا را فتح‌الفتوح نامیدند

شهید ناصر کاظمی در همان مرحله اول عملیات به شهادت رسید و پس از شهادت‌ او شهید قمی نقش به سزایی ‌در هدایت نیروها داشت؛ درطول چهار ماه یعنی از شهریور تا آذر سال 61، این عملیات‌ها به طول انجامید و پس از پیروزی‌های چشمگیر رزمندگان؛ رزمندگان تیپ ویژه شهدا در دیدار خود با حضرت امام (ره) مورد تفقد ایشان قرار گرفتند و ایشان پیروزی‌های رزمندگان این تیپ را «فتح الفتوح» نامیدند. 
 
در کنار آزادسازی مناطق یادشده، مناطقی مانند مهاباد، مریوان، سردشت، اشنویه، خوی و سلماس‌ نیز توسط تیپ ویژه شهدا پاکسازی شد.

از ویژگی‌های بارز شهید قمی ارتباط و انس و الفت او با همه رزمندگان بود، به طوری که باعث شده بود در قلب همه نیروها نفوذ کرده و به عبارتی فرماندهی کند و همه از او اطاعت می‌‌کردند. او در عین حال که خود مجری مراسم‌های مذهبی در منطقه‌ بود با دعا و گریه‌ها و زمزمه‌ های عاشقانه خود باعث جذب جوانان شده بود.

در کنار این ویژگی، اراده و پشتکار پولادین و شجاعت و روحیه بسیار زیاد او از ویژگی‌های دیگرش بود به طوری که علی‌رغم جثه کوچکی که داشت، دارای عظمت روحی بود که مرگ را به سخره گرفته بود و شهادت را به دنبال خود می‌کشید و سرانجام به آرزوی خود یعنی شهادت، آن هم در نزدیکی سه راه نقده در مقر ویژه تیپ شهدا رسید.
 
اگرچه آشنایی من با او تنها سه سال طول کشید، اما گویی قرن‌ها با او انس و الفت داشتم. در یکی از عملیات‌ها پس از آنکه 48 ساعت با پای پیاده راهپیمایی کرده بودیم، به برکه آبی رسیدیم و همه نیروها منتظر خوردن آب بودند؛ اما شهید قمی با شوخی گفتند برای چه آب می‌خواهید، اینجا شربت هم می‌دهیم و همه با دیدن آن منطقه خشک و بی‌آب با تعجب پرسیدند، اینجا که شربت نیست، و او با شوخی و روحیه بالا گفت اینجا شربت شهادت می‌دهند، یعنی می‌خواست به نیروها بگوید شهادت در نزدیکی همه شمااست و باید همواره آماده باشیم.
 
شهید علی قمی اسوه و استاد حرف، عمل و اخلاق بود و در همین راه با صداقت به آرزوی خود یعنی شهادت رسید.
انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار