امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۰:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23055
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۲۹
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صدر اعظم آلمان سخت ترین روزهای خود را سپری می کند. افشاگریهای اخیر اسنودن در خصوص همکاری‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صدر اعظم آلمان سخت ترین روزهای خود را سپری می کند. افشاگریهای اخیر اسنودن در خصوص همکاری‌های امنیتی گسترده برلین و واشنگتن برای مرکل و حزب دموکرات مسیحی دردسرساز شده است. این در حالیست که رقبای مرکل در حزب سوسیال دموکرات سعی دارند از بحران به وجود آمده نهایت استفاده را برده و از محبوبیت حزب حاکم در آستانه برگزاری انتخابات سراسری ماه سپتامبر بکاهند.

وقتی مرکل مدعی می‌شود

 آنگلا مرکل در جریان افشاگری های اخیر اسنودن در خصوص جاسوسی آمریکا در خاک اروپا، سعی کرده است نقش یک مدعی را ایفا کند. صدر اعظم آلمان به شهروندان کشورهای اروپایی قول داده است که نگرانی های موجود را به باراک اوباما انتقال داده و مذاکرات فشرده و مهمی را در این خصوص با رئیس جمهور ایالات متحده داشته باشد. با این حال بسیاری از منابع غربی از ارتباطات مستقیم جاسوسی و امنیتی میان برلین و واشنگتن پرده برداشته اند. بر این اساس آلمان سومین شریک جاسوسی ایالات متحده در نظام بین الملل محسوب می شود. پرده برداری به هنگام اسنودن از ارتباطات جاسوسی برلین و واشنگتن به خوبی نشان می دهد که مرکل خود یکی از اصلی ترین متهمین پرونده جاسوسی اخیر محسوب می شود. به عبارت بهتر، مرکل در حالی به شهروندان اروپایی قول استیفای حقوق امنیتی آنها را داده است که خود یکی از اصلی ترین ناقضین این حقوق حقه محسوب می شود. در چنین شرایطی مرکل صلاحیت استیفای حقوق شهروندان اروپایی را به خودی خود از دست داده است.

مرکل طی سالهای اخیر همواره سعی داشته است خود را به عنوان  رهبراصلی اتحادیه اروپا معرفی کند. در جریان بحران اقتصادی اروپا نیز مرکل همین روال را در پیش گرفته و عملا هدایت و مدیریت این بحران مزمن را بر عهده گرفته است. شاید برخی تصور کنند که مرکل در جریان بحران جاسوسی آمریکا نیز سعی دارد نقش رهبری خود در اروپا را با دیگران اثبات مند اما این تصور کاملا نادرست است! هدف اصلی صدر اعظم آلمان از مذاکره با اوباما بر سر افشاگری های اسنودن، جلوگیری از نشت اطلاعات مربوط به همکاریهای امنیتی و جاسوسی پشت پرده برلین و واشنگتن و مختومه کردن این پرونده است.

وحشت مرکل از انتخابات سراسری آلمان

صدر اعظم آلمان و حزب دموکرات مسیحی هم اکنون در نظرسنجی های صورت گرفته از حزب سوسیال دموکرات پیشی گرفته اند. در صورت ادامه روند فعلی، حزب حاکم آلمان می تواند به فعالیت خود در راس معادلات سیاسی و اجرایی برلین ادامه دهد. با این حال افشاگری های اخیر اسنودن می تواند این روند را با خلل مواجه کند. هم اکنون بسیاری از شهروندان آلمانی در صددند تا اطلاعات مربوط به جزئیات همکاری های امنیتی و جاسوسی آلمان و آمریکا را کشف کنند. بخش اعظم این همکاری های امنیتی در دوران ریاست جمهوری بوش و حاکمیت جمهوریخواهان در آمریکا صورت گرفته است. در دوران ریاست جمهوری اوباما نیز این ارتباطات مخفیانه میان دولت مرکل و کاخ سفید ادامه داشته است. چراغ سبز مرکل به دستگاههای امنیتی آمریکا جهت جاسوسی در خاک آلمان و اروپا به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. هیچ کس نمی تواند مدعی شود که صدر اعظم آلمان و حزب دموکرات مسیحی نسبت به جاسوسی ایالات متحده در خاک این کشور بی خبر بوده اند.

در حال حاضر شهروندان آلمانی در انتظار افشاگری های بیشتر در خصوص ارتباطات امنیتی برلین و واشنگتن هستند. بدیهی است که افشای اسناد محرمانه بیشتر در این خصوص موقعیت مرکل را به شدت متزلزل خواهد کرد. در چنین شرایطی حزب رقیب، یعنی سوسیال دموکرات به راحتی می تواند با مانوری تبلیغاتی گوی سبق را از حزب حاکم برباید و شرایط انتخابات سراسری ماه سپتامبر شهریورماه) را به سود خود تغییر دهد. افشاگری های امنیتی علیه دولت مرکل درست در بدترین زمان ممکن آغاز شده است. ادامه این روند برای صدر اعظم آلمان یک کابوس محسوب می شود. بدیهی است که علاوه بر حزب دموکرات مسیحی، جریانها و احزاب ائتلافی از جمله دموکراتهای آزاد نیز متهم این پرونده محسوب می شوند.

چه کسی حق شهروندان اروپایی را می‌گیرد؟

در شرایطی که هر روز شاهد افشاگری های بیشتر در خصوص ارتباطات مخفیانه و وقیحانه سرویسهای امنیتی آلمان و آمریکا هستیم، شهروندان اروپایی نسبت به مذاکرات مرکل و اوباما بیش از پیش ناامید شده اند. در این خصوص لازم است کسی هدایت مذاکرات را بر عده بگیرد که خود متهم پرونده نباشد.

در چنین شرایط حساسی مذاکرات امنیتی مرکل و اوباما نه تنها موجب استیفای حقوق امنیتی شهروندان اروپایی نمی شود، بلکه نوعی بازی تمسخر آمیز در راستای تبرئه کاخ سفید و دستگاههای امنیتی اروپایی دخیل در پرونده محسوب می شود. نکته مهم تر اینکه ایالات متحده آمریکا به لحاظ حقوقی در خاک اروپا مرتکب جرم شده است . در چنین شرایطی تلاش مرکل برای حل مسئله در قالب مذاکراتی محرمانه و محدود شده چه معنایی داد؟

صدر اعظم آلمان سعی دارد ابعاد یک جرم بزرگ را در قالب مذاکره کتمان کند. بدون شک در آینده ای نزدیک، با تداوم افشاگری هایی که از سوی اسنودن و دیگر افراد و منابع و رسانه ها علیه مرکل صورت می گیرد شاهد سخت تر شدن اوضاع به ضرر صدر اعظم آلمان خواهیم شود. هم اکنون اصلی ترین رهبر سیاسی اتحادیه اروپا به مانند رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در پرونده جاسوسی متهم است. مرکل در برهه فعلی سعی دارد با تشبیه شرایط فعلی به جنگ سرد و استفاده از جملاتی مانند "اروپا نباید جاسوسی آمریکا با فراموش کند" تا حدودی افکار عمومی اروپا را با خود همراه سازد اما اسناد و شواهد موجود جملگی به ضرر مرکل شهادت می دهد! صدر اعظم آلمان درگیر پرونده خطرناکی شده است که نه تنها موقعیت وی را با خطر رو به رو می سازد،‌بلکه افشای ابعاد و لایه ای پنهانی تر آن می تواند منجر به انزوای آلمان در اتحادیه اروپا شود. بنابراین نگرانی های مرکل از پرونده مذکور و تلاش وی برای سرپوش گذاری بر روی این رسوایی بزرگ کاملا قابل درک است.
 
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها