امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22767
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۶
تعداد بازدید: 71
سید مهدی ساداتی‌نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: واژه اعتدال از نظر ...

سید مهدی ساداتی‌نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: واژه اعتدال از نظر ریشه‌ی لغوی از واژه عدل گرفته شده است و عدل در تفکر سیاسی اسلام بر هر چیزی تقدم دارد و تشکیل حکومت اسلامی برای اجرای عدالت است.

وی با بیان اینکه عدل در فرهنگ دینی ما به معنای قرار گرفتن هر چیزی سر جایش خودش است، افزود: اعتدال در ادبیات روزمره سیاسی یعنی اینکه افراط و تفریط وجود نداشته باشد و هر چیزی سر جای خودش باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه مفهوم اعتدال یک مفهوم قابل قبول در همه فرهنگ‌ها و مکاتب سیاسی است، خاطر نشان کرد: در تاریخ سیاسی ایران بعد از مشروطه، وقتی که در کشورمان حزب تشکیل شد در کنار حزب اجتماعیون و عامیون، حزب اعتدالیون نیز تشکیل شد، یعنی از زمان مشروطه مفهوم اعتدال در کشورمان وجود داشته است.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه در دوران انقلاب اسلامی نیز بحث اعتدال استفاده می‌شد، تاکید کرد: در طول انقلاب اسلامی هیچ وقت به این شکل که آقای روحانی واژه اعتدال را برجسته کردند، شعار اعتدال برجسته نبوده است.

وی افزود: مفهوم اعتدال به معنای جلوگیری از افراط و تفریط و عملکرد براساس خرد‌ورزی است و قطعا به معنای عبور از اصول نیست و انسان در عین حال که به اصول پایبند است می‌تواند روش‌ها و تاکتیک‌های اعتدالی را استفاده کند و در حقیقت باید در عین پایبندی بر اصول، روش‌های اعتدالی داشته باشد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه اعتدال می‌تواند به صورت توأمان هدف و روش باشد، گفت: اعتدال در هدف به معنای این است که ما وقتی می‌خواهیم هدف‌گذاری کنیم براساس یک منطق واقعی، هدف‌گذاری منطقی داشته باشیم.

ساداتی‌نژاد در ادامه تاکید کرد: اعتدال در روش نیز به معنای این است که در روش‌ها تندروی و کند روی را کنار بگذاریم و از تمام ظرفیت‌های موجود جامعه نهایت استفاده را کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اعتدال گرایی می‌تواند یک خط جمعی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود بین نیروهای انقلابی جهت پیشبرد اهداف نظام باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار