امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۲:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23122
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «رویترز»، پلیس ترکیه شب گذشته به هزاران تظاهرات‌کننده‌ مخالف اجرای پروژه توسعه پارک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «رویترز»، پلیس ترکیه شب گذشته به هزاران تظاهرات‌کننده‌ مخالف اجرای پروژه توسعه پارک «گزی» استانبول اجازه داد تا اولین روز ماه مبارک رمضان را در این پارک افطار کنند.

این درحالی است که پلیس دوشنبه گذشته با استفاده از گاز اشک‌آور و توسل به زور، مانع تجمع معترضان در پارک گزی شده بود.

دو گروه چپ‌گرای مسلمان حامی اعتراض‌های مردمی علیه سیاست‌های «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه، دیروز سه شنبه میزبان روزه‌داران معترض در نزدیکی پارک گزی بودند.

این دو گروه با نام‌های «مسلمانان انقلابی» و «مسلمانان مخالف سرمایه‌داری» دیشب، در خیابانی در نزدیکی پارک گزی به روزه‌داران افطاری دادند.

از سوی دیگر، شهرداری محلی نیز یک سفره افطاری در نزدیکی پارک گزی و در میدان تقسیم پهن کرد. پس از آن نیز مردم تلاش کردند تا در پارک گزی تجمع کنند اما پلیس با استفاده از بلند‌گو از آنها خواست که محل را ترک کنند. سه هفته است که پلیس ترکیه پارک گزی را در محاصره خود دارد. از دوشنبه گذشته، این پارک برای عموم باز شده است اما هر بار که تظاهرات‌کنندگان در این پارک تحصن می‌کنند، پلیس با توسل به زور آنها را متفرق می‌کند.

در درگیری‌های دوشنبه گذشته در میدان تقسیم نیز، پلیس بیش از 80 نفر را دستگیر کرد.

اعتراض‌ها به سیاست‌های اردوغان با اعتراض به اجرای پروژه توسعه پارک گزی آغاز شد. دولت سرانجام مجبور شد تا اجرای این پروژه را به حالت تعلیق در‌آورد اما هر زمان که اراده کند می تواند بار دیگر آن را به جریان اندازد.

اما معترضان همچنان به اقتدارگرایی اردوغان در زمینه‌های مختلف انتقاد دارند و خواستار برکناری نخست‌وزیر هستند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها