امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23319
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۱
تعداد بازدید: 162
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در شهریور ماه جاری کنگره 17 هزار شهید ترور با هدف معرفی ریشه‌های اصلی و ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در شهریور ماه جاری کنگره 17 هزار شهید ترور با هدف معرفی ریشه‌های اصلی و پشتیبانان واقعی تروریسم علیه جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار خواهد شد. به همین بهانه و برای آگاهی از دیدگاه‌های اساتید در مورد تروریسم و استفاده از آن بر علیه جمهوری اسلامی ایران به سراغ محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی رفتیم تا در گفت‌وگویی کوتاه به این مسئله بپردازیم.

* فارس: شما نقش تروریسم را در ایجاد توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران چطور ارزیابی می‌کنید؟

کوشکی: پس از پیروزی انقلاب، توطئه‌های زیادی علیه جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفت که یکی از روش‌هایی که دنیای استکبار برای تخریب جمهوری اسلامی در پیش گرفت تروریسم بود؛‌متاسفانه در خصوص شهدا و جانبازانی که هدف تروریسم کور استکبار بودند، کار جدی صورت نگرفته است که از این رو باید توجه داشت بخش زیادی از قربانیان تروریسم افراد غیر نظامی بوده‌اند.

* فارس: با این حساب فکر نمی‌کنید عدم وجود مرجعی برای ثبت جنایات تروریستی به ضرر خودمان تمام شود؟

کوشکی: همین‌طور است متاسفانه باید گفت، در رابطه با اقدامات تروریستی و قربانیان ترور اطلاعات حداقلی در داخل کشور وجود ندارد چه رسد به مجامع بین المللی لذا این مسئله می‌طلبد هم اطلاعات خود را در داخل تکمیل کرده و دنیا را هم با این مسئله آشنا کنیم. از آنجایی که ترورهایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بخصوص در سال‌های اخیر علیه جمهوری اسلامی انجام شده است، به طور مستقیم و غیر مستقیم توسط دولت‌های غربی طراحی و انجام شده، روشنگری در این خصوص بویژه در ابعاد بین‌المللی یک ضرورت است.

*‌فارس:‌ نظرتان در خصوص برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی 17 هزار شهید ترور کشور چیست؟

کوشکی: اگر این کنگره فرصتی جهت اطلاع‌رسانی درباره قربانیان ترور در داخل کشور و به طور ویژه در سطح بین‌المللی باشد، کار کم‌نظیری است اما باید در نظر داشت که برای تحقق این هدف باید این کنگره متفاوت از کنگره‌های معمول و هدف آن واقعا اطلاع‌رسانی باشد و ابزارها و امکانات لازم جهت اطلاع‌رسانی بین‌المللی را نیز در اختیار داشته باشد. همچنین باید برگزارکنندگان این کنگره از زبان‌های گوناگون برای رساندن پیام آن استفاده کرده و اطلاعات آن توسط رسانه‌های بین‌المللی منتشر شود.

* فارس:‌از نظر شما محورهای کنگره بر چه مبناهایی باید باشد؟

کوشکی: تاکید بر دو نقطه می‌تواند ضامن بهترین نتیجه از این کنگره باشد؛ اول این که خروجی این کنگره باید بجای مرثیه‌خوانی دربرگیرنده ریشه‌های اصلی و پشتیبانان واقعی تروریسم علیه جمهوری اسلامی باشد و دوم اینکه میزان آسیب این تروریسم مشخص شود. در انتها باید حول این محور جایگاه جمهوری اسلامی به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم در جهان مشخص کنیم.

*‌فارس: به اعتقاد شما چه اقدامی باید در مقابل تروریست‌هایی که در غرب پناه گرفته‌اند انجام گیرد؟

کوشکی: با اینکه دولت‌های غربی حامیان جدی تروریست و گروه‌های تروریستی هستند، اما اگر قوانین حقوقی این کشورها و قوانین حقوق بین‌الملل را خوب بشناسیم می‌توانیم از آنها به صورت ابزاری استفاده کنیم تا حداقل این گروهک‌ها در اروپا و امریکا فعالیت میدانی علیه جمهوری اسلامی نداشته باشد. حتی اگر قوانین این کشورها و قوانین بین‌المللی برای محدودیت این گروهک‌ها به کار نیابد می‌توان از آنها به عنوان مانعی برای کاهش این گروهک‌ها استفاده کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار