امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۱۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23053
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۲۹
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پیشاور، گروه شبه‌نظامی تحریک طالبان پاکستان به رهبری «حکیم‌الله محسود» سخنگوی خود ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پیشاور، گروه شبه‌نظامی تحریک طالبان پاکستان به رهبری «حکیم‌الله محسود» سخنگوی خود را به خاطر اظهارات تهدیدآمیز وی بر ضد طالبان افغانستان از کار برکنار کرد.

یک مقام ارشد این گروه در این باره گفت: احسان، طالبان افغانستان را تهدید کرده بود که دست از مداخله در امور طالبان پاکستان برداشته و به حمایت خود از شبه‌نظامیان طرفدار پاکستان، «لشکر طیبه»، «انصارالاسلام» و اعضای لشکر قبایلی مخالف طالبان پاکستان در منطقه «مهمند ایجنسی» پایان دهد.

به گفته وی، این اظهارات احسان موجب خشم رهبران طالبان افغانستان و شکایت آنان به رهبران تحریک طالبان در این باره شد.

گزارشات حاکی از آن است که احسان‌الله احسان باعث ایجاد شکاف عمیق بین طالبان پاکستان و طالبان افغانستان شده بود و این در حالی است که در موقعیت فعلی طالبان پاکستان از هر سو تحت فشار است و نه تنها می‌خواهد روابط خود را با طالبان افغانستان حفظ کند بلکه خواهان گسترش این روابط نیز می‌باشد.

یک فرمانده ارشد طالبان پاکستان ابراز داشت: ریشه طالبان پاکستان همان طالبان افغانستان است و ما «ملا عمر» را به عنوان رهبر خود پذیرفته‌ایم بنابراین احسان الله احسان که با طالبان افغانستان خصومت دارد برکنار می‌شود.

شورای مرکزی تحریک طالبان پاکستان پس از این تصمیم، «شیخ مقبول» را به عنوان سخنگوی جدید این گروه معرفی کرد.

شیخ مقبول از سال 2007 در افغانستان به سر می‌برد و روابط خوبی با طالبان افغانستان دارد.

گفته می‌شود که احسان‌الله احسان به‌رغم برکناری از این سمت، همچنان از افراد نزدیک به محسود بوده و به عنوان رهبر شاخه سیاسی تحریک طالبان پاکستان فعالیت می‌کند.

البته احسان‌الله تاکنون این خبر را تأیید یا رد نکرده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار