امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۵:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22586
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 204
گازوئیل به عنوان یکی از با ارزش‌ترین فرآورده‌های نفتی سهم بالایی در سبد سوخت کشور دارد. ضرورت تامین گازوییل در کشور باعث شده تا در شرایط تحریم علاوه ...

گازوئیل به عنوان یکی از با ارزش‌ترین فرآورده‌های نفتی سهم بالایی در سبد سوخت کشور دارد. ضرورت تامین گازوییل در کشور باعث شده تا در شرایط تحریم علاوه بر پالایشگاه‌ها برخی واحدهای پتروشیمی به جای تولید محصولات اصلی خود، گازوئیل تولید کنند. نیروگاه‌ها پس از بخش حمل‌ونقل بزرگترین مصرف کننده گازوئیل کشور هستند و یک چهارم مصرف این فرآورده را به خود اختصاص داده‌اند.

مصرف گازوئیل نیروگاه‌ها در سال 91 روزانه به 7.5 میلیارد لیتر رسید که ارزش آن بر اساس قیمت گازوئیل در فوب خلیج فارس، 5 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

از آن جا که گازوییل نسبت به دیگر سوخت‌های مورد استفاده در نیروگاه‌ها ارزش اقتصادی بیشتری دارد، تولید برق با استفاده از این فرآورده، بیشتر از تولید برق با استفاده از دیگر سوخت‌ها هزینه دارد.

بررسی وضعیت تولید برق در دنیا نیز نشان می‌دهد که کمتر کشوری برق خود را با سوزاندن گازوئیل تامین می‌کند. این در حالی است که بسیاری از کشورها استفاده از دیگر منابع فسیلی ارزان‌تر از جمله زغال سنگ و گاز را که قیمت آنها به ترتیب 30 و 50 درصد قیمت گازوئیل است، در برنامه خود قرار داده‌اند.

این کشورها قصد دارند با گسترش نیروگاه‌های بادی، مصرف زغال‌سنگ و گاز را در تولید برق کاهش دهند. به عنوان نمونه کشور آمریکا برنامه‌ای را برای کاهش سهم زغال سنگ و گاز در تولید برق و افزایش سهم نیروگاه‌های بادی به 20 درصد تا سال 2030 در دست اجرا دارد. کشورهای اروپایی نیز قصد دارند تا این سال سهم نیروگاه‌های بادی را به بیش از 20 درصد ظرفیت کل نیروگاه‌های خود برسانند.

بررسی وضعیت نیروگاه‌های بادی در دنیا نیز نشان می‌دهد که این منابع با رشدی چشمگیر، سهم خود را به 4.5 درصد از ظرفیت کل نیروگاه‌های دنیا رسانده‌اند. اصلی‌ترین راهبرد کشورهای پیشرو در احداث این نیروگاه‌ها، سیاست خرید تضمینی برق بادی است که بر مبنای آن بازار تقاضای این فناوری فعال شده و با ورود سرمایه‌گذاران غیردولتی، نیروگاه‌های بادی گسترش می‌یابد.

نمودار ظرفیت نیروگاه‌های بادی در کشورهای پیشرو


 
   
 
   
 
   
 
   

با وجود گسترش نیروگاه‌های بادی در دنیا و کاهش سهم منابع فسیلی در تولید برق، وزارت نیرو به علت در اختیار داشتن گازوییل یارانه‌ای توجهی به هزینه تولید برق با استفاده از این سوخت ندارد و همچنان 12 درصد برق کشور را با استفاده از این فرآورده ارزشمند تولید می‌کند.

با در نظر گرفتن قیمت گازوییل در فوب خلیج فارس با نرخ ارز مبادلاتی، تولید برق با استفاده از گازوییل 600 تومان در هر کیلووات ساعت هزینه دارد، اما وزارت نیرو با صرف نظر کردن از هزینه گازوییل، تولید برق را با استفاده از این فرآورده، بسیار ارزان‌تر از 600 تومان می‌داند و حاضر نیست برق بادی را با قیمتی بیش از 186.3 تومان خریداری کند.

این قیمت برای خرید تضمینی برق بادی، حداقل نیازسرمایه‌گذاران را جهت احداث نیروگاه‌های بادی تامین نمی‌کند. رئیس سازمان انرژی‌های نو (سانا) نیز اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان این که هنوز هیچ نیروگاه بادی توسط بخش غیردولتی احداث نشده است، خواستار تغییر رویکرد در این زمینه شد.

توجه به نیاز واقعی سرمایه‌گذاران در نیروگاه‌های بادی نشان می‌دهد که افزایش قیمت خرید تضمینی برق بادی به 500 تومان که 100 تومان ارزان تر از هزینه تولید برق با استفاده از گازوییل است، سوددهی این نیروگاه‌ها را در محدوده اقتصادی مناسبی جهت سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی قرار می‌دهد. با گسترش نیروگاه‌های بادی و کاهش مصرف گازوییل، علاوه بر آن که سبد تولید برق کشور متنوع می‌شود، دیگر نیازی نخواهد بود تا واحدهای پتروشیمی به جای تولید محصولات پتروشیمی، گازوئیل تولید کنند.

تولید گازوئیل در واحدهای پتروشیمی این واحدها را با کاهش سودآوری و همچنین کاهش تولید محصولات اصلی پتروشیمی مواجه کرده است.

سجاد حسین نیا- کارشناس مرکز مطالعات راهبردی انرژی دانشگاه تهران
منابع:
1- "ترازنامه انرژی سال 1390"،‌ معاونت امور برق و انرژی وزارت نیرو، بهار 92.

2- "آمار تفصیلی صنعت برق ایران ویژه مدیریت راهبردی درسال 1391"، شرکت مادر تخصصی توانیر، وزارت نیرو، ایران، 1390.

3- “2010 Renewable Energy Data Book”, National Renewable Energy Laboratory (NREL), US Department of Energy, USA, 2011.

4- خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصاحبه با آرمودلی رییس سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا)، 2/4/92.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها