امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23236
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۱
تعداد بازدید: 109
جمشید پژویان در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در واکنش به بحث‌های مطرح شده از سوی غضنفری وزیر صنعت، ...

جمشید پژویان در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در واکنش به بحث‌های مطرح شده از سوی غضنفری وزیر صنعت، اظهار داشت: بابت صحبت‌های وزیر صنعت به عنوان یک عضو از هیأت دولت خیلی متأسف شدم که در مورد مسائلی که به وی ارتباطی ندارد، اظهارنظر می‌کند و علاوه بر این، وی اصلاً تخصصی در این خصوص ندارد که در مورد انحصار در اقتصاد و مسائل تخصصی آن صحبت کند.

وی ادامه داد: غضنفری آدم خیلی شجاعی است زیرا خیلی شجاعت لازم است تا در زمینه‌ای که اطلاعاتی نسبت به آن ندارد، با این قاطعیت اظهارنظر کند.

پژویان تصریح کرد: امیدوارم کسی نخواهد به بحث‌های مطرح شده از سوی وزیر صنعت عمل کند زیرا همه این مباحث اشتباه و غلط است.

* وزیر صنعت، دانش اقتصادی ندارد

وی در واکنش به بحث‌های مطرح شده از سوی وزیر صنعت مبنی بر اینکه قیمت‌گذاری خودرو تله‌ای برای قیمت‌گذاری سایر کالاها است، گفت: این مسئله اشتباه است، غضنفری دانش اقتصاد ندارد. در همه جای دنیا، تمام بازارهای اقتصادی دارای تنظیم‌کننده قیمت هستند و حتی در کشوری مانند آمریکا و کشورهای اروپایی با اقتصاد آزاد نیز چنین سیستمی وجود دارد.

پژویان تأکید کرد: در شرایط انحصار همیشه رگولاتوری و تنظیم‌کننده قیمت‌ها وجود دارد و من نمی‌دانم وزیر صنعت بحث تله قیمت را از کجا آورده است؟

وی ادامه داد: من به عنوان کسی که بیش از 40 سال است اقتصاد می‌خوانم تاکنون چنین واژه‌ای را نشنیده‌ام و مباحث آقای غضنفری به هیچ وجه پایه علمی ندارد.

* اظهارنظر در مورد مسائل اقتصادی با مسائل سیاسی متفاوت است

وی توضیح داد: از آقای غضنفری که وزیر مدبری است، انتظار می‌رود که اگر اظهارنظری می‌کند، دقت لازم را داشته باشد، زیرا اظهارنظر در مورد مسائل علمی با مباحث سیاسی فرق می‌کند.

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه در مباحث سیاسی، هر کس نظر خود را بیان می‌کند، گفت: وقتی در مورد مسائل علمی بحث می‌شود، حتماً باید بر آن علم، تسلط داشته باشیم و یا حداقل از یک مشاور قوی استفاده کنیم.

وی افزود: من وقتی صحبت‌های وزیر صنعت را شنیدم، خیلی تأسف خوردم.

به گزارش فارس، مهدی غضنفری وزیر صنعت،معدن و تجارت امروز با بیان اینکه قیمت‌گذاری یک کالای خاص مانند خودرو، ما را به سمت تله قیمت‌گذاری می‌کشاند، گفت: در حوزه اقتصاد اگر تصمیم به قیمت‌گذاری کالایی خاص گرفته شود، به تدریج سایر کالاها نیز باید قیمت‌گذاری شوند. 

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا در یک اقتصاد می توان تنها یک کالا را قیمت گذاری و کنترل کرد و به سایر کالاها توجهی نداشت، اظهار داشت: با قیمت گذاری کالایی خاص به ناچار موج قیمت گذاری به گستره وسیعی از کالاها می‌انجامد و عملاً ما را درگیر دامنه بی انتهایی از قیمت و کنترل می‌کند، چنین رویه‌ای نهایتاً منجر به گیر افتادن در تله قیمت گذاری می شود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها