امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۱۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22777
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۷
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در گزارشی پیرامون اعتراضات داخلی ترکیه و اثرات آن بر روند ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در گزارشی پیرامون اعتراضات داخلی ترکیه و اثرات آن بر روند عادی‌سازی روابط با اسرائیل نوشته است، این اعتراضات روند مصالحه طرفین را متوقف کرد.

«باراک راوید» نویسنده «هاآرتص» در بخشی از این یادداشت با اشاره به تاثیرات این اعتراضات بر میزان قدرت و جایگاه «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه، نوشته است: جایگاه اردوغان هم مثل «بنیامین نتانیاهو» (نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی» به شدت تضعیف شده. دیگر نه نتانیاهو «شاه بی‌بی» (لقب نتانیاهو) است و نه اردوغان، سلطان.

وی سپس به جرقه اصلی به راه افتادن تظاهرات‌ها در ترکیه که طرح دولت برای تخریب پارک «گزی» و ساخت یک مرکز خرید به جای آن بود، اشاره کرده و نوشته است: آنچه مشهود است، این است که این تظاهرات‌ها تنها به دلیل کندن چند درخت نبود، بلکه اعتراضات علیه اردوغان و همه سیاست‌های او بود.

راوید می‌افزاید: تظاهرات‌ها در ترکیه پیامدهای غیرقابل انکاری هم برای اسرائیل داشت. اولین تاثیر آن بر تلاش‌ها جهت مصالحه دوجانبه بود. مقامات وزارت خارجه اسرائیل می‌گویند در حال حاضر شانس دستیابی به مصالحه آن هم در این جو سیاسی، بسیار اندک است. اردوغان در این شرایط که جایگاهش بسیار سست شده، به این راحتی‌ها نمی‌تواند بر سر غرامت کشته‌شده‌های کشتی «مرمره» امتیاز دهد. او همچنین نمی‌تواند دستورالعمل‌های صادرشده علیه نیروها و افسران اسرائیلی را لغو کند.

به نوشته «هاآرتص» توقف کنونی در روند عادی‌سازی روابط موجب ناراحتی شدید نتانیاهویی شده که اخیرا بعد از سه سال از ترکیه به دلیل حمله به کشتی «مرمره» در سال 2010 عذرخواهی کرد. نتانیاهو این عذرخواهی را تحت فشار آمریکا انجام داد و امیدوار بود در برابر آن چیزی دریافت کند، اما تاکنون هیچ بهره‌برداری از این عذرخواهی نکرده است.

البته هاآرتص در انتها ادعا کرده است که نتانیاهو اکنون اسرائیل در وضعیت مناسبی در برابر ترکیه قرار داده و این اردوغان است که باید در جهت عادی‌سازی روابط با اسرائیل حرکت کند.

نظامیان رژیم‌صهیونیستی در سال 2010 در حمله به کشتی حامل فعالان صلح‌طلب ترک موجب مرگ 9 نفر از سرنشینان این کشتی شدند. این کشتی قصد داشت پس از عبور از حصر غزه مواد غذایی و کمک‌های امدادی به این منطقه برساند.

پس از این حمله بود که روابط میان آنکارا و تل‌‌آویو تیره شد. آنکارا خواستار عذرخواهی اسرائیلی‌ها بابت این حمله که در آب‌های بین‌المللی انجام شد، بودند. اسرائیل نهایتا ماه گذشته بابت این حمله عذرخواهی کرد، اما اعتراضات در ترکیه باعث شده تا روند مذاکرات دوجانبه فعلا متوقف شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها