امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22609
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مرکزی است که در میان عامه مردم نام آشنا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مرکزی است که در میان عامه مردم نام آشنا نیست، اما فعالیت‎های این مرکز به شکلی محسوس در میان جامعه جریان دارد که از جمله فعالیت‎های آن می‎توان به برگزاری جشنواره مردمی عمار در اقصا نقاط کشور اشاره کرد.

جرقه‎های شکل‌گیری دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در ذهن جلیلی از زمان حضور در ماهنامه سوره زده شد.

هیئت تحریریه نشریه سوره که توسط مخاطبان خود به پیک عدالت خواه لقب گرفته بود، نشریه راه راه‌اندازی کرد تا ریشه‎های فکری دفتر مطالعات اسلامی با ماهنامه تحلیلی راه شناخته شود.

امروز حامد بامروت‌نژاد عضو دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و دبیر جشنواره مردمی عمار در دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اصفهان حضور یافت که گفت‌وگوی فارس پیرامون فعالیت‎های این مرکز در زیر قابل مشاهده است.

*فارس: هدف اصلی شکل گیری دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی چه بود؟

هدف اصلی دفتر مطالعات انقلاب اسلامی در شکل‌گیری و طراحی فعالیت‎های خود این است که به نیروهای عملیات سریع نظام در حوزه فرهنگ تبدیل شود، به همین علت به شکل ثابتی طراحی نشده است بلکه به صورت آرایشی و بسته به عملیات‎ها و پروژه‎های مختلف شکل می‎گیرد و بیش از اینکه ساختار محور باشد، عملیات محور است.

همچنین عملیات‎هایی که در این دفتر اجرا می‎شود بیشتر از اینکه تک محصولی باشد جریان ساز است، به عنوان مثال دفتر مطالعات به جای اینکه به تولید یک فیلم بپردازد سعی می‎کند یک جشنواره ایجاد کند که جشنواره مردمی عمار نمونه آن است تا با این کار به جای تولید 10 فیلم از دل این جشنواره 500 کار تولید کند و به واسطه آن به جریان سازی دست بزند.

*فارس: دفتر مطالعات انقلاب اسلامی تاکنون در کدام حوزه‎های جریان ساز ورود یافته است و عمده فعالیت آن چه بوده است؟

زمانی احساس شد که باید در حوزه موسیقی خط شکنی شود زیرا در موسیقی انقلابی ظرفیت‎های زیادی وجود دارد، بنابراین دفتر مطالعات 35 ترانه تولید کرد که در کنار این تولید ترانه برای هنرمندان آثار انقلابی و معرفی آنها به طراحی سایت نیز پرداخت  تا با در اختیار قرار دادن تاریخ شفاهی این افراد که پس از 34 سال فاصله از انقلاب نا آشنا هستند جریان سازی کند.

به طور کل قصد دفتر مطالعات این است که افراد حزب الهی و مزیت‎های آنان را برجسته کند و بیشتر به فکر نظریه جذب طیف خاکستری جامعه است.

*فارس: نمونه آثار تولید شده از دفتر مطالعات به عنوان مثال در جریان فتنه 88 و جریان‌سازی فرهنگی چه بوده است؟

دفتر مطالعات انقلاب به انتشار آلبوم موسیقی پرواز برای برجسته کردن افرادی که در موسیقی انقلاب فعالیت کردند یا افرادی که در جریان فتنه 88 به شهادت رسیدند، اقدام کرده است و به عنوان مثال ندا آقا سلطان برای همه آشنا است، اما شهید غلام کبیری شهیدی بود که در دوران فتنه به شهادت رسید را کسی نمی‎شناسد و برای شناساندن او هیچ اقدامی صورت نگرفت و به همین منظور جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در حوزه موسیقی و فیلم به تبیین شخصیت و معرفی این شهید بزرگوار پرداخت.

*فارس: گزینش افراد و شخصیت‎های فعال در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به چه صورت شکل می‎گیرد؟

افرادی که جبهه مطالعات اسلامی اقدام به چهره کردن آنها می‎کند باید در سمت و سوی اهداف جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی حرکت کرده باشند.

*فارس: برخی افراد فعال در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خلاف بعضی اهداف این مرکز حرکت کرده‎اند و در برخی موارد وجوه فکری متفاوت و متضادی نسبت به اهداف این مرکز دارند، پس چگونه در این جبهه به کار گرفته شده‌ا‎ند؟

جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای انتخاب افراد خود ملاحظاتی را در نظر می‎گیرد به عنوان مثال در جشنواره عمار در یک روز مسعود ده نمکی و فرج الله سلحشور که دارای گرایشات فکری متضاد هستند به سخنرانی پرداختند.

وجود افراد متفاوت و با نقطه نظرات غیر هم شکل از ظرافت‎هایی است که دفتر مطالعات به کارگرفته است، نگاه این مرکز جبهه‎ای است و از  هر کس در جایگاه خودش بهره گرفته یعنی به عنوان مثال به جای استفاده از نقطه نظرات تندروانه فرج‎الله سلحشور از حرف و اظهار نظرات ایجابی او استفاده شده است یا مثلا در جشنواره عمار سر فصل سخنرانی ایشان سینمای داستانی واقعی بود، چون معتقد است در سینمای داستانی تخیل داشته باشیم و این نظرات او همسو با نظرات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بود یا به عنوان مثال از مسعود ده نمکی که دارای وجوه فکری تندی است در مجرای صحیح بهره می‎گیریم.

*فارس: چرا جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی حول موضوع فتنه 88 می‎چرخد؟

تنوع کاری جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نسبت به ضرورت‎های آن متفاوت است به عنوان مثال جبهه مطالعات اسلامی در موضوع فتنه معتقد است که این موضوع نباید بخوابد زیرا هر لحظه امکان تکرار آن وجود دارد مانند سکوت در مقابل سقیفه که به عاشورا انجامید.

فتنه 88 باید در ذهن تاریخ مردم بماند و از جمله تولیدات این مرکز در در این موضوع کتاب اعتراف سبز، کتاب نگاه از بیرون و تقلب سبز است.

*فارس: چرا جشنواره عمار شکل گرفت هدف از برگزاری این جشنواره چه بود؟

جشنواره عمار قالبی در حوزه مستند است که با موضوعات مختلف برگزار می‎شود، عده‎ای معتقد بودند که جشنواره عمار آمده است تا جای جشنواره فجر را بگیرد، اما قالب جشنواره عمار به این صورت طراحی نشده است که بخواهد جای فجر را بگیرد در اصل جشنواره عمار اختصاصات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را در نظر گرفته است جشنواره عمار ظرفیتی بود که احساس کردیم باید فعال شود.

اما با توجه به اینکه جشنواره عمار پس از دو سال 500 فیلمساز جذب کرد و طی دیدار با رهبری، ایشان نیز کار جشنواره عمار را تأیید کردند، اما شبکه مستند هنوز طی دو سال جواب نامه نگاری‎های ما را  پیرامون حمایت از فیلمسازان نداده است.

*فارس: ویژگی بارز جشنواره عمار نسبت به سایر جشنواره‎هایی که حول محورهای جریان ساز می‎چرخند، چیست؟

آنچه عمار را عمار کرد این است که ما فعالیت‎های خود را انجام می‎دهیم و به تمام ارگان‎ها و نهادها برای تأمین امکانات رو می‎اندازیم، اما متوجه هیچکدام از آنها نمی‎شویم زیرا جشنواره عمار مردمی است به همین دلیل در برگزاری جشنواره عمار به مساجد و مدارس رو آوردیم.

اگر برای اکران فیلم به دل مردم، مساجد و پارک می‎زنیم این بود که به همه ارگان‎ها رو زده‎ایم و جوابی دریافت نکردیم و حال قصد داریم از ظرفیت‎های مردم استفاده کنیم.

حتما لازم نیست مردم را در قالب خود بیاوریم بلکه ظرفیت‎های مردمی را فعال کنیم، حتما لازم نیست که سینما به اکران فیلم بپردازد بلکه می‎توان دانشگاه، مدارس مساجد را برای این زمینه فعال کرد.

جشنواره عمار می‎خواهد بگوید، مسجد تنها جای نماز خواندن نیست کارکردهای مسجد باید به آن بازگردد، مسجد جای حل مشکلات، کلاس آموزشی و پخش فیلم است زیرا از زمانی که چنین کارکردهایی از مسجد گرفته شد این محل به یک محل راکد و خلوت تبدیل شد.

*فارس: چرا با توجه به اینکه اهداف جشنواره عمار مطابق و همسو با نظام است، چرا از سوی مسئولان جدی گرفته نمی‎شود؟

قبلا از راه‌اندازی جشنواره عمار به ما خرده می‎گرفتند که شما تنها می‎توانید نقد کنید و توان انجام کار عملی ندارید، اما از زمانی که وارد اجرا شدیم نقدهای ما طلبکارانه‌تر شده است چون کار کردن را آسان دیدیم.

به عنوان مثال چند وقت است که ما در حوزه فرهنگ از دفاتر باربی لطمه می‎خوریم؟ با دیدن این خلا فرهنگی وارد کار شدیم و موج ایجاد کردیم و دفتر تحریر و مشق با جهت‌گیری انقلاب چاپ کردیم.

به عنوان مثال به چاپ تصویر مربوط به اسطوره‌های انقلابی، اقدامات غرورآمیز انقلاب همچون ساخت ماهواره‎ها روی دفاتر مشق و تحریر رو آوردیم و آنها را در مراکز مختلف استان‎ها پخش کردیم.

همچنین در حوزه فیلم، فیلم‎های جشنواره عمار را در تقویم و در روزهای مختلف سال پخش کردیم و متناسب با ایام، مکان یا مناسبت‎های مختلف به پخش آن در مساجد، مدارس، پارک‌ها سینماها و یا دانشگاه‎های در استان‎ها پرداختیم.

*فارس: جایگاه و وجه تمایز اصفهان در جشنواره عمار نسبت به سایر استان‎ها چیست؟

بسیاری از هنرمندانی که درحوزه ساخت فیلم عمار شرکت دارند از کارگردانان و هنرمندان اصفهانی هستند به عنوان مثال مستند 1+1=11 جزو بهترین مستندهای جشنواره عمار بود که توسط یک کارگردان اصفهانی تولید شد همچنین اکران‎های مردمی جشنواره عمار در اصفهان بسیار پر مخاطب بود که نشان از ظرفیت‎های ویژه این شهر در حوزه جریان‌سازی فرهنگی دارد و باید از سوی مسئولان و رسانه‎ها مورد توجه قرار گیرد.

*فارس: سخن پایانی؟

جشنواره مردمی عمار نیازمند کمک است، این جشنواره هنرمندان بزرگی را پرورانده است که نیاز به معرفی از سوی رسانه‎ها دارد، صدا و سیما و سایر ارگان‎ها باید بیش از گذشته به پخش فیلم‎های جشنواره عمار همت کنند، دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نیز برای جریان سازی فرهنگی همسو با آرمان‎های نظام و انقلاب همواره آماده است.
انتهای پیام/63019/ع40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار