امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23197
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 216
جلال شکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد طرح واگذاری خدمات رادیولوژی به پزشکان دیگر گفت: این طرح هنوز مصوب و ابلاغ نشده است و ...

جلال شکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد طرح واگذاری خدمات رادیولوژی به پزشکان دیگر گفت: این طرح هنوز مصوب و ابلاغ نشده است و اجرای آن فعلاً غیرقانونی است. در این طرح به پزشکان دیگر مجوز ارائه خدمات رادیولوژی داده نمی‌شود بلکه می‌توانند انجام سونوگرافی و رادیولوژی را به عنوان بخشی از کار درمانی خود انجام دهند.

وی ادامه داد: انجام چنین طرحی قانون و مقررات لازم خود را می‌خواهد اینکه این متخصصان و پزشکان عمومی نباید تابلوی رادیولوژی داشته باشند. نباید سرنسخه رادیولوژی بنویسند و از فرد دیگری خدمات رادیولوژی یا سونوگرافی به آنها ارجاع شود بلکه فقط برای بیمار خود تجویز کنند و در مورد وجه دریافتی نیز بحث دیگری است که باید در مورد آن بررسی شود.

شکوهی گفت: اما اینکه پزشکان عمومی رادیولوژی انجام دهند. شرایط متفاوت است چرا که آنها از اساس آموزش لازم را ندیده‌اند.یک رادیولوژیست در طول چهار سال از سال دوم تحصیل، فیزیک و ایمنی می‌خواند و با سونوگرافی اندام‌ها آشنا می‌شود.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران تصریح کرد: در مناطق محروم نیز به تعدادی مراکز سونوگرافی و رادیولوژی نیاز داریم چرا که این مناطق با کمبود رادیولوژیست مواجه‌اند. بررسی کرده‌ایم که حدود 400 رادیولوژیست نیاز داریم از سوی دیگر رزیدنت‌های رادیولوژی قبول کرده‌اند به جای طرح یک ماهه خود که پس از سال دوم می‌گذرانند آن را به چهارماه افزایش دهند.

شکوهی گفت: بنابراین با افزایش طرح خدمت رزیدنت‌ها و حمایتی که انجمن رادیولوژی در مناطق محروم خواهد کرد کمبود‌ها برطرف می‌شود.

وی افزود: از طرفی کمبود رادیولوژیست در بخش دولتی است نه بخش خصوصی. در یک شهری 7 رادیولوژیست مطب دارند اما در بخش دولتی نداریم و این به دلیل نبود جاذبه‌های زیاد در بخش دولتی است.رزیدنتی که در بخش دولتی طرح خود را می‌گذراند طبق قانون این بخش را رها می‌کند در حالی که بیمارستان دولتی می‌تواند با جاذبه‌هایی مانند افزایش حقوق و امتیاز این افراد را جذب کند.

شکوهی گفت: همچنین می‌توانند رزیدنت را به صورت بورسیه بگیرند که پس از چهار سال تحصیلی کمبود‌ها رفع شود.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: با معاونت درمان وزارت بهداشت جلسه گذاشته‌ایم تا کمبود رادیولوژیست‌ها را جبران کنیم تا نیازی به پزشکان عمومی و متخصصان دیگر به عنوان رادیولوژیست نباشد.

شکوهی تصریح کرد: متخصصان دیگر مجوز رادیولوژی را نمی‌گیرند اما می‌توانند از دستگاه رادیولوژی استفاده کنند با این وجود، اجرای چنین طرحی بار منفی به جامعه رادیولوژیست وارد می‌کند و داوطلب این رشته هم کم می‌شود و در آینده کمبود شدید‌تری ایجاد می‌شود.

وی با ابراز مخالفت جامعه رادیولوژیست نسبت به واگذاری این خدمات به سایر متخصصان و پزشکان عمومی گفت: انجمن پزشکان عمومی و سایر رشته‌ها نسبت به این طرح ابراز تعجب کرده‌اند؛ به نظر می‌رسد وزیر بهداشت به دنبال رفع کمبود‌ها بوده است اما بهتر بود قبل از بیان چنین طرحی با انجمن رادیولوژی مشورت می‌کرد.

خود ارجاعی بزرگترین صدمه‌ای که متوجه نظام سلامت می‌شود 

یک رزیدنت رادیولوژی نیز در این مورد به خبرنگار فارس گفت: در روند خدمات پزشکی، کلینیک و پاراکلینیک وجود دارد که در خدمات کلینیک تشخیص پزشک مطرح است و در پاراکلینیک، آزمایشگاه، سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن برای کمک به تشخیص، بیمار را ارجاع می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر متخصصی علاوه بر تشخیص پزشکی خدمات پاراکلینیک را نیز خودش انجام دهد چرخه فاسدی به نام خود ارجاعی ایجاد می‌شود چرا که بیمار را به خود ارجاع می‌دهد.

این رزیدنت(دستیاری) رادیولوژی افزود: بنابراین این متخصصان ممکن است برای همه خدماتی که ارائه می‌کنند. خدمات پاراکلینیک نیز تجویز کنند و چون بار مالی به دنبال دارد برای بیمار هزینه‌بردار است و چون درآمد بیشتری نصیب پزشک می‌شود تشویق می‌شود که خدمات پاراکلینیک را بیشتر تجویز کند.

وی نسبت به مجوز اعطای رادیولوژی به پزشکان مختلف از سوی وزارت بهداشت انتقاد کرد و گفت: اختیاراتی که مخصوص متخصصان پرتوشناسی تشخیصی یا همان رادیولوژیست‌ها بوده به عموم پزشکان واگذار شده در حالی که متخصصان رادیولوژی 4 سال این دوره را آموزش می‌بینند.

وی ادامه داد: به صورت تخصصی و علمی و طبق منابع رسمی و دانشگاهی آموزش‌های رادیولوژی به دانشجویان این رشته داده می‌شود تا صلاحیت لازم را پیدا کرده و این دوره با گذراندن یک دوره کوتاه برای متخصصان رشته‌های مختلف و پزشکان عمومی قابل مقایسه نیست.

این رزیدنت رادیولوژی ادامه داد: این واگذاری به پزشک‌های دیگر به نظام سلامت ضربه می‌زند، اینکه چرا وزارت بهداشت این طرح را تصویب کرده، به نظر می‌رسد می‌خواسته پزشکان عمومی را برای خدمت در مناطق محروم تشویق کند گویا برای پزشکان عمومی و متخصصان سایر رشته‌ها جایزه‌گذاری کرده تا آنها را به خدمت بگیرد.

این رزیدنت رادیولوژی تصریح کرد: اگر وزارت بهداشت می‌گوید از نظر تعداد رادیولوژیست کمبود داریم می‌تواند به آمارهای موجود مراجعه کند. ضریب کمبود متخصصان رشته‌هایی مانند بیهوشی، چشم، زنان و ارتوپدی بسیار بیشتر از رادیولوژی است.

وی افزود: همچنین با پذیرش این رشته در آزمون دستیاری تا چند سال آینده حتی وضعیت اشتغال متخصصان رادیولوژی نیز نامعلوم می‌شود چرا که تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته بسیار زیاد خواهد بود با این وجود واگذاری اعمال رادیولوژی به سایر پزشکان دیگر زمینه اشتغال را باقی نمی‌گذارد.

این رزیدنت تصریح کرد: تعداد رادیولوژیست‌ها برای پوشش مناسب خدمات درمانی در کشور کافی است و با وجود اینکه طرح خدمت در مناطق محروم از دو سال پیش 8 ساله شده است دیگر کمبودی در این زمینه باقی نمی‌ماند.

وی با بیان اینکه درآمد اصلی رادیولوژیست‌ها از انجام سونوگرافی بوده ‌گفت: با اینکه بحث سلامت مردم بسیار مهمتر از درآمد رادیولوژیست‌ها است اما بسیاری از متخصصان از جمله در حوزه زنان به صورت غیرقانونی و با استفاده از کمبودهای قانونی در مطب‌های خود سونوگرافی را انجام می‌دهند.

این رزیدنت رشته رادیولوژی تصریح کرد: برخی متخصصان زنان با تعرفه‌های 10 برابری که مشمول بیمه هم نیستند. سونوگرافی‌های گرانقیمت انجام می‌دهند به طوری که یک سونوگرافی سه بعدی را 300 هزار تومان به بیمار تحمیل می‌کنند که با ایرادات علمی روبه‌رو است و چون گزارشی به دست بیمار نمی‌دهند از نظر قانونی قابل پیگیری نیستند.

وی افزود: از سوی دیگر مؤسسات فروش دستگاه‌های سونوگرافی به شدت و با هجمه بالا به تبلیغ کلاس‌های سونوگرافی اقدام کرده‌اند تا پزشکان عمومی آموزش لازم را ببینند.

این رزیدنت افزود: همچنین به نظر می‌رسد دست‌های پشت پرده‌ای برای فروش دستگاه‌های سونوگرافی وجود دارد، هر دستگاه که به فروش می‌رسد حدود 60 میلیون تومان سود خالص برای شرکت مربوطه دارد و ممکن است در وزارت بهداشت افرادی باشند که از این شرکت‌ها حمایت کنند.

وی گفت: دست‌های ناپاک مالی ممکن است در این موضوع دخیل باشند  و به شرکت‌های مافیایی فروش دستگاه‌های سونوگرافی کمک کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها