امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22774
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۷
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی انتشار تصویر متهم متواری که به شیوه و شگرد‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری ...

به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی انتشار تصویر متهم متواری که به شیوه و شگرد‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری از شهروندان و مالباختگان در تهران و دیگر نقاط کشور کرده بود، سرانجام این متهم نیز دستگیر و به ده‌ها فقره کلاهبرداری اعتراف کرد.

رسیدگی به این پرونده از زمانی در دستور کار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت که در 19 آذر سال گذشته، فردی با مراجعه به کلانتری 166 لشگرک به مأموران اعلام کرد توسط جوانی حدودا 35 ساله و به بهانه تهیه دلار و ارز خارجی با قیمت کمتر از بازار، مورد کلاهبرداری میلیونی قرار گرفته و این شخص مبلغ 200 میلیون تومان از وی دریافت و متواری شده است.
با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور شعبه 101 دادگاه عمومی و جزایی لواسانات، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه یکم، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: چندی پیش و در یک میهمانی با جوانی به نام مجتبی آشنا شدم که مدعی فعالیت در زمینه واردات و خرید و فروش خودروهای مدل بالا بود؛ مجتبی هر بار و در میهمانی‌ها و یا در قرارهای ملاقات با انواع خودروهای مدل بالای چند صد میلیونی تومانی حاضر می‌شد و به تدریج توانست با ظاهرفریبی، اعتماد من و دیگران را جلب کند.
پس از گذشت مدت کوتاهی، مجتبی در توضیح فعالیت‌های اقتصادی خود مدعی شد که علاوه بر واردات و خرید و فروش خودروهای مدل بالا، در زمینه تهیه ارز و دلار آن هم با قیمت پائین تر از قیمت بازار فعالیت دارد؛ حتی در چندین نوبت که ما از او درخواست دلار کرده بودیم، او مبالغی بین 4 الی 5 هزار دلار را  در شرایطی که قیمت هر دلار بیش از 3000 تومان بود با قیمت هر دلار 2500 الی 2600 تومان تهیه و در کمتر از 24 ساعت به من و دیگران تحویل می داد و همین موضوع زمینه اعتماد کامل من و دیگران به او شد.

مالباخته در ادامه اظهارات خود و در خصوص نحوه کلاهبرداری از وی به کارآگاهان گفت: مجتبی با تلفن همراه من تماس گرفت و مدعی شد که مبلغی در حدود 50 هزار دلار و با قیمت بسیار مناسب، در اختیار دارد؛ پس از گذشت مدت کوتاهی مجدداً تماس گرفت و ضمن طرح ادعای خود عنوان داشت که توانسته این مبلغ را به  80 هزار دلار افزایش دهد و پیشنهاد داد تا در صورتی که تمایل دارم، با استفاده از این فرصت اقدام به خرید این مبلغ دلار با قیمت بسیار پائین تر از قیمت بازار کنم؛ بلافاصله موضوع را با چندین نفر از دوستان خود که آنها نیز مجتبی را می شناختند در میان گذاشت.
نهایتاً توانستیم مبلغ مورد درخواست وی را تهیه و به حسابش واریز کنیم؛ طبق روال همیشگی قرار بود تا مجتبی دلارها را در فاصله زمانی 24 ساعت به ما تحویل دهد اما پس از گذشت این زمان، زمانیکه با وی تماس گرفتیم مدعی شد که برای انتقال این مبلغ پول به زمان بیشتری احتیاج دارد و به این بهانه 72 ساعت از ما فرصت گرفت؛ پس از گذشت 72 ساعت و در حالیکه برای گرفتن دلارها در میدان آرژانتین قرار ملاقات گذاشته بودیم، در حالیکه مجتبی مدعی مدعی آمدن به محل قرار شده و هر بار عنوان می کرد که تا دقایقی دیگر در محل قرار خواهد بود، ناگهان تلفن‌های خود را خاموش کرد و از آن زمان دیگر هیچ اطلاعی از او نداریم.

با آغاز رسیدگی به این پرونده، کارآگاهان در تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که مجتبی متولد 1356، اقدام به اجاره خودروهای مدل بالا از یکی از دفاتر کرایه خودرو در شمال شهر تهران کرده و به طور مثال، برخی از خودروها را با قیمت روزانه بیش از یک میلیون تومان کرایه کرده است.

همچنین در بررسی حساب بانکی متعلق به مجتبی، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که این حساب متعلق به خانم جوانی است که چندی پیش توسط متهم و به بهانه فروش اینترنتی سیگارهای برقی، به استخدام در آمده و پس از گذشت مدت کوتاهی و به درخواست متهم اقدام به افتتاح حساب کرده و عابر بانک را در اختیار وی قرار داده است.

با انتشار تصویر متهم در روزنامه‌های کثیرالانتشار، ده‌ها مالباخته با بهمراه داشتن تصویر متهم به پایگاه یکم پلیس آگاهی مراجعه و از متهم طرح شکایت کردند؛ در حالیکه هر روز ارزش مالی این پرونده در حال افزایش بود، کارآگاهان طی چندین نوبت نیابت قضایی به استان های مختلف کشور مراجعه اما هر بار و در تحقیقات پلیسی خود اطلاع پیدا کردند که متهم بلافاصله پس از کلاهبرداری از این شهرها و استان‌ها متواری شده است.

در ادامه رسیدگی به این پرونده، تعدادی از شهروندان طی تماس با پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ عنوان کردند که متهم را در چندین نوبت در محدوده پارک ملت مشاهده کرده‌اند؛ با توجه به شناسایی محل تردد متهم، این محل تحت مراقبت‌های نامحسوس قرار گرفت و سرانجام در حالیکه متهم قصد داشت تا به بهانه اخذ وام اقدام به کلاهبرداری کند وی را دستگیر و به پایگاه یکم پلیس آگاهی منتقل کردند.
 با اعلام خبر دستگیری متهم به مالباختگان، ده‌ها مالباخته با مراجعه به پایگاه این شخص را مورد شناسایی قرار داده و متهم نیز که چاره ای جز اعتراف نداشت، به بیش از یک میلیارد تومان کلاهبرداری اعتراف کرد؛ متهم در قسمتی از اعترافاتش در خصوص تعداد مالباختگان عنوان داشت که قادر به اعلام تعداد دقیق افرادی که از آنها کلاهبردرای کرده، نیست.

سرهنگ کارآگاه رحیم فرزام، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه اعلام این خبر گفت: همکاری خوب اصحاب رسانه باعث شد تا بار دیگر یکی از کلاهبرداران حرفه‌ای که طی مدت فعالیت‌های مجرمانه از ده‌ها مالباخته و به بهانه‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری میلیونی و حتی چند ده میلیون تومانی کرده بود، دستگیر و به ده‌ها فقره کلاهبرداری اعتراف کند.

سرهنگ فرزام با اشاره به دستور انتشار تصویر متهم، گفت: با توجه به اعترافات صریح متهم به تعداد بالای مالباختگان و احتمال افزایش تعداد شکات پرونده، دستور انتشار مجدد تصویر متهم از سوی مقام قضایی صادر شده است.
لذا بار دیگر از تمامی شهروندان، شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند دعوت می‌شود تا جهت طرح و پیگیری شکایات خود به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان نیاوران ـ سه راه یاسر مراجعه کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها