امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۷:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23213
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بخش «دانش‌های قرآن‌بنیان» یکی از بخش‌های محتوایی نمایشگاه قرآن است ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بخش «دانش‌های قرآن‌بنیان» یکی از بخش‌های محتوایی نمایشگاه قرآن است که سال گذشته با عنوان «تحول علوم انسانی» فعالیت می‌کرد.

در این بخش فعالیت برخی مؤسسات در زمینه «دانش‌های قرآن‌بنیان» و «تحول علوم انسانی» عرضه شده که به معرفی آنها می‌پردازیم.

غرفه «مجمع عالی حکمت اسلامی»

غرفه «مجمع عالی حکمت اسلامی» اولین غرفه بخش است که در آن فعالیت‌های مجمع به همراه محصولات در قالب کتاب و لوج فشرده عرضه شده است.

در این غرفه بخش مشاوره علمی وجود دارد که با حضور اساتید علوم انسانی ارائه می‌شود، همچنین در این غرفه بانک اطلاعات مراکز عقلی حوزوی که شامل پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌ها است ارائه شده است.

غرفه زنان و بانوان ریاست‌جمهوری

غرفه زنان و بانوان ریاست‌جمهوری غرفه‌ای است که در آن کتاب‌ها و لوح‌های فشرده درباره مسائل، موضوعات و مشکلات بانوان عرضه شده است، کتاب سبک زندگی، همایش ملی اندیشه راهبردی زن و خانواده عرضه شده که طی سه سال توسط مرکز امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری به چاپ رسیده است.

از جمله کتاب‌های ارائه شده در این غرفه می‌توان به «کانون مهرورزی»، «خانواده موفق»، «کانون جوانمردی»، «تماشای خود در آیینه همسر»، «عطر عفاف»، «مطالعه تطبیقی حقوق زن از منظر اسلام و غرب»، «فرزند من و رسانه»، «آبی آرام»، «ستاره‌های سفید»، «رو به آسمان»، «بانوی الهه‌ها»، «عفاف و حجاب در ادیان اسلامی» و «زنان بصیر ایرانی اسلامی» اشاره کرد.

در این غرفه طی تابلوهایی، فعالیت‌های خانم‌ها در دولت‌های نهم و دهم با دولت‌های قبل مقایسه شده است، همچنین توسط نمایشگر فعالیت‌ها و پیشرفت‌های بانوان در دوران انقلاب به نمایش گذاشته شده است.

غرفه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت

غرفه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت یکی دیگر از غرفه‌های بخش «دانش‌های قرآن‌بنیان» است که این مدرسه زیر نظر اداره فوق برنامه دانشگاه تهران کار می‌کند و رویکرد آن پژوهشی است.

این مجموعه در چند حوزه، کتاب چاپ کرده است که شامل «قرآن و امام»، «هستی»، «انسان و جامعه» است و در هر کدام نقش قرآن را در آن موضوع بررسی کرده است. در این مدرسه حدود 120 عنوان کتاب نگارش شده که تعدادی از آن کتاب‌ها به چاپ رسیده است.

در این غرفه، دو مجموعه کتاب ارائه شده که در حوزه‌های اجتماعی و انسان است. در زمینه اجتماع کتبی مانند «موانع خوب‌زیستن»، «آسیب‌شناسی» و «تفکر اجتماعی»، «تفکر اجتماعی، تفکر عینی»، «هنر خوب زیستن با دیگران»، «ظهور ولایت و تأدیب پیش از تولد تا آغاز تکلم»، «ظهور مشورت و ادب از تکلم تا ورود»، «تدبر در ساحت بیت» و «تبیین عناصر ساختار وجودی ناس» عرضه شده است، همچنین در زمینه انسان هم کتاب‌هایی مانند «تبیین عناصر ساختار وجودی انسان»، «مبانی و مهارت‌های برنامه‌ریزی از دیدگاه قرآن»، «پرورش تفکر قرآنی و مبانی» و «مهارت‌های تفکر پرسش» ارائه شده است.

غرفه مؤسسه آموزشی و پژوهشی «امام‌خمینی(ره)»

مؤسسه آموزشی و پژوهشی «امام‌خمینی(ره)» غرفه‌ای است که به ریاست آیت‌الله مصباح یزدی در قم و در 12 رشته فعالیت می‌کند.

فعالیت‌های اصلی این مؤسسه در زمینه علوم انسانی است. افراد می‌توانند پس از گذراندن پایه ششم حوزه علمیه و قبولی در آزمون به مؤسسه وارد شده و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند.

در غرفه این مؤسسه، محصولاتی در زمینه «قرآن‌شناسی»، «فلسفه تعلیم و تربیت»، در قالب کتاب، مجله، لوح فشرده و پایان‌نامه عرضه شده است.

غرفه مؤسسه گسترش «مطالعات علمی و دینی‌مدار»

غرفه مؤسسه گسترش «مطالعات علمی و دینی‌مدار» یکی دیگر از غرفه‌های بخش دانش‌های قرآن‌بنیان است که فعالیت‌های مؤسسه را عرضه کرده است.

این مؤسسه در ابتدا در دانشگاه امیرکبیر، به عنوان یک حلقه مطالعاتی شکل گرفت و پس از آن با حمایت‌ها به کانون و از اردیبهشت ماه سال 1392 به یک مؤسسه مستقل تبدیل شده است.

در این مؤسسه دوره‌های آموزش حضوری و غیرحضوری، همایش و نشست‌ها به همراه تألیف کتب و نرم‌افزار در زمینه‌های علمی و دینی برگزار می‌شود.

کتاب‌های ارائه‌شده در این غرفه درباره سیر مطالعاتی مؤسسه است که شامل «منزلت عقل در هندسه معرفت دینی»، «معرفت‌شناسی»، «روش‌شناسی انتقاد حکمت صدرا» و برخی کتب دیگر است.

غرفه مرکز پژوهشی قرآن کریم «المهدی(عج)»

غرفه مرکز پژوهشی قرآن کریم «المهدی(عج)» به معرفی برنامه‌های این مرکز می‌پردازد.

فعالیت‌های این مرکز پژوهشی است که طی آن کارهایی در زمینه‌های «تفسیر»، «چاپ کتب تخصصی قرآن»، «تفسیر ترتیبی قرآن» و چاپ «مجلات تخصصی خاورشناسان» و «قرآن و علم» صورت گرفته است.

در این مرکز پژوهش‌هایی مانند «تفسیر روایی پیامبر»، «تفسیر جوان» و «دانشنامه قرآن و علوم» در دست مطالعه و تدوین است.

فعالیت‌های آموزشی مرکز در قالب دو کارگاه تربیت محقق و تربیت مدرس انجام می‌شود.

تفسیر «علمی جامع قرآن»، «فقه‌السلامة»، «تفسیر تخصصی مدیریتی قرآن کریم» و «تفسیرهای میان‌رشته‌ای» از جمله سایر برنامه‌های مرکز به منظور تحول علوم انسانی است.

در این غرفه کتب چاپ‌شده، مجلات و پژوهش‌های مرکز پژوهش قرآن المهدی ارائه شده است.

غرفه مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام نور

غرفه مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام نور غرفه‌ای است که درباره این مؤسسه برنامه‌هایی را عرضه کرده است.

در غرفه برنامه‌های آموزشی و کتب چاپ شده توسط مؤسسه عرضه شده که شامل «درسنامه رزق حلال»، «دیدار خدا»، «چهل چراغ جمال»،‌ «چهل جرعه امیر»، «چهل جرعه علم»، «چهل جرعه معرفت»، «چهل جرعه نور»، «نگرش دیگر به مهدویت»، «نگرش دیگر به زیارت»، «نگرش دیگر به مصیبت و بلا»، «نگرش دیگر به حجاب»، «امر به معروف و نهی از منکر» و برخی کتب دیگر عرضه شده است.

این مؤسسه سال 1386 تأسیس شده در زمینه کاربردی‌سازی علوم و معارف اسلامی در مشهد فعالیت می‌کند.

یکی از گام‌های مؤسسه اسلامی‌سازی علوم انسانی است، زیرا تمدن غرب برپایه علوم و معارف غربی است. از این رو، مؤسسه در راستای اسلامی‌سازی علوم انسانی گام برمی‌دارد.

در این مؤسسه دوره‌های آموزشی برای عموم و دوره‌های تخصصی مانند دوره «معرفت‌افزایی» برای اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود، همچنین در این مؤسسه یک دوره تخصصی «تربیت محقق تمدن‌ساز» در حال اجرا است.

غرفه مؤسسه «رواق حکمت»

آخرین غرفه بخش مربوط به مؤسسه «رواق حکمت است» که فعالیت‌های مؤسسه با عنوان ارائه یک نظریه راهنما برای تحول در علوم انسانی ارائه شده است.

این نظریه که با عنوان «اندیشه مدون» نگارش شده توسط آیت‌الله «هادوی تهرانی» بیان شده که نظام‌های تمدن‌ساز را از منابع اصیل دین استخراج می‌کند.

یکی دیگر از فعالیت‌های مؤسسه سایت «اسلام کوئست» است که برای پاسخگویی به سؤالات دینی در 14 زبان فعالیت می‌کند. در این غرفه کتاب‌های آیت‌الله «هادوی تهرانی» معرفی و عرضه می‌شود.

در فضای عمومی بخش تابلوهایی نصب شده که در این تابلوها افرادی که در زمینه قرآن کریم و تحول علوم انسانی فعالیت داشتند مانند حجت‌الاسلام «حمید پارسانیا»، «رضا داوری اردکانی»، «غلامعلی حداد عادل»، «سید منیرالدین شیرازی»، «علی‌اکبر صادقی»، «صادق آملی لاریجانی»، آیت‌الله «محمدتقی مصباح‌یزدی» و علامه «جوادی آملی» معرفی شده‌اند. همچنین در این بخش تعدادی تابلو با موضوع سخنان بزرگان در زمینه علوم انسانی و دانش‌های قرآن‌بنیان نصب شده است.

در وسط بخش کتاب‌های مؤسسات مختلف در زمینه علوم انسانی عرضه شده و علاقه‌مندان در آنجا به مطالعه می‌پردازند.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها