امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23329
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۳
تعداد بازدید: 232
مهدی عظیمی میرآبادی در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص این موضوع که آیا برگزاری مجمع عمومی امروز در اتحادیه تهیه کنندگان قانونی است یا خیر؟ ...

مهدی عظیمی میرآبادی در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص این موضوع که آیا برگزاری مجمع عمومی امروز در اتحادیه تهیه کنندگان قانونی است یا خیر؟ گفت: یکی از مواد مهم، اجرایی نشدن بند شماره 2 نامه 8 بندی آقای شمقدری است که در مورد مهلت 72 ساعته ای است که برای آغاز مراحل قانونی شدن صنوفی در نظر گرفته شده بود این کار را نکرده‌اند ولی متاسفانه هیچکدام از صنوف وابسته به خانه سینمای سابق برای قانونی شدن مراجعه نکردند.

وی افزود:مورد دیگر عدم اجرایی شدن بند شماره سه نامه آقای شمقدری مبنی بر برگزاری مجمع عمومی مجدد در سه صنف فیلمنامه‌نویسان، دستیاران فیلمبردار و تهیه‌کنندگان و انتخاب هیات مدیره جدید است که طبق توافق می‌بایست ظرف مدت 5 روز این اتفاق می‌افتاد که متأسفانه چنین اقدامی هم آغاز نشد.

عظیمی تاکید کرد: بنابراین چون اقدامی برای اجرایی شدن بندهای 2 و 3 نامه 8 بندی آقای شمقدری صورت نگرفته، به طور طبیعی سایر بند‌ها نیز از اعتبار ساقط می‌شود و دیگر الزامی به انجام مفاد تفاهمنامه نیست.

معاون سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: نامه 8 بندی آقای شمقدری نامه‌ای بسیار راهگشا برای بازگشایی خانه سینما بود تا ظرف دو هفته خانه سینما باز شود و این امکان اگر همکاری صورت می‌گرفت، وجود داشت.

عظیمی تصریح کرد: به این دلیل می‌گوئیم همکاری صورت نگرفته است که اگر حتی یکی از این صنوف منتسب به خانه سینمای سابق همکاری می‌کرد و برای قانونی شدن اقدام می‌نمود ما بنا را بر همکاری می‌گذاشتیم اما وقتی حتی یک صنف هم این کار را نکرده، ما بنا را بر این می‌گذاریم که قرار نیست همکاری‌ای وجود داشته‌باشد.

وی ادامه داد: هیات نظارت بر بازگشایی خانه سینما هم هفته گذشته‌ نامه‌ای را در خصوص عدم همراهی هیأت مدیره سابق خانه سینما و برگزاری مجمع عمومی براساس اساسنامه غیرمصوب و فاقد وجاهت قانونی و همچنین تأکید بر عدم پذیرش صنوف قانونی از سوی هیأت مدیره سابق خانه سینما نوشته‌اند و طبق آن از رئیس سازمان سینمایی درخواست کرده‌اند تا روال قبلی ادامه پیدا کند و صنوف قانونی بتوانند کارشان را ادامه دهند و مجمع عمومی را برگزار کنند که آقای شمقدری هم بر همین اساس نامه‌ای را برای آقای احمدی‌نژاد تنظیم و ماوقع را گزارش داده‌اند.

معاون امور فعالیت‌های سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: پس از این اتفاقات و ساقط شدن اعتبار تفاهمنامه بین سازمان سینمایی و هیآت مدیره سابق خانه سینما و تقاضای صنوف قانونی مبنی بر برگزاری مجمع عمومی خانه اصناف سینمای ایران در تاریخ 19 تیر آقای شمقدری مطابق مقررات با این موضوع موافقت کردند و بنابراین برگزاری مجمع امروز کاملا قانونی است.

عظیمی در پاسخ به این سوال که با توجه به عدم انجام بند 3 نامه 8 بندی شمقدری، حضور سه صنف فیلمنامه نویسان،دستیاران کارگردان و تهیه‌کنندگان در مجمع عمومی امروز قانونی است یا خیر گفت: این بند در راستای تعامل با هیأت مدیره سابق خانه سینما بود چرا که آنها معتقد بودند در این سه صنف باید اجتماع بیشتری حضور داشته باشند. آقای شمقدری برای اینکه یک همکاری و تعاملی صورت گرفته باشد با وجود غیرمنطقی بودن درخواست دوستان این اغماض را در نظر گرفتند. از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این سه صنف کاملا قانونی هستند و هیچ منعی برای عدم حضور در مجمع عمومی ندارند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا خانه سینما می‌تواند با 11 صنف تشکیل شود؟ به فارس گفت: طبق ماده واحده‌ای که با امضای رییس جمهور وقت (آقای خاتمی) به مصوبه ضوابط تاسیس مراکز،موسسات،کانونها و انجمن‌ فرهنگی و نظارت بر فعالیت آنها الحاق شده، مراکزی که بر اساس این ضوابط (یعنی ضوابط مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی) توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی تاسیس شده‌اند و نوع فعالیت آنها مشابه یکدیگر باشد می‌توانند اقدام به تاسیس مجموعه تشکیلات مرکزی با عنوان اتحادیه و یا سایر عناوین مشابه در سطح استانی، منطقه‌ای و یا کشوری نموده و براساس ضوابط از هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی مجوز فعالیت دریافت کنند.

عظیمی ادامه داد: در تبصره این مصوبه نیز آمده است که تاسیس هر یک از تشکیلات موضوع این ماده باید با درخواست مشترک حداقل یک پنجم مراکز دارای شرایط عضویت در آن موسسه باشد. حالا اگر فرض بر 29 صنف را بگیریم یک پنجم آن 6 صنف می‌شود و حتی با 6 صنف نیز می‌شود مجمع عمومی را تشکیل داد.

معاون سازمان سینمایی در مورد اینکه چه اساسنامه‌ای در مجمع عمومی صنوف قانونی برای تصویب مطرح خواهد شد گفت: اساسنامه نوشته شده توسط هیات 7 نفره و اصلاح شده توسط نمایندگان حقوقی و تصویب شده توسط شورای عالی سینما در مجمع عمومی به رای گیری گذاشته خواهد شد.

عظیمی در خاتمه در پاسخ به این مورد که پس از مجمع امروز عملا شاهد 2 خانه سینما خواهیم بود گفت: به هیچ وجه اینگونه نیست. جلسه امروز کاملا قانونی است و منع قانونی ندارد و نماینده ارشاد هم در این جلسه حضور خواهد داشت. اما اساسنامه‌ای که خانه سینما قصد دارد بر اساس آن مجمع عمومی 6 مرداد را برگزار کند غیرقانونی است، بنابراین برگزاری مجمع عمومی 6 مرداد غیرقانونی است و عملا دو خانه سینما همزمان با هم فعالیت نخواهند کرد.

عظیمی در خصوص ادعای یکی از افراد منصوب به خانه سیما در باره تحت پیگرد قرار دادن افرادی که در مجمع عمومی امروز شرکت کنند، گفت من تعجب می‌کنم از این دوستان که برای پیشبرد اهدافشان به هر مستمسکی دست می‌زنند. آقایان اگر کمی قانون سرشان بشود چنین حرفهایی نمی‌زنند و همکاران خود را به شکلی واهی تهدید به پیگرد قانونی! کند. این ادعا خودش مسئله‌دار است. 
 
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها