امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22822
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۸
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل روابط عمومی مدیریت فرهنگی هنری منطقه 20، مجموعه هفت جلدی چیستان با موضوع ترانه‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل روابط عمومی مدیریت فرهنگی هنری منطقه 20، مجموعه هفت جلدی چیستان با موضوع ترانه‌های خردسال همزمان با روز جهانی ادبیات کودک و نوجوان در کتابخانه شیخ صدوق(ره) با حضور علاقه مندان به کتاب وکتاب خوانی رونمایی شد.

در این رونمایی مصطفی رحماندوست (شاعر)، پریسا رسولی (تصویرگر)، شهرام اقبالی (ناشر) و بیوک ملکی (منتقد) و قندهارنیا معاون فرهنگی سازمان شهرداری تهران، موسوی مدیر فرهنگی هنری منطقه 20 و فرهنگسرای ولاء، اقبال پور مدیر انتشارات آبرنگ و مدیر ارشاد شهرری حضور داشتند.

مصطفی رحماندوست در این رونمایی ابتدا برخی از سروده‌های خود را در برای کودکان خواند و در ادامه به توضیح مجموعه هفت جلدی چیستان ها پرداخت.

رحماندوست در خصوص فعالیت‌های خود در این عرصه گفت: مدت 30 سال است که در عرضه کودک و نوجوان فعالیت می کنم و قبل از آن شعرهای سیاسی سروده‌ام و به همین خاطر مدتی قبل از انقلاب در زندان به سر برده‌ام.

شاعر ادامه داد: در طی این سی سال کار ها و کتاب های زیادی را سروده‌ام که توسط انتشارات مختلف به چاپ رسیده و کودکان بیشتر سروده‌های من را خوانده‌اند.

رحماندوست ذکر کرد: مخاطبین این مجموعه کتاب ها کودکان بودند ولی تعدادی از مادران نیز در این رونمایی شرکت کرده اند.

شاعر این مجموعه تصریح کرد: حضور این جمعیت در این جا پاسخگوی این است که مادران امروز به کتاب و کتاب خوانی و استفاده از آن برای تربیت کودکانشان اهمیت می دهند.

رحماندوست در مورد گذشته خود گفت: شاگرد اساتیدی چون شهید بهشتی و دکتر شریعتی بودم و در اولین نمایشگاه که برای کودکان برگزار شده بود شرکت کردم و در این بین دکتر شریعتی به من گفت چرا متخصص کودکان نمی شوید و من تصمیم گرفتم که فقط برای بچه ها کار کنم و مدت 30 سال است که فقط برای کودک کار می کنم.

شاعر اشاره کرد: همزمان با چاپ کتابم در ایران این کتاب در سوئد هم ترجمه و چاپ شد و در آن کشور ملی شد و این کتاب به دلیل کوچک بودن و استفاده در هر مکان و زمان باعث شد که ملی شود.

رحماندوست تصریح کرد: این مجموعه کتاب ها برای این نوشته شده که پدر و مادر در کنار یکدیگر بنشینند و برای کودک خود این کتاب ها را بخوانند و اطلاعات کودک خود را افزایش دهند  و در این راستا یک کتاب در خصوص بازی با انگشتان را نوشتم که در آن به بزرگتر ها شعر هایی آموزش داده می شود تا با کودک خود بازی کنند.

شاعر ادامه داد: هنگامی که تمامی اعضای خانواده در خانه جمع هستیم به جای این که از این چیستان ها و... استفاده کنیم به تماشای تلویزیون می پردازیم و این امر باعث می شود که ما هم دیگر را نبینیم و در خانواده مشکلاتی ایجاد می گردد.

رحماندوست ادامه داد: در حالی که در گذشته با هم بودیم و زمانی که در چشمان یکدیگر نگاه می گردیم متوجه اعمال و رفتار یکدیگر می شدیم.

بیوک ملکی در این رونمایی به علاقه‌مندان گفت: تنها راه گسترش مطالعه به رسمیت شناخته شدن کتا ب است و از همه  مادران تشکر می کنیم که کودکان خود را آورده‌اند.

منتقد ادبی تصریح کرد: شاعران بسیاری در عرصه کودک شعر سروده‌اند ولی شعر این شاعران زیاد دیده نشده و در این حین سروده‌های مصطفی رحماندوست بسیار مورد استفاده کودکان قرار گرفته است.

پریسا رسولی با اشاره به این هفت مجموعه ذکر کرد: کسی می تواند با بچه ها و برای بچه ها کار کند  که خود روحیه ی خوب و آرامی مثل بچه ها داشته باشد.

رسولی تصویر گر در خصوص نقاشی هفت چیستان گفت: نقاشی برای کودکان را بسیار دوست دارم و از این که  شعر های مصطفی رحماندوست را تصویرگری می کنم بیشتر خوشحال هستم زیرا به زبان بچه گانه و بسیار رویایی شعر سروده اند.

تصویرگر افزود : شعر مصطفی رحماندوست به گونه ای است که خواننده در نوبت اول که شعر را می خواند تصویر سازی می کند و هدف ما از تصویرگری در این کتاب این است که کودکان چیزهای اصولی را فرا بگیرند. 

رسولی در پایان ذکر کرد: امیدواریم که این کتاب ها و امثال این ها بر فرهنگ ما تاثیر مثبت بگذارند.

در پایان این رونمایی از هفت مجموعه چیستان رونمایی شد و از شاعر ، تصویرگر ، منتقد و مدیر انتشارات آبرنگ تجلیل به عمل آمد. 
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها