امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22664
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۷
تعداد بازدید: 72
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از رسانه مالیاتی ایران، علی عسکری اظهار داشت: در حال حاضر نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی ( T/GDP ) در ...

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از رسانه مالیاتی ایران، علی عسکری اظهار داشت: در حال حاضر نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی ( T/GDP ) در کشور 7/6 درصد است و این در حالیست که متوسط این رقم در جهان 17 درصد است.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: شاخص T/GDP در کشورهای در حال توسعه هم‌تراز ایران، حدود 20 درصد و در کشورهای توسعه یافته بیش از 20 درصد است و این در شرایطی است که ایران از نظر شاخص‌های اقتصادی جزو 20 کشور اول در شاخص تولید ناخالص داخلی در جهان به شمار می‌رود.

وی گفت: طبق مطالعات صورت گرفته، تقریبا 25 درصد تولید ناخالص داخلی مشمول مالیات در کشور از تور مالیات خارج است و این به آن معنی است که حدود یک چهارم اقتصاد کشور مالیات نمی‌پردازد.

عسکری اظهار داشت: نظام مالیاتی در کشورهای توسعه یافته از اقتدار بالایی برخوردار است به گونه‌ای که اگر کسی حتی در جایگاه بالاترین مقام کشور از پرداخت مالیات خودداری کند، از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم شده و مطابق قانون با وی برخورد می‌شود.

رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: نظام مالیاتی دارای پیچیده‌ترین کارکردها در نظام اداری کشور است به گونه ای که هم دارای کارکرد اجرایی،‌ هم کارکرد قضایی و هم کارکرد حقوقی در ابعادی وسیع است . 

وی عنوان کرد: نظام مالیاتی کشور در حال حاضر هم بخش وصول کننده مالیات، هم دادستان انتظامی مالیاتی و هم هیأت عالی انتظامی مالیاتی دارد که پیگیر مسائل حقوقی و قضایی در درون و بیرون سازمان هستند و این در حالیست که حتی در کشورهای توسعه یافته، نظام مالیاتی از پلیس مالیاتی نیز بهره‌مند است که این کارکردها همه در جهت برطرف کردن فساد در سیستم مالیاتی است. 

وی خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد اداری، یکی از مهمترین مأموریت‌های نظام مالیاتی است و این سازمان از تمامی ابزارهای قانونی برای برخورد با متخلفین استفاده می‌کند.

وی افزود : اغلب مؤدیان مالیاتی در چارچوب قانون به وظایف خود عمل می‌کنند و کارکنان نظام مالیاتی نیز، افرادی زحمتکش و پاکدست هستند ، هر چند عده‌ای قلیل از همکاران ممکن است از جایگاه اداری خود سوء‌استفاده کنند و مرتکب اعمال خلاف قانو-ن شوند که البته با این گروه برخورد قاطع صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها