امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22754
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۷
تعداد بازدید: 172
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بخش «علم، دانشجو و دانشگاه قرآنی» با موضوع «سبک زندگی از منظر ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بخش «علم، دانشجو و دانشگاه قرآنی» با موضوع «سبک زندگی از منظر آیات قرآن و روایات معصومین» با حضور «حجت‌الاسلام علی سرلک» عضو هیئت علمی دانشگاه هنر دانشگاه تهران روز دوشنبه 17 تیرماه در سالن شماره سه نمایشگاه بین‌المللی قرآن برگزار شد.

حجت‌الاسلام سرلک با اشاره اینکه سبک زندگی تابعی از هدف و معنای زندگی انسان‌ها است، گفت: انسان‌های غربی نگاه زندگی خود را بر اساس نوع زیستن خود قرار می‌دهند و روابط آن‌ها تنها بر پایه تولید و مصرف استوار است بنابراین شناختی از نحوه زندگی واقعی ندارند.

وی افزود: بسیاری از آموخته‌های ما از زندگی از لایه‌های درونی ذهنی برخی از انسان‌هایی نشأت گرفته است که آگاهی چندانی نسبت به آن ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر دانشگاه تهران تصریح کرد: به تعبیر بسیاری از فلاسفه حیات ما انسان‌ها سرشار از ابهامات است، بنابراین وقتی بر سر دو راهی قرار می‌گیرد راه‌های عجیب را برمی‌گزیند.

حجت‌الاسلام سرلک با بیان اینکه میزان برهان، هویت و افسردگی‌ها نشان از فلسفه درونی انسان دارد، گفت: وقتی مسئله سبک زندگی مطرح می‌شود، بیشتر انسان‌ها به دلیل اینکه فلسفه زندگی خود را به نیکی تبیین نکرده‌اند، دچار بحران معرفتی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم طراحی زندگی انسان‌ها را بر اساس تفاوت‌ها قرار داده است، ادامه داد: خداوند در قرآن می‌فرماید «دو نفر مثل هم آفریده نشده‌اند» بنابراین می‌توان درک کرد که سبک زندگی انسان‌ها بر اساس شرایط مختلف افراد، متفاوت است.

انسان‌ها با وجود تکثرگرایی، میل به واحد گرایی دارند

حجت‌الاسلام سرلک با بیان اینکه در قرآن کریم از کلمه «صراط» به یک شیوه نام برده شده است ولی لفظ «سبیل» به عناوین مختلف در قرآن ذکر شده است، خاطر نشان کرد: انسان‌ها برخلاف تکثرگرایی، میل به واحدگرایی دارند که بسیار عجیب است؛ بنابراین در سبک زندگی اسلامی و الهی هر انسان یک کتاب با یک تیراژ بوده که می‌توان گفت هیچ کتابی مثل کتاب دیگر نیست.

وی با اشاره به اینکه کشتی‌ای که نداند ساحل نجاتش کدام است به سعادت نمی‌رسد، گفت: انسان ظرفیتی دارد که می‌تواند در خنده، اشک، و ابراز جوهره وجودی خود به شرط صیقل دادن درونش مدلی از خالق هستی‌اش شود.

حجت‌الاسلام سرلک اظهار داشت: سبک زندگی اسلامی تا زمانی که احساس مهاجرت تمام وجود انسان را پر نکند و بفهمد که از دنیا بزرگ‍تراست، محقق نمی‌شود؛ همان طور که رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس بدون هیچ توضیحی حس زندگی کردن پیدا کرده و در راه خدا جان فشانی می‌کردند.

وی با بیان اینکه روح مهاجرت انسان را به معنای زندگی می‌رساند و در مقابل، انسان‌هایی که از این حس بی‌بهره هستند، نسبت به مقصد بعد از مرگ نگاه مخرب دارند، تصریح کرد: انسان مدرن فکر می‌کند که قدرتمند است ولی این طور نیست، چرا که انسان بدون امکانات عاجز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر دانشگاه تهران با بیان اینکه نقطه مقابل سبک زندگی اسلامی مصرف گرایی است، خاطرنشان کرد: زندگی در پشت کالاهای مصرفی انسان را عاجز کرده، چرا که انسان مصرف گرا به حدی رسیده که خود را به ویترینی تبدیل کرده است.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین ویژگی زندگی اسلامی قناعت است، گفت: قناعت به معنای درست مصرف کردن است، بنابراین باید در حد مطلوب و مورد نیاز از امکانات استفاده کرد اما از زیاده روی پرهیز کرد.
انتهای پیام/م.خ
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها