امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22710
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۷
تعداد بازدید: 86
علی محمد بُد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: صادرات سیمان طی 3 ماه اول امسال، افزایش 49 ...

علی محمد بُد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: صادرات سیمان طی 3 ماه اول امسال، افزایش 49 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است، به طوری که در این مدت، حدود 5 میلیون تن صادرات سیمان داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه میزان تولید سیمان در کشور نسبت به سال گذشته تقریباً ثابت است، تصریح کرد: با بهره‌برداری از چند طرح سیمانی تا پایان سال حدود 2 میلیون تن به ظرفیت تولید سیمان کشور اضافه می‌شود.

* عربستان و کویت، بازارهای جدید صادرات سیمان ایران

بُد با بیان اینکه قیمت سیمان صادراتی کم کم در حال افزایش است، افزود: عربستان و کویت، بازارهای جدیدی برای صادرات سیمان ایران هستند و پیش‌بینی امسال صادرات قابل توجهی را در صنعت سیمان داشته باشیم.

وی میزان افزایش قیمت سیمان صادراتی را حدود 3 تا 5 دلار پیش‌بینی کرد و گفت: در حال حاضر قیمت هر تن سیمان در کارخانه‌ حدود 31 دلار و در مرز حدود 42 دلار است که پیش‌بینی می‌شود این رقم به حدود 48 دلار در هر تن برسد.

این کارشناس صنعت سیمان با بیان اینکه در داخل کشور کمبودی برای تأمین سیمان وجود نخواهد داشت، ادامه داد: با افزایش قیمت سیمان صادراتی، قیمت سیمان در داخل نیز تعدیل خواهد شد ، به طوری که قیمت این محصول در کارخانه‌هایی که در مرز واقع شده‌اند، افزایش می‌یابد و در کارخانه‌هایی که در مرکز کشور قرار دارند، متعادل و تقریباً ثابت خواهد بود.

بُد با تأکید بر لزوم تعیین قیمت سیمان بر مبنای میزان عرضه  و تقاضا، گفت: با افزایش قیمت سیمان صادراتی، قیمت این محصول در بازار داخلی نیز به همین نسبت تعدیل خواهد شد.

* تأثیر رشد نرخ ارز مرجع بر میزان سرمایه‌گذاری‌ها

بُد در ادامه با اشاره به افزایش قیمت ارز مرجع و تأثیر آن بر بخش صنعت، گفت: این مسئله بر سرمایه‌گذاری در صنعت تأثیرگذار خواهد بود و در واقع سرمایه‌گذاران برای احداث کارخانه و خطوط تولید باید دو برابر قبل سرمایه داشته باشند.

به گفته وی، دولت باید برای حفظ اشتغال و افزایش سرمایه‌گذاری، یارانه‌ای را جهت جذب سرمایه‌گذاری در بخش صنعت قرار دهد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی سرمایه‌گذاران باید دو برابر قبل برای احداث کارخانه سرمایه‌گذاری کنند.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها