امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22981
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۱۹
تعداد بازدید: 234
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عراق ماجد مهدی النصراوی استاندار بصره واقع در جنوب عراق ایران را به اجرای یادداشت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عراق ماجد مهدی النصراوی استاندار بصره واقع در جنوب عراق ایران را به اجرای یادداشت تفاهمی که اخیرا بین بصره و خوزستان  امضا شد، فراخوانده و از تبادل سفر مشاوران و کارشناسان مسائل مختلف توسعه همکاری مشترک بین بصره و خوزستان خبر داد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی که در حاشیه سفر یک هیئت بلند پایه ایرانی به بصره صورت گرفت،اظهار داشت: در بخش آب وبرق، آموزش، بهداشت و کشاروزی با مسئولان خوزستان یک یادداشت تفاهم امضا شده است.

النصراوی افزود: پس از تکمیل نصب دستگاه‌های افزایش ولتاژ برق به بصره با طرف ایرانی در خصوص قرارداد برق توافق خواهد شد.

وی ایران را به اجرای هرچه سریع تر یادداشت تفاهم برادرخواندگی بین بصره و خوزستان فراخوانده و تصریح کرد: با ایران در خصوص افزایش تبادل علمی و نیز آموزش کادر علمی عراقی در ایران به توافق رسیده ایم و قرار است ما از مهارت ها و تجارب پزشکی ایران در خصوص عمل های جراحی نادر در  بیمارستان های بصره استفاده کنیم.

استاندار بصره اظهار داشت: همچنین قرار است طرف ایرانی در بازسازی و عمران بصره مشارکت داشته باشد.

این در حالی است که مسئولان بصره چندی پیش یک یادداشت تفاهم مبنی بر تبادل مهارت های تجاری و اقتصادی با مسئولان خوزستان  امضا کردند که بر اساس آن، قرار شد موانع توسعه تجاری و ورود شرکت های ایرانی به بصره از بین برود.

از سوی دیگر امری کولستانی معاون استاندار خوزستان نیز با استقبال از توسعه روابط تجاری و اقتصادی و نیز فرهنگی با بصره گفت: همکاری مشترک در توسعه روابط دو جانبه نقش بسزایی داشته است.

وی با اشاره به امکان برگزاری دوره های تخصصی برای نیروهای انسانی عراق در بصره و آشنایی آنان با تجارب و مهارت های ایران در بخش ساخت و ساز و عمران تاکید کرد: مسئولان خوزستان در تلاش برای اجرایی کردن یادداشت تفاهمی هستند که پیش از این در خصوص فعالیت های کشاورزی، آموزشی و آب و برق و نیز ورزشی با مسئولان بصره امضا شده است.

کولستانی تصریح کرد: روابط دو جانبه ایران و عراق در زمینه های مختلف سیاسی، تجاری و جهانگردی  با رشد قابل ملاحظه و مداومی روبه رو بوده است و به عبارت دقیق تر حجم تبادل تجاری دو طرف در سال گذشته به 11 میلیارد دلار رسید.

حمید آبادی کنسول ایران در بصره نیز پیش از این گفته بود که باب توسعه روابط با بصره در زمینه های مختلف گشوده شده است و اکنون تبادل مسافران بین دو طرف به ویژه در زمینه زائران عتبات مقدس در جریان است و همچنین دو طرف در بخش بهداشت، ورزش و  جهانگردی با یکدیگر همکاری دارند.

این در حالی است که افزایش  حجم تبادل کالا بین بصره و خوزستان نیز به نوبه خود از تقویت و توسعه روابط تجاری بین دو طرف حکایت دارد.

انتهای پیام/م 
برچسب ها:
آخرین اخبار