امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22740
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۷
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار فعالیت‎های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری سازمان دارالقرآن با موضوع تشریح عملکرد این سازمان در سال ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‎های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری سازمان دارالقرآن با موضوع تشریح عملکرد این سازمان در سال گذشته و همچنین برنامه‌های سال 92 برگزار شد.

در ابتدای این نشست «محمد ضرغام» به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت.

سپس «مهدی قره‌شیخلو» رئیس سازمان دارالقرآن ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان، از همکاری فعالان قرآنی و دستگاه‌های فرهنگی به‌ویژه موسسات قرآنی در سال 91 تقدیر کرد و گفت: سال گذشته اختصاص بودجه نیم‌درصد دستگاه‌ها به فعالیت‌های قرآنی توانست بسیاری از فعالیت‌های قرآنی کشور و همچنین سازمان دارالقرآن را بهبود دهد.

مسئولان به فعالیت‌های قرآنی به عنوان نیازی اصلی بنگرند

وی با قدردانی از تلاش‌های دولت نهم و دهم در امور قرآنی، از مسئولان دولت یازدهم خواست به فعالیت‌های قرآنی و توسعه فرهنگ قرآنی توجه بیشتری داشته باشند و به امور قرآنی به عنوان نیاز اصلی جامعه بنگرند.

قره‌شیخلو با اشاره به فعالیت‌های قرآنی در سال 91، گفت: مهم‌ترین فعالیت سازمان دارالقرآن، توسعه فعالیت‌های قرآنی است که در این راستا با برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزش‌ عمومی قرآن کریم، حدود 130 هزار نفر زیر نظر این سازمان آموزش دیدند.

وی ادامه داد: در این دوره‌ها به 50 هزار نفر در بخش مفاهیم و تفسیر، 26 هزار نفر در بخش حفظ قرآن در قالب‌های مختلف، 14 هزار نفر در بخش تربیت کادر فنی قرآنی  آموزش داده شد.

رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در استان‌های مختلف تصریح کرد: در مجموع 226 هزار و 500 نفر در 12 دوره آموزشی در نقاط مختلف کشور با مهارت‌های زندگی قرآنی آشنا شدند.

قره‌شیخلو افزود: با توجه به نیاز جامعه، چند شورای پژوهشی تشکیل شده بود که در سال گذشته با تقویت این شوراها به رفع نیازهای قرآنی جامعه پرداختیم.

وی تصریح کرد: در حوزه تبلیغ و ترویج نیز فعالیت‌های گسترده‌ای صورت گرفت که در این راستا می‌توان به برگزاری هفتمین دوره اعطای مدرک تخصصی به حفاظ که با حضور 6 هزار و 515 هزار نفر و همچنین نهمین مسابقات تفسیر قرآن که با حضور 10 هزار نفر شرکت‌کننده برگزار شد، اشاره کرد.

برگزاری 5 هزار کرسی تلاوت در کشور

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ادامه داد: سال گذشته بیش از 130 کرسی تلاوت قرآن به صورت هفتگی و ثابت در 40 مسجد کشور برگزار شد که می توان گفت در مجموع 5 هزار کرسی تلاوت سال گذشته برگزار شده است.

وی، برگزاری 40 اردوی تفریحی آموزشی و همچنین یک‌هزار و 500 برنامه قرآنی در دهه فجر را از دیگر فعالیت‌های سازمان دارالقرآن عنوان کرد و افزود: سال گذشته بسیاری از مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد نیز تحت پوشش و حمایت قرار گرفتند.

بیشتر مؤسسات قرآنی مردم نهاد را بانوان اداره می‌کنند

قره‌شیخلو با بیان اینکه  یک هزار و 631 مؤسسه قرآنی مردم‌نهاد تاکنون شناخته شده ‌است که حدود 597 مؤسسه یعنی 30 درصد با مدیریت آقایان و همچنین یک هزار و 63 مؤسسه یعنی 63 درصد با مدیریت بانوان مشغول به کار هستند، خاطر نشان کرد: برای کیفی کردن مؤسسات قرآنی، طرح سطح‌بندی مؤسسات را اجرایی کردیم که تاکنون یک‌هزار و 432 مؤسسه سطح‌بندی شده‌اند و امیدواریم به‌زودی سطح 107 مؤسسه باقی‌مانده نیز مشخص شود.

وی افزود: سال گذشته یک‌هزار و 700 مورد تقاضا ثبت شده‌ است که 240 مورد مربوط به درخواست تبدیل مجوز موقت به قطعی، 215 مورد مربوط به صدور پروانه فعالیت، 100 مورد موافقت با ساختار مؤسسات و همچنین 129 مورد مربوط به موافقت با انحلال مؤسسات بود.

قره‌شیخلو درخصوص راه‌اندازی خانه قرآن روستایی خاطرنشان کرد: حدود 2 هزار و 924 خانه قرآن در روستاها برای فعالیت قرآنی مجوز گرفتند و بیش از یک‌هزار و 47 خانه قرآن شهری و همچنین 4 هزار و 566 جلسه قرآنی به طور دائم مشغول فعالیت هستند.

صدور 537 مجوز چاپ و نشر قرآن در سال 91

رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم با بیان اینکه ماموریت دیگر سازمان دارالقرآن نظارت بر چاپ قرآن است، گفت: سال گذشته 353 مجوز چاپ قرآن برای 3 میلیون و 929 هزار و 220 جلد قرآن کریم و همچنین 184 مجوز نشر برای یک میلیون و 896 هزار جلد قرآن داده شد.

وی بیان داشت: در فضای مجازی نیز بانک اطلاعات جامع قرآن فعال شده است و افرادی که تقاضای مجوز فعالیت‌های قرآنی دارند، می‌توانند با مراجعه به سایت telavat.ir و درج مدارک مورد نیاز، اقدام به ثبت مجوز کنند که این امر علاوه بر سهولت، سرعت را نیز در پی دارد.

قره‌شیخلو با اشاره به اولین دوره مسابقات «تسنیم» که برای مدیران و کارمندان مراکز قرآن برگزار شد، تصریح کرد: در دومین دوره از مسابقات تسنیم که امسال برگزار می‌شود، علاوه بر کارمندان، همسران آن‌ها نیز می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند.

نحوه هزینه‌کرد نیم‌درصد بودجه قرآنی در سازمان دارالقرآن‌الکریم

وی به گزارش عملکرد سازمان دارالقرآن درخصوص نحوه بودجه نیم‌درصد دستگاه‌ها به فعالیت‌های قرآنی پرداخت و تصریح کرد: اعتبار اولیه سازمان تبلیغات 13 میلیارد و 10 میلیون تومان بود که 90 درصد از این مبلغ یعنی 11 میلیارد و 709 میلیون تومان به سازمان دارالقرآن اختصاص یافت که با اختصاص 3 درصد کاهش برای مصوبات صندوق حمایت از فعالیت‌های قرآنی در نهایت 11 میلیارد و 357 میلیون و 730 هزار تومان دریافت شد.

رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم ادامه داد: در اولین برنامه‌ای که از این بودجه استفاده شد، به 120 هزار نفر در توانمندی قرائت قرآن و نماز آموزش داده شد که به شرکت‌کنندگان یک جلد کتاب آموزش تجوید و حفظ قرآن و همچنین نرم افزار آموزشی قرائت نماز اهدا شد.

انتشار 20 جلد کتاب آموزشی برای سنین 3 تا 6 سال

وی با اشاره به آموزش قرآن به بیش از 7 هزار خردسال در مقطع پیش دبستانی گفت: ما برای هر کدام از این خردسالان 2 جلد کتاب آموزش قرآن به صورت رایگان اهدا کردیم که در مجموع حدود 14 هزار کتاب آموزشی چاپ و توزیع شد.

قره‌شیخلو ادامه داد: 20 جلد کتاب آموزشی نیز که درباره رحمت خداوند متعال است، برای مقاطع سنی 3 تا 6 سال درنظر گرفته شده است که تاکنون 6 جلد از این کتاب‌ها را برای سنین 5 تا 6 سال منتشر کردیم تا این کتاب‌ها منبعی هدفمند و یکسان برای آموزش قرآن به خردسالان باشند.

وی راه‌اندازی و حمایت از 300 جلسه آموزش قرآن در خانه‌ها را از دیگر فعالیت‌های سازمان دارالقرآن برشمرد و گفت: به هر کدام از این جلسات بسته‌ای حمایتی با ارزش 700 هزار تومان اهدا شد تا با مدیریت خودشان از این بسته حمایتی استفاده کنند که در این جلسات 105 هزار نفر حافظ یک جزء قرآن کریم شدند.

قره‌شیخلو با بیان اینکه 75 هزار جلد کتاب قرآن به مناطق محروم فرستاده شد، که علاوه بر این 65 هزار جلد کتاب قرآن نیز به سایر مناطق کشور اهدا شده است، گفت: سال گذشته مراسم تکریم چهره‌های قرآنی در منطقه و همچنین ملی برگزار شد که در این مراسم از 83 چهره قرآنی تقدیر به عمل آمد.

وی تصریح کرد: برگزاری 30 محفل انس با قرآن، 34 کرسی تلاوت با 500 جلسه و همچنین جشنواره محصولات قرآنی مؤسسات که با ارسال 278 اثر برگزار شد، از دیگر برنامه‌های سازمان دارالقرآن در سال گذشته بود.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم گفت: سال گذشته با راه‌اندازی مرکز آموزش تخصصی قرآن در 29 استان و همچنین شناسایی استعدادهای قرآنی گامی بلند در راستای کشف و آموزش فعالان قرآنی برداشته شد.

ساخت و ارائه بازی‌های قرآنی در صورت تامین اعتبار

وی با بیان اینکه در حوزه فضای مجازی نیز سند راهبردی «قرآن و فضای مجازی» با یک سال تلاش تدوین شد، ادامه داد: در سال 91 برای اولین بار جشنواره «بازی‌نویسی قرآنی» برگزار شد که از بین 40 اثر ارسال شده به دبیرخانه، 7 اثر برگزیده شدند که امیدواریم با اختصاص بودجه مناسب بتوانیم این آثار را به بازی تبدیل کنیم.

قره‌شیخلو با اشاره به وجود 1600 مؤسسه قرآنی در کشور، ادامه داد: در فضای مجازی مدلی برای ارزیابی و رتبه‌بندی فعالان قرآنی ایجاد شد تا بتوانیم فعالان قرآنی را شناسایی و ظرفیت‌های موجود را کشف کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته از 15 هزار و 24 موسسه قرآنی به یک هزار و 985 خانه قرآنی روستایی بالغ بر 30 میلیارد ریال حمایت نقدی صورت گرفت، اظهار داشت: بسته‌های آموزشی در قالب کتاب و نرم‌افزار با موضوعات روخوانی و روانخوانی، تجوید، مفاهیم، حفظ قرآن کریم و همچنین آموزش احسن نماز طراحی و به صورت رایگان توزیع شد.

رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم  با اشاره به اینکه سال گذشته در مجموع یک میلیون کالا و محصول قرآنی تولید و در کشور توزیع شد، خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی صندوق حمایت از فعالان قرآنی تا 3 ماه آینده وام‌هایی متناسب با سطح فعالیت‌ها قرآنی اعطا می‌شود که به طور متوسط این وام‌ها 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

قره‌شیخلو با اشاره به فعالیت‌های سازمان دارالقرآن‌الکریم در سال جاری، گفت: در سال جاری قصد داریم با تقویت نظارت و ارزیابی، در افزایش سطح کیفی برنامه‌های سازمان و تاثیرگذاری آن تلاش کنیم که این امر با توجه بیشتر به تربیت استعدادهای قرآنی و بخش مردم نهاد امکان‌پذیر است.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری مسابقات تلاوت با شیوه‌ای نوین برای ایجاد تنوع در اجرای مسابقات و توجه بیشتر به حفظ و مفاهیم قرآن کریم و همچنین  آموزش تخصصی قرآن و اخلاق به 100 نفر از استعدادهای درخشان از برنامه‌های سال جاری سازمان دارالقرآن است.

رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم با بیان اینکه ما تلاش می‌کنیم برای هر سلیقه برنامه‌های قرآنی تدارک ببینیم، افزود:  50 جلسه حفظ قرآن با حضور اساتید درجه یک کشوری و بین‌المللی با هدف توسعه فعالیت های قرآنی امسال برگزار می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل اداره امور قرآنی در استان‌ها، گفت: تجدید نظر در ساختار اداری سازمان دارالقرآن به طوری که کارشناسان قرآنی به مسئولان اداره امور قرآنی در استان‌ها ارتقا بیابند، از دیگر برنامه‌های سازمان دارالقرآن‌الکریم در سال جاری است.

قره‌شیخلو در پایان گفت: با توجه به نیاز جامعه، متاسفانه بودجه‌های قرآنی بسیار کم است که امیدواریم در دولت آینده با حمایت بیشتر به این موضوع شاهد ارتقای فعالیت‌های قرآنی باشیم.
انتهای پیام/م.خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها