امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22695
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۷
تعداد بازدید: 112
عادل محمدیان رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تشریح سامانه ...

عادل محمدیان رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تشریح سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت، اظهار داشت: ما اخیرا مصوبه‌ای به نام نظامنامه مدیریت و ارتباطات مردمی داشتیم که مصوبه شورای عالی اداری بود و در صد و شصتمین جلسه مورد تصویب قرار گرفت و برای ابلاغ از طریق دبیرخانه این شورا با امضای رئیس جمهور به دستگاه‌هایی که از بودجه دولت استفاده می‌کنند، ابلاغ شد.

محمدیان با بیان این که این نظامنامه شامل ارتباطات مردمی در 3 قوه می شود، تصریح کرد: یکی از آرزوهای دلسوزان انقلاب در این سه دهه این بوده است که سازوکاری فراهم شود که وقتی مردم مراجعه می‌کنند جواب خود را از دستگاه‌های مربوطه بگیرند و سازمان‌های اجرایی نیز خود را موظف به پاسخگویی بدانند.

رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه برای رسیدگی به نظرات، شکایات و ایده‌های مردم باید مرجعی متقن و مربوط به حاکمیت ایجاد می‌شد تا مردم بتوانند حرف خود را بزنند، ادامه داد: با روی کار آمدن دولت نهم و دهم و رویکردی که در حوزه ارتباطات مردمی ایجاد شد، رئیس جمهور این موضوع را تثبیت کرده و از این رو این رویکرد توسعه یافت.

*ثبت 38 میلیون نامه مردمی در دولت احمدی‌نژاد

وی افزود: امروز در مجموع اقدامات این دو دولت بالغ بر 38 میلیون رکورد ارتباط مردمی شامل پیام، ایمیل، نامه مکتوب و حضوری در سفرهای استانی و تماس با شماره 111 که سامانه ارتباط مردم با دولت است، ثبت شده است.

محمدیان تصریح کرد: ما با این تثبیت همه میراث گذشتگان و اقدامات این دو دولت را برای آیندگان باقی گذاشتیم تا دولت‌های بعدی بدانند که کار خود را از صفر آغاز نمی‌‌کنند.

رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه این مصوبه تکالیف مختلفی را برعهده گذاشته است و مجموعه‌ای که باید در بستر این سامانه اجرایی شود، سامانه الکترونیکی مردم و دولت است، یادآور شد: این سامانه ابزاری کارآمد، به روز و مردمی برای نظام اداری و اجرایی است که از این رو تلاش شده به عنوان یک الگوی ماندگار باشد.

وی با اشاره به اینکه ما در ارتباط خود با مردم به عنوان متولیان اصلی نظام جمهوری اسلامی مطالبات آنها را به صورت فرد به فرد بررسی می‌کنیم، تصریح کرد: این فرد می‌تواند یک الگوی بین‌المللی در سطح کشورهای اسلامی و غیر متعهد باشد.

محمدیان این عملکرد در ارتباطات مردمی را در کشور بی‌سابقه عنوان کرد و افزود: با این مصوبه این کار الزام‌آور شد و ما شاهد استقرار نظام جامع ارتباط مردمی هستیم.

رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه به دلیل حجم بالای مطالبات مردمی در سفرهای استانی رئیس جمهور خواست این موضوع سازمان‌یافته دنبال شود تا به تک تک مطالبات مردمی پاسخ دهیم، اظهار داشت:‌اوایل پاسخ هر نامه به صورت مکتوب صورت می‌گرفت اما با ثبت نامه‌های مردمی در این سامانه پاسخ آنها به صورت پیامکی داده می‌شود.رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری

* فعالیت «سامد» در 31 استان کشور وی با بیان اینکه مردم می‌توانند بعد از ثبت پیام خود به همان سامانه زنگ زده و با کد ملی کارهای خود را پیگیری کنند، خاطرنشان کرد: برای این کار سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت تحت عنوان «سامد» به وجود آمد و به دست رئیس جمهور افتتاح شد؛ ما در این سامان به جای اینترنت از شبکه دولت استفاده می‌کنیم و مرکز فناوری نهاد نیز کنترل آن را برعهده دارد.

محمدیان با بیان اینکه ما در 31 استان مرکز داریم که در تماس مردم با سامانه 111 همکاران کارشناسان ما پاسخگو خواهند بود، تصریح کرد: این کارشناسان بیش از 100 ساعت آموزش دیده‌اند و همچنین دستگاه‌های اجرایی در مرکز و استانداری‌های و فرمانداری‌ها در این شبکه هستند و در سطح ملی نیز نهاد ریاست جمهوری و مرکز ارتباطات مردمی این مهم را نظارت و ارزیابی می‌کند.

رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری، گفت:‌در حال حاضر 11 هزار و 640 کارتابل برای مدیران وجود دارد که اگر نامه‌ای مکتوب و ایمیلی رسید در این سامانه ثبت می‌شود و برای پاسخگویی که به بالاترین سطح مدیریت این استان ارجاع داده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ما می‌توانیم به صورت آنلاین مشخص کنیم که در هر استان چند تماس صورت گرفته است، یادآور شد: خط 6133 نظارت بر این مرکز را برعهده دارد که اگر کسی قانع نشد و یا از پاسخ خود راضی نبود می‌تواند از این طریق طرح شکایت کند.

محمدیان با بیان اینکه ما به طور متوسط 5 هزار و 500 تماس به صورت روزانه در این شبکه داریم و در هر استان نیز 450 نفر پاسخگو وجود دارد که باید بحث تکریم را اولویت دهند، افزود: همه مکالمات ضبط می‌شود و در صورت نداشتن طبقه‌بندی محرمانه می‌توان آن را به مدیر مربوطه ارجاع داد.

* تشکیل کارگروه ایده‌ها برای ثبت اختراعات

رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری با اشاره به برخورداری از کارگروه ایده‌ها در این سامانه که به ثبت اختراع نیز اقدام می‌کند، یادآور شد: ما کاری تحت عنوان تجلی خدمت را آماده کردیم که به رئیس جمهور نیز تقدیم شد و در این شورا افرادی متشکل از وزرا، معاونین رئیس جمهور، استانداران و دو نفر از نمایندگان مجلس نیز حضور دارند.

وی با بیان اینکه در رأس این شورا رئیس جمهور حضور دارد یک پدیده خوب دیگر نیز که بر اساس این مصوبه صورت گرفت را مدیریت شبانه عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه تشکیلات دولتی بعد از ساعت اداری فعال نیستند، ضرورت داشته ما مدیریت شبانه را راه‌اندازی کنیم.

محمدیان در ادامه با اشاره به اینکه ادامه ارتباطات مردمی با مدیران و دستگاه‌های دولتی یکی از اهداف مهم راه‌اندازی مرکز ارتباطات مردمی است، گفت: بر اساس مصوبه اخیر که در شورای عالی اداری کشور تصویب شده است، باید یک روز به غیر از مسائل جاری اختصاصا به بررسی مشکلات مردم به صورت فردی اختصاص یابد.
رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به اهداف مصوبه درباره بهبود ارتباطات مردم و دولت گفت: افزایش مشارکت مردم و نظارت همگانی بر دولت، اولین هدفی است که از این مصوبه دنبال می‌شود.
 *مردم معتمد دولت هستند
محمدیان گفت: مردم معتمد دولت هستند و باید رضایت مردم از طریق ارتقای کیفیت پاسخگویی سازمان‌ها، تامین شود. همانطور که عرض کردم کیفیت جوابگویی‌ها و پاسخگویی‌ها برای ما ملاک است و مسئولین ما نباید به این عادت کنند که دائم جواب خیر بگویند. باید فرهنگ مردم‌مداری توسط مدیران ما افزایش یابد.
وی افزود: تصمیم‌سازی برای رئیس‌جمهور و مدیران عالی‌رتبه جزء اهداف مهم دیگر این مصوبه است. ما زمانی که در ابتدای سفرهای استانی نامه‌ها را بررسی می‌کردیم با یک سونامی تغییرات مواجه بودیم به گونه‌ای که در یک استان بیش از یک میلیون و 200 هزار نامه دریافت کردیم.
*حوزه‌ تقاضاهای مردمی
محمدیان در ادامه تصریح کرد: زمانی که ما این نامه‌ها را بررسی کردیم متوجه شدیم که مردم حوزه‌‌های خاصی را مد نظر دارند  و اکثر گرفتاری های مردم در 5 حوزه است.
وی افزود: حوزه اول وضعیت معیشتی است که مردم تقاضای کمک داشتند و حوزه دوم بحث اشتغال بود که در حدود 16 تا 17 درصد نامه‌های ارجاعی به این مرکز در خصوص اشتغال و یافتن شغل مناسب بود.
وی در ادامه تصریح کرد: حوزه سوم بحث عملکرد نظام بانکی بود که 16 تا 17 درصد نامه‌ها مربوط به عملکرد نظام بانکی می‌شد.
رئیس مرکز ارتباطات مردمی ادامه داد: حوزه چهارم بحث مسکن بود که حدود  5 درصد نامه‌های مردمی به این موضوع اختصاص داشت و تنها 20 درصد نامه‌ها مربوط به مشکلات تخصصی می‌شد.
محمدیان در ادامه تصریح کرد: این نامه‌ها و این ارتباطات به ما کمک کرد تا گزارشی را خدمت آقای رئیس‌جمهور ارائه بدهیم تا در تصمیم‌گیری‌های کلان لحاظ شود. در حوزه معیشت ما هدفمندی یارانه‌ها را داشتیم درباره مسکن بحث مسکن مهر را داشتیم درباره دارو و درمان نیز خوشبختانه با تعاملی که ما با وزارتخانه‌های بهداشت و درمان داشتیم برای تمام درخواست‌های حوزه درمان نیز پاسخ‌های مناسبی داریم.
وی افزود‌: درباره حوزه اشتغال نیز اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است و با توجه به اینکه هر سال به افراد جویای کار اضافه می‌شود باید تلاش‌های بیشتری در آن راستا صورت بگیرد.
رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: در حوزه بانکی نیز اقداماتی شکل گرفته است اما ما هنوز برخی مقاومت‌‌ها را در حوزه بانکی داریم که باید به مردم خدمت رسانی کنند و در حوزه تولیدات ملی ایجاد انگیزه کنند.
محمدیان ادامه داد: با ارائه بحث ریز گزارشات خوشبختانه دستورات خوبی از سوی ریاست محترم جمهور ابلاغ شد و البته این الگو می‌تواند برای سایر دولت‌‌ها نیز یک نکته کاربردی باشد.
وی در ادامه افزود: ما می‌توانیم در هر حوزه با سیستم سامد میزان مراجعات را برای آنها مانیتور کنیم و بگوییم که چه تعداد مراجعات با آنها در بخش‌های مختلف انجام شده است.
رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: همچنین با این مصوبه میزان ارتباطات مردمی با سایر حوزه‌ها به شیوه الکترونیک همانگونه که مورد تاکید ریاست جمهوری است، افزایش خواهد یافت.
محمدیان گفت: هم‌اکنون تلفن همراه به صورت مجانی در دست همه قرار می‌گیرد و هر کس می‌تواند از خانه خود با سامانه سامد تماس بگیرد و کار خود را پیگیری کند.
وی افزود: ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در پاسخ به مراجعات مردمی از مهمترین اهداف دیگر تصویب این مصوبه است. اینکه ما بتوانیم دقیق‌‌تر و قانع‌کننده‌تر به مردم پاسخ دهیم و کسی نتواند به مردم جواب سربالا دهد دستاورد بزرگی است، البته تمرکززدایی نیز جزو اهداف دیگر این مصوبه است.
رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری ادامه داد: من به یاد دارم که در مجموعه نهاد ریاست جمهوری به دلیل مراجعات مکرر مردمی راهپیمایی ایجاد می شد اما امروز همه می‌توانند در مراکز استان‌ها به سامانه‌های ارتباطات مردمی مراجعه کنند.
محمدیان در ادامه تصریح کرد: البته این نظام چند رکن دارد که اولین آن مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری است که البته پیش از این مرکز رسیدگی به شکایات مردمی بوده است.
وی افزود: اما ما بعدها متوجه شدیم که از نامه‌های رسیده تنها 3 تا 4 درصد مرتبط با شکایات مردمی است و بقیه درخواست‌هایی است که مردم از دولت دارند.
رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: از آنجا که آقای رئیس‌جمهور پیش از این نیز به بررسی درخواست‌‌های مردم تاکید ویژه‌ای داشتند با تصویب این نظامنامه مرکز ارتباطات مردمی به صورت دائمی به کار خود ادامه خواهد داد.
*دولت برای مرکز نشینان نیست
محمدیان در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه ما در حال به کار گیری الگوی سفرهای استانی در بحث ارتباطات مردمی نیز هستیم. خوشبختانه الگوی سفرهای استانی یک الگوی بی‌بدیل بود و بر این نکته تاکید می‌کرد که دولت تنها برای مرکزنشینان نیست.
وی افزود:‌ در سفرهای استانی ستادهای سفرهای استانی تشکیل می‌شد که هر دستگاه به همراه وزرا و معاونین تام‌الاختیار به مشکلات مردم رسیدگی می‌کردند و رو در رو با آنها صحبت می‌کردند.
رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: ما با موفقیت این مسئله به این نکته پی بردیم که می‌توانیم آن را در طول سال نیز در استان‌ها پیاده کنیم و از این پس قرار شده است تا ستادهای ارتباطات مردمی در هر ماه و در هر استان برپا شود تا به مشکلات مردم رسیدگی شود.
محمدیان گفت: برای تضمین این مسئله در هر استان دفاتر نظارت بر عملکرد و بازرسی را دائر کرده ایم که این مراکز حسن اجرای این نظامنامه را پیگیری خواهند کرد.
وی در ادامه تصریح کرد: میز ارتباطات مردمی نیز در فرمانداری‌های ویژه و استانداری‌ها ایجاد شده است و فرماندارها مسئول این کار هستند تا در صورت هرگونه مراجعه ما بتوانیم به مشکلات مردم رسیدگی کنیم.
رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: خوشبختانه امروز بحث ارتباطات مردمی و رسیدگی به آنها به بهترین شکل ممکن و به روزآمدترین فناوری مجهز شده است.
وی افزود: البته ما باید تکنولوژی‌های روز را در هر ساعت تحت نظر داشته باشیم تا از تکنولوژی‌های روز عقب نیفتیم. خوشبختانه در این باره همکاری های خوبی وجود دارد.
محمدیان گفت: ما به دنبال این هستیم تا بتوانیم این سیستم را به عمق هر دستگاه اجرایی برسانیم تا همه از آن استفاده کنند تا اگر تقاضایی به قسمتی ارجاع شد بتوانیم آن را پیگیری کنیم.
وی افزود: با استفاده از تکنولوژی ECE می‌توان شبکه‌های دستگاه‌های مختلف را به یکدیگر مرتبط کرد و اطلاعات از یک  سامانه به یک سامانه دیگر منتقل شود. دستگاه ‌های اجرایی موظفند ظرف 5 تا 6 ماه ارتباط شبکه‌ای بین سامد و سایر سامانه‌ها را فراهم کنند.
رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری ادامه داد: آموزش‌های لازم نیز در این باره باید داده شود، کتب لازم در این باره توسط این مرکز تدوین شده است و تدریس 3 جلد از این کتب توسط معاونت توسعه مدیریت ریاست جمهوری الزامی شده است.
محمدیان گفت: ما از این سامانه می‌توانیم بالای 50 نوع گزارش را دریافت کنیم، این گزارش ها می‌تواند به روسای تمام دستگاه‌های اجرایی و استانداری‌ها داده شود، همچنین امکان تهیه گزارش ملی نیز از توانمندی‌های این سیستم است.
وی افزود: خوشبختانه این مصوبه به دلیل علاقه شخصی آقای رئیس‌جمهور با امضای ابلاغی ریاست محترم جمهور برای اجرا به دستگاه‌های مختلف ارائه شده است.
محمدیان در پاسخ به سوالی درباره ضرورت اطلاع‌رسانی درباره بحث سامانه سامد گفت: ما به دنبال این هستیم تا با اطلاع‌رسانی گسترده مردم را از توانمندی‌های این سیستم آگاه کرده و بتوانیم به مردم خدمات لازم را ارائه دهیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها