امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22678
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۷
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رساله اجتهاد و تقلید» به قلم علامه آیت‌الله سیدمحمدحسین حسینی طهرانی و با ترجمه فرزند وی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رساله اجتهاد و تقلید» به قلم علامه آیت‌الله سیدمحمدحسین حسینی طهرانی و با ترجمه فرزند وی توسط انتشارات مکتب وحی منتشر شده است.

این اثر که دراصل به زبان عربی تألیف یافته، حاصل تقریرات دروس اجتهاد و تقلید مرحوم آیت‌الله شیخ حسین حلی در حوزه علمیه نجف است که توسط علامه حسینی طهرانی در حدود 59 سال پیش به رشته تحریر درآمده است و اکنون با ترجمه و اضافاتی از سیدمحمدمحسن حسینی طهرانی (فرزند علامه طهرانی) در اختیار محققان علوم اسلامی قرارگرفته است.

علاوه بر مقدمه کتاب که به بیان شمه‌ای از احوال مرحوم حلی و علامه طهرانی می‌پردازد. این اثر در دو بخش «اجتهاد» و «تقلید» تدوین شده است و محتوای آن به مباحثی در حوزه حدود و تعاریف اجتهاد، وجوب اجتهاد، مبادی اجتهاد، معنای لغوی و اصطلاحی تقلید، تقلید از اعلم و اموری که تقلید در آن‌ها واجب است می‌پردازد. مترجم این نوشتار که از استادان سطوح عالی حوزه علمیه قم است، علاوه بر تعلیقاتی که بر مباحث کتاب داشته‌، در خاتمه کتاب هم مطالب مهمی با عنوان «شاخص‌های اجتهاد و استنباط» و «شاخص‌های مرجعیت و زعامت دینی» در 28 مورد برشمرده است.
پشت جلد این کتاب می‌خوانیم:

تصدی این مقام و موقعیت منحصراً باید به تأیید و تصویب صاحب مقام ولایت کلیه الهیه حضرت حجت بن الحسن المهدی ارواحنالتراب مقدمه الفداء صورت پذیرد و افراد به بهانه و حجت این که درصورت عدم پذیرش، امور مسلمین برزمین می‌ماند و یا این که به دوش خود احساس تکلیف می‌کنند ورجوع افراد به ایشان موجب تعهدشرعی شده است، نمی‌توانند به این امر خطیر اقدام کنند و چنین مسئولیتی را بپذیرند و عواقب لایحتمل آن را بر عهده گیرند.

مرحوم آیت‌الله حاج شیخ حسین حلی از علما و مجتهدان نجف و از شاگردان برجسته مرحوم نایینی و مرحوم علامه حسینی طهرانی نیز از عرفا و مجتهدان معاصر است که تألیفاتی زیادی از وی به یادگار مانده است.

«رساله اجتهاد و تقلید» از دوره علوم و مبانی اسلام و تشیع، که در 672 صفحه، با شمارگان 3000 نسخه به قیمت 155 هزار ریال روانه بازار نشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به بیست یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم، بخش نشرمکتوب، راهروی 4، انتشارات مکتب وحی این اثر را تهیه کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار