امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2302
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 257
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، «عارف ناظم‌اف» سخنگوی کمیته حالت‌های فوق‌العاده و مرزبانی تاجیکستان با ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، «عارف ناظم‌اف» سخنگوی کمیته حالت‌های فوق‌العاده و مرزبانی تاجیکستان با اشاره به وقوع زمین‌لرزه‌ صبح امروز در منطقه «سریز» بداخشان تاجیکستان، قدرت آن را 5/2 ریشتر عنوان کرد.

به گفته وی این زمین‌لرزه خسارات مالی و جانی نداشته و به سد «سریز» نیر آسیبی نرسانده است.

یک هفته قبل نیز زلزله‌ای با قدرت 7/4 ریشتر، سریز را لرزاند که به گفته مقامات خساراتی دربر نداشت.

به گفته اکثر کارشناسان علوم جغرافیا، دریاچه سریز نه تنها بر وضعیت جغرافیایی و اقلیمی کوهستان «پامیر» بلکه بر وضعیت جغرافیایی تمام آسیای مرکزی تأثیر اساسی گذاشته است.

هم‌اکنون از دریاچه سریز با توجه به خطرات احتمالی ناشی آن به عنوان «اژد‌های خفته» یاد می‌شود.

دانشمندان می‌گویند در صورت ایجاد رخنه در سد دریاچه سریز که در منطقه‌ای زلزله‌خیز واقع است در طول 12 ساعت بخش وسیعی از خاک تاجیکستان، افغانستان، ازبکستان و ترکمنستان زیر آب خواهد رفت و احتمال کشته شدن حدود پنج میلیون نفر وجود دارد.

دانشمندان طبیعت‌شناس خطرات احتمالی ناشی از رخنه در سد سریز را به 3 عامل مربوط می‌دانند: وقوع زمین‌لرزه، افزایش سطح آب و ریختن کوه‌پاره‌های اطراف آن.

دریاچه سریز در ارتفاع 3250 متر از سطح دریا واقع است.

طول دریاچه سریز 62 کیلومتر، عرض آن 3.3 کیلومتر و عمق آن تا 500 متر است.

حجم آب آن 17 میلیارد متر مکعب یعنی 19 میلیون تن است.

به غیر از رودخانه «مرغاب» که از رودخانه «آق‌سوی» افغانستان سرچشمه می‌گیرد، 17 رودخانه و 16 رود کوچک محلی به این دریاچه می‌ریزند و آب اضافی از روی سد به پایین جاری می‌شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها