امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2303
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شیخ الازهر در حالی ساعتی پیش بحرین را ترک کرد که بر خلاف وعده‌های خود با هیچ کدام از علمای بزرگ شیعه بحرین دیدار ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شیخ الازهر در حالی ساعتی پیش بحرین را ترک کرد که بر خلاف وعده‌های خود با هیچ کدام از علمای بزرگ شیعه بحرین دیدار نکرد.

احمد الطیب، روز شنبه در کنفرانس خبری در عربستان سعودی گفته بود: قرار است با علمای بزرگ شیعه و سنی بحرین نیز دیدار کنیم.

بنابر این گزارش، شیخ الازهر امروز تنها دو دیدار مهم را سپری کرد که نخستین آن دیدار از «شورای عالی اموراسلامی» بحرین بود که پیش از انقلاب اخیر بحرین حضور برخی علمای برجسته شیعه در آن وزن مهمی به آن داده بود اما در سال‌های اخیر تنها برخی از علمای شیعه که نزدیکی بیشتری با رژیم آل‌خلیفه داشتند در آن حضور دارند.
 

* الطیب: بحرینی‌ها اجازه ندهند کسی به استقلال ملی آنها طمع کند!
 

احمد الطیب که در این دیدار میهمان شیخ عبدالله بن خالد آل‌خلیفه رئیس این شورا بود در سخنانی با اشاره به تجربه وحدت ملی در مصر و ضمن ارائه برخی تعاریف از کشور بحرین و مردم این کشور، وحدت را عامل ثبات دانست و گفت: پایه‌های وحدت برادری در ایمان، ولاء ملی برگرفته از اسلام و عدل و مساوات در بین شهروندان براساس حق شهروندی و بدون تبعیض است که این پایه‌ها، ضمانت‌بخش دوری از تفرقه و اختلاف می‌شود.

وی با طرح این سوال که چگونه می‌شود برادری را با استفاده از وسایل تخریب و تدمیر جمع کرد، افزود: پیامبر اکرم(ص) یکی از یارانشان را دیدند که برادر دینی خود را با طنابی می‌ترساند که فرمودند «لا یَحِلُّ لِمُسْلِمٍ أَنْ یُرَوِّعَ مُسْلِمًا»(مسلمان جایز نیست مسلمان دیگری را بترساند).

شیخ الازهر با بیان اینکه دین اسلام دین تسامح و صلح و سلام است و در آن ضرر و ضرار نیست، تاکید کرد: اسلام انسان را تکریم می‌کند و خون بیگناهان را حفظ می‌کند و دشمنی با یک فرد را دشمنی با همه انسانیت می‌داند.
وی افزود: مهدورالدم دانستن انسان بی‌گناه یا چیزی شبیه به آن، ظلم به این دین عظیم است چراکه حیات انسان مقدس‌ترین چیزها نزد خداوند است.

الطیب در عین حال از مردم بحرین خواست که در مسیر وحدت ملی خود حرکت کنند و نمادی از همزیستی و همکاری باشند و اجازه ندهند کسی به استقلال ملی آنها طمع کند!
 

* دستگیری 45 نفر در بحرین همزمان با حضور شیخ الازهر
 

این سخنان شیخ الازهر در حالی ایراد شد که پلیس بحرین در ادامه اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی به برگزاری مسابقات فرمول یک در بحرین شب گذشته و همزمان با ورود شیخ الازهر به این کشور 45 نفر از جمله 5 کودک را دستگیر و روانه زندان کرد.

بنابر این گزارش احمد الطیب همچنین پیش از ترک بحرین با «خلیفه به سلمان آل‌خلیفه» نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش فارس، هرچند سخنان احمد الطیب در جمع اعضای «شورای عالی اموراسلامی» مهم به نظر می‌رسد اما عدم جدیت او در بیان سخنان صریح درباره حوادث بحرین و ظلم به مردم این کشور و به‌ویژه تخریب مساجد در این کشور به گفته «جنبش العمل اسلامی بحرین»، «شرم‌آور» است.

برپایه این گزارش در حالی سفر شیخ الازهر به بحرین و عربستان بدون برآورده شدن انتظارات موجود به پایان رسید که روزنامه‌ها و رسانه‌های مصری در آستانه سفر الطیب به این دو کشور عنوان کرده بودند که «شیخ الازهر برای ایجاد آشتی بین سنی و شیعه به بحرین می‌رود»! گو آنکه دکتر محمد عماره از علمای الازهر و از همراهان الطیب گفته بود: این سفر در وقتی مناسب برای رفع ابهام‌ها در رابطه بین شیعه و سنی انجام می‌شود.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها