امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22599
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 233
به‌ گزارش خبرنگار فارس در دوشنبه، استاد دانشگاه مشترک اسلاویانی روسیه و تاجیکستان معتقد است که همکاری روسیه با ایران در آسیای مرکزی از نیازهای جدی ...

به‌ گزارش خبرنگار فارس در دوشنبه، استاد دانشگاه مشترک اسلاویانی روسیه و تاجیکستان معتقد است که همکاری روسیه با ایران در آسیای مرکزی از نیازهای جدی بوده و به‌ تحکیم ثبات و امنیت در منطقه کمک خواهد کرد.

«گئورگی کشلاکف» مدیر کرسی اقتصاد دانشگاه مشترک اسلاویانی روسیه و تاجیکستان ضمن حمایت از گسترش همکاری‌های اقتصادی روسیه و ایران در آسیای مرکزی، گفت: حضور روسیه و ایران در منطقه امری بسیار طبیعی است ولی به‌ دلایلی به‌ این موضوع توجه لازم صورت نگرفته است.

وی با انتقاد از اقدامات نسبتا ضعیف روسیه و ایران در منطقه، تصریح کرد: چین در آسیای مرکزی تا جایی نفوذ اقتصادی و تجاری پیدا کرده است که چنانچه وضعیت موجود همین‌گونه تداوم یابد در سال‌های نزدیک عملا جای پایی برای روسیه و دیگر طرف‌های منطقه‌ای باقی نخواهد گذاشت.

این دانشمند مسائل اقتصادی منطقه در پاسخ این پرسش که «آیا درحالی که از افزایش نفوذ اقتصادی چین در آسیای مرکزی احساس نگرانی می‌کنید تا کجا همکاری‌های روسیه با ایران در منطقه می‌توانند مؤثر تمام شوند؟» خاطرنشان کرد: روسیه و ایران با هم مشکل سیاسی نداشته و در سال‌های اخیر همکاری‌های خوبی را نیز دنبال کرده‌اند چنانچه از ظرفیت‌های مشترک خود کار بگیرند، می‌توانند به‌ وزنه مهمی در منطقه تبدیل شوند و این امر به‌ نفع منافع کشورهای منطقه نیز خواهد بود.

کشلاکف که در دوران شوروی معاونت اقتصادی شورای وزرای تاجیکستان را بر عهده داشت، گفت: برای اقدامات مشترک روسیه و ایران در منطقه و از جمله تاجیکستان فقط نیاز به‌ اراده سیاسی است و چنانچه اراده سیاسی وجود داشته باشد با تشریک مساعی و هماهنگی اقدامات می‌توان در فضای آسیای مرکزی جایگاه مناسب‌تری به‌دست آورد.

وی همکاری روسیه با ایران در بخش ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل، ظرفیت‌های جدید انرژی و صنایع توریستی در تاجیکستان را از بخش‌های دارای اولویت تلقی کرد.

استاد دانشگاه مشترک روسیه و تاجیکستان، نفوذ بدون محدودیت چین در آسیای مرکزی را خطر جدی برای منطقه دانست و گفت: باید بر این نکته توجه داشت که ایران هنوز با خطر به‌اصطلاح «چینی شدن» مواجه نمی‌باشد در حالی که آن برای کشورهای آسیای مرکزی بسیار جدی است.

وی ادامه داد: امروز چین برای منطقه سرمایه‌گذاری‌های فراوانی انجام می‌دهد ولی همراه با این سرمایه‌گذاری‌ها اتباع خود را نیز به‌ آسیای مرکزی سرازیر می‌کند و این درحالی است که کشورهای منطقه به‌طور جدی مواجه مشکل بیکاری می‌باشند و از وجود آن‌ها برای تحقق پروژه‌ها با حضور سرمایه‌های چینی می‌توان استفاده کرد و عدم توجه به‌ این موضوع شرایط را در آینده تغییر خواهد داد. 

این مقام سابق شوروی با اشاره به‌ ضرورت فعال شدن روسیه و ایران در منطقه، تصریح کرد: همکاری میان مسکو و تهران در منطقه نتیجه خواهد داد ولی به‌ نظر من بهترین کشوری که برای این موضوع می‌تواند وجود داشته باشد، تاجیکستان است چرا که مشترکات بسیار فراوانی میان ایران و تاجیکستان وجود داشته و مردم تاجیک نسبت به‌ روسیه نیز حسن توجه دارند که این امر زمینه را بیشتر مساعد خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: آمریکایی‌ها با رسانه‌ای کردن اقدامات مختلف خود در منطقه به‌ دنبال فراهم کردن جو مناسب روانی برای برنامه‌های آینده خود می‌باشند، برای مثال اعطای چند عدد خودرو به‌ تاجیکستان را این قدر تبلیغ می‌کنند که انگار اتفاق بزرگی صورت پذیرفته است.

اما در این میان خیلی از کارهای خوبی که به‌ وقوع می‌پیوندد از چشم رسانه‌ها دور می‌افتند و به‌ عنوان مثال: روسیه برای دانشگاه مشترک خود با تاجیکستان (دانشگاه اسلاویانی) سالانه 100 میلیون روبل (33 روبل معادل یک دلار است) هزینه می‌کند که معمولا از سوی رسانه‌ها و کارشناسان نادیده گرفته می‌شود و این نوع سرمایه‌گذاری روی بخش آموزش تاجیکستان را کشورهای دیگر خارجی ندارند و ضمنا با حمایت مالی مسکو تعدادی از شعبات دانشگاه‌های روسیه نیز در تاجیکستان فعال می‌باشند. 

کشلاکف از آن ابراز تأسف کرد که رسانه‌های گروهی در رابطه ‌روابط روسیه با تاجیکستان عمدتا به‌دنبال موارد منفی می‌گردند.

وی ایجاد فضای مثبت در میان کشورهای منطقه از راه اجرای پروژه‌های با کیفیت را فراهم‌ کننده زمینه توسعه حضور اقتصادی و اجتماعی طرف‌های خارجی آسیای مرکزی عنوان کرد و گفت: احداث تونل «استقلال» از سوی ایران بزرگترین گام مثبت ایران نه‌تنها در تاجیکستان بلکه در منطقه است، اما متأسفانه این اقدام بزرگ نیمه‌کاره رها شد و در چند سال اخیر بهانه برای «قضاوت» در مورد قدرت فناوری ایران و کیفیت کار مهندسان ایرانی را فراهم کرد.

استاد دانشگاه مشترک روسیه و تاجیکستان، ایجاد تأخیر در مراحل بهره‌برداری از نیروگاه «سنگ‌توده 2» را نیز در راستای ایجاد فضای مثبت ایران در منطقه ندانست و تصریح کرد: اجرای به‌ موقع و با کیفیت پروژه‌های مهم اقتصادی ایران مورد توجه دقیق نه‌تنها کشورهای منطقه بلکه به‌ اصطلاح خارج دور نیز قرار دارد که نسبت به‌ این موضوع نباید بی‌توجه بود.

کشلاکف با بیان اینکه فضای مثبت هر کشوری از مجموع اقدامات آن حاصل خواهد شد، خاطرنشان کرد: منافع مشترک روسیه و ایران در منطقه ایجاب می‌کند تا بیش از پیش به‌ فکر همکاری‌های مشخص اقتصادی بشوند که این امر در نهایت منجر به‌ تحکیم اعتماد و بهتر شناختن منافع مشترک در منطقه خواهد شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها