امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۱۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22824
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۸
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» اختتامیه شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان امروز با حضور سید صادق رضایی مدیرعامل کانون ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» اختتامیه شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان امروز با حضور سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حمید نوایی لواسانی دبیر این جشنواره و نویسندگانی نظیر عرفان نظرآهاری، محمدکاظم اخوان، محمدرضا یوسفی و جمعی دیگر از اهالی فرهنگ و ادب در سالن همایش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار شد.

در این مراسم سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیان داشت: با توجه به اینکه روزهای متعدد و متنوعی در تقویم به روز کتاب کودک و کودک و رسانه و از جمله این قبیل عناوین مزین شده بود اما خوشبختانه 18 تیر به نام روز ملی ادبیات کودک نامگذاری شده است.

وی اضافه کرد: معتقدیم سازمان‌ها و نهادهای مختلف نیز باید تلاش داشته باشند تا در این روز به صورت رسمی توجه بیشتری به ادبیات کودک و نوجوان داشته باشند.

رضایی معتقد است: وقتی از ماه‌های سال فاصله می‌گیریم باید جشنواره‌ها به گونه‌ای برپا شوند که نسبت به دوره گذشته فاصله چندانی نداشته باشند یعنی در گذشته جشنواره کتاب کودک و نوجوان دو سالانه برگزار می‌شد اما هم اکنون این جشنواره سالیانه برپا خواهد شد تا این مهم در جامعه نیز فرهنگ‌سازی شود و همه بخش‌ها نظیر بخش‌های دولتی و خصوصی به مباحث و مشکلات ادبیات کودکان و نوجوانان نیز توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: در بخش‌های مختلف کانون و به نوعی در 31 استان هفته گرامیداشت ادبیات کودک و نوجوان برگزار شد که برخی از استان‌ها به صورت خودجوش به برپایی این گرامیداشت پرداختند به همین منظور معتقدم دبیرخانه این جشنواره باید از هم اکنون کتاب‌های مورد نظر را رصد کرده و برنامه‌هایی در این راستا تدوین کند.

به گفته این مقام مسئول مرحوم مهدی آذریزدی فاقد فرزند و خانواده بوده است به نوعی که حتی وقتی خانه‌ای را در اختیار او قرار می‌دهند او به دلیل علاقه وافری که به کودکان و نوجوانان این مرز و بوم داشته است در آن سکونت نیافته و اکنون کانون پرورش فکری شماره 2 در استان یزد واقع شده است.

وی اضافه کرد: اگر ما داشته‌های دوران کودکی را به صورت علمی مورد توجه و هدایت کنیم یک سرمایه عظیمی را در بزرگسالی به دست خواهیم آورد یعنی آن چیزها و باورهایی که در سن بزرگسالی می‌تواند در انسان به وجود آید از دوران کودکی و نوجوانی و القائات‌ آْن است.

رضایی ادامه داد: اگر می‌خواهیم القاء و تلقینی داشته باشیم و یا از یک نگاه استدلالی را طوری بیان کنیم که در باور مردم بگنجد راه آن ادبیات است و بهتر بگوییم که راه آن ادبیات کودک و نوجوان است.

* مادر ادبیات بزرگسالان، ادبیات کودک و نوجوان است

وی با بیان اینکه مادر ادبیات بزرگسالان، ادبیات کودک و نوجوان است، بیان داشت: اگر هنرمندانی که در بخش ادبیات کودک و نوجوان به فعالیت می‌پردازند را نبینیم و گمان کنیم که در ادبیات بزرگسالان اثری خواهیم داشت که قابل توجه است تنها به واسطه ادبیات کودک و نوجوان بوده که باید مورد توجه واقع شود.

* داشته‌ و سرمایه اجتماعی در بخش ادبیات، ادبیات کودک است

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشته و سرمایه اجتماعی بخش ادبیات را ادبیات کودک و نوجوان قلمداد کرد و گفت: شناخت مطالب و نوع نگاه ما به موضوع ادبیات کودک و نوجوان را ماندگار می‌کند.

به گفته وی آنچه که ادبیات کودک و نوجوان را جهانی می‌کند این است که باید آنچه که در کودک و نوجوان جهانی است را بیان کنیم که همان فطرت درونی کودکان و نوجوانان است که تغییر نمی‌کند و همه آثار نیز در سطح بین‌المللی قابل ارائه می‌شوند.

رضایی ادامه داد: بیش از 70 تا 80 درصد داشته‌های ادبی ما به هنرمندان مربوط می‌شود که به نوعی خودشان هزینه کرده‌‌اند.

به گفته این مقام مسئول یک ضلع طرح رمان نوجوان این است که هرگز جایگزین شدن ندارد و آن نیز هنرمندان هستند.

* در بخش نمایشنامه نوجوان با فقدان بزرگی مواجه هستیم

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: چندی پیش مجموعه نمایشنامه نوجوان در دستور کار این کانون قرار گرفت که به گفته دبیر این بخش در حوزه نمایشنامه نوجوان با فقدان بزرگی مواجه هستیم اما کانون تاکنون توانسته حدود 16 اثر را در این حوزه به نگارش درآورد.

وی اضافه کرد: بسیاری از افراد از بنده و از نویسندگان دیگر سؤال می‌کنند که چرا کتاب‌هایی که شخصیت آنها برای کودکان و نوجوانان شناخته شده‌اند را نمی‌توان در چاپ‌های متعدد منتشر کرد و باید این مهم نیز مورد توجه قرار گیرد.

رضایی درباره ترجمه آثار این گروه سنی، ادامه داد: ترجمه آثار نیز باید حد و اندازه داشته باشد، کانون تلاش می‌کند 20 درصد آثارش به بخش ترجمه و  80 درصد آن تألیف باشد چرا که نمی‌خواهیم کودکان را از آثار خوب دنیا محروم کنیم اما باید در خدمت تصویرگران، نویسندگان و گرافیست‌های بخش‌های خصوصی و دولتی نیز باشیم.

به گفته وی بچه‌های این مرز و بوم علاقمند هستند تا با تنوع‌های ایرانی آشنا شوند که باید این مهم نیز قابل توجه نویسندگان قرار گیرد.

* محبت نسبت به وطن را باید از طریق ادبیات به کودکان آموخت

رضایی عنوان کرد: اگر می‌خواهیم فرزندان ایران را دوست داشته باشند راه‌اش ارائه موضوع انشاء نیست، بلکه راه آن همان دلیلی است که امروز به خاطرش آن به برپایی جشنواره پرداخته‌ایم یعنی محبت نسبت به وطن را باید از طریق ادبیات به کودکان آموخت.

وی با بیان اینکه بومی‌سازی جزء مواردی است که کانون برای تحقق این مهم به سراغ همه هنرمندان رفته است، افزود: آثار برگزیده شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان مورد حمایت این کانون قرار خواهد گرفت.

* نوایی: سهم نوجوانان از کتاب‌های دریافتی دبیرخانه 211 عنوان و سهم کودکان 561 عنوان بود

در ادامه این مراسم حمید نوایی لواسانی، دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان، بیان داشت: دبیرخانه جشنواره شانزدهم در فروردین امسال کار هود را پس از اعلام فراخوان عمومی و ارسال نامه به ناشران رسماً آغاز کرد.

وی اضافه کرد: حاصل این تعامل جمع‌آوری 812 عنوان کتاب داستانی و غیرداستانی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان بود که هر چند نسبت به تعداد میانگین کتاب‌های جشنواره‌های دوسالانه، رشد بهتری را نشان می‌دهد، اما بی‌شک منعکس کننده همه دستاوردهای ادبی و مکتوب ادبیات کودک و نوجوان نیست و البته بی‌توجهی بعضی ناشران در ارسال کتاب به جشنواره نیز سنت دیرینه‌ای است که جا دارد به منظور احقاق حقوق پدیدآورندگان کتاب و مخاطبان آنها، نسبت به این موضوع چاره‌اندیشی شود.

نوایی لواسانی ادامه داد: سهم نوجوانان از کتاب‌های دریافتی دبیرخانه 211 عنوان و سهم کودکان و خردسالان 561 عنوان بود، بیشترین تعداد کتاب‌ها به حوزه کتاب‌های علمی، آموزشی و ادبیات داستانی و کمترین آن به حوزه شعر نوجوان و نمایش‌نامه کودک و نوجوان اختصاص داشت.

وی افزود: داوری‌های این دوره از جشنواره در سه مرحله ریزش اولیه آثار، پالایش و انتخال نهایی انجام شد. 36 کارشناس در گروه‌های شعر، داستان تألیفی، داستان ترجمه، علمی و آموزشی، دینی، زندگینامه، بازنویسی، تصویرگری، گرافیک، کتاب‌سازی و بخش مستقل «پروژه کتاب‌های خودمان» به کار داوری دعوت شدند و از تاریخ 28 اردیبهشت سال 92 کار بررسی را آغاز کردند.

نوایی لواسانی معتقد است، در این فرآیند آثار دبیر جشنواره از کل داوری و آثار داوران در هر بخش، از چرخه بررسی کنار گذاشته شد. حاصل این فرآیند، برگزاری 21 جلسه داوری با حضور دبیران علمی و اجرایی بود که با تکمیل فرم‌های داوری، کار انتخاب نهایی آثار در تاریخ 25 خرداد امسال به پایان رسید و طی صورت‌جلسات مکتوب و مورد تأیید داوران، کتاب‌های برتر جشنواره در 5 رده مداد پرنده، برگزیده، تقدیری، ویژه و تلاش اعلام شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار