امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23297
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 194
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه نیویورک تایمز در گزارش امروز خود نوشت: تصمیم دولت‌های امارات و عربستان برای کمک های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه نیویورک تایمز در گزارش امروز خود نوشت: تصمیم دولت‌های امارات و عربستان برای کمک های مالی هشت میلیارد دلاری فقط با هدف حمایت از دولت انتقالی در قاهره صورت نگرفت بلکه همچنین برای تضعیف رقبای اسلامگرای آنها و تقویت هم پیمانانشان در خاورمیانه انجام شد.

در این گزارش آمده است: این کمک های گسترده مالی بیانگر رقابت منطقه ای مداوم بین عربستان و قطر برای گسترش نفوذ در منطقه خاورمیانه است بویژه بعد از اینکه قطر به اسلامگراها کمک کرد که در تعدادی از کشورهای شاهد بهار عربی به قدرت برسند.

این روزنامه نوشت: قطر که هم پیمان ترکیه به شمار می رود، حمایت دیپلماتیک و مالی قوی از اخوان المسلمین در مصر کرد و این علاوه باحمایت از اسلام‌گراهای (تندرو نزدیک به القاعده) در نبردهای نظامی دیگر در خاورمیانه نظیر سوریه و لیبی بود.

نیویورک تایمز افزود: این میزان گسترده کمک های مالی اعراب به مصر همچنین نشان دهنده محدود بودن نفوذ آمریکا در این کشور است و میزان کمک های یک میلیارد و نیمی سالانه آمریکا به مصر در مقایسه با کمک های عربی اندک به شمار می رود.

این روزنامه به اشاره به واکنش های متفاوت کشورهای عرب خلیج فارس درقبال تحولات مصر نوشت: امارات و عربستان از اقدام ارتش مصر در سرنگون کردن دولت محمد مرسی رئیس جمهور این کشور با توجه به عمق خصومت تاریخی آنها با گروه اخوان المسلمین شادمان گشتند؛ برخلاف قطری که از این گروه حمایت و هشت میلیارد دلار به آن کمک کرد و ترکیه ای که وام دو میلیاردی به مصر در زمان حکومت اخوان المسلمین داد.

نیویورک تایمز افزود: تنش های کنونی بین عربستان و قطر بزرگتر و گسترده تر از انقلاب های بهار عربی به شمار می رود که در سال 2011 میلادی آغاز شد و درحالی که عربستان خود را رهبری منطقه ای می شمارد، قطر از طریق شبکه الجزیره خود نقش مهمی در بسیاری از حوادث مهم و سرنوشت ساز در منطقه بازی می کند.

این روزنامه نوشت: با وجود حمایت گسترده قطر - که میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است- از اسلامگراها در تونس و لیبی و سوریه و مصر اما به طور محرمانه از اشتباهات اخوان المسلمین در سال گذشته انتقاد می کرد.

نیویورک تایمز در پایان به نقل از مصطفی العانی تحلیلگر مرکز مطالعات خلیج فارس در دوبی نوشت: قطری ها از تصمیم سرنگونی مرسی خوشحال نشدند اما آنها همچنین نارضایتی خود را از اشتباهات اخوان در سال گذشته ابراز داشتند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار