امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23371
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۴
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، عصر امروز مراسم رونمایی و نقد و بررسی نخستین مستندهای مرکز «سیما فکر» به نام‌های «عصر تلویزیون» و «سکولار نیستیم» با ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، عصر امروز مراسم رونمایی و نقد و بررسی نخستین مستندهای مرکز «سیما فکر» به نام‌های «عصر تلویزیون» و «سکولار نیستیم» با حضور «سیدناصر هاشم‌زاده»، «سیدحسین شهرستانی» در ساختمان این مرکز برگزار شد.

پس از پخش این دو مستند که هر کدام 20 دقیقه بودند، ناصر هاشم زاده در نقد مستند «سکولار نیستیم» گفت: این مستند نیمه اول کارش که طرح مسئله است آرشیوی است و نیمه دوم آن بیشتر مصاحبه تلویزیونی است.
 

*هاشم‌زاده: در مستند فکری دوربین چون قلم باید عمل کند
 

وی با اشاره به موضوع این مستند که نقد تناقضات روشنفکران دینی است، افزود: در کار مستند به سراغ آنها نرفته‌اید و به همین منظور بحث ناقص است و حریف را در گوشه رینگ قرار داده‌اید و یک طرفه حرکت کرده‌اید لذا برای مخاطب عام چیزی برای گفتن ندارد و سعی در قانع کردن او نیست.

هاشم‌زاده با بیان اینکه مستند «سکولار نیستیم» باید سرچشمه این تناقضات را مطرح می‌کرد، تاکید کرد: حسن کار در این بین طرح موضوع است اما همین طرح موضوع باید فکری باشد نه ژورنالیستی و مستند «سکولار نیستیم» ژورنالیستی است و لازم بود گفت‌وگوهای صریح‌تری می‌شد و بحث را این قدر ضعیف مطرح نمی‌کردیم.

وی به طرح مسئله چگونگی همراه شدن مستند و اندیشه پرداخت و افزود: مستند نه میزگرد است نه مصاحبه بلکه آنجا که قرار است مستند اندیشه را بارور کند دوربین چون قلم می‌نویسد و دوربین این کار را با نوع میزانسن، زوایه حرکت دوربین و نوع طرح مسئله انجام می‌دهد.

این فیلمنامه‌نویس ادامه داد: باید طرح مسئله و نوع طرح مسئله و نحوه ورود به مسئله درست اجرا شود و اگر این دوربین شما بخواهد گزینشی رفتار کند من بیننده این طرح را می‌فهمم و پس می‌زنم.

هاشم‌زاده با بیان اینکه در سال‌های اخیر مستندات سیاسی‌زده شده است گفت: این در حالی است که اگر سروش بررسی فکری شود که چطور حلقه کیان به نفی وحی رسید آن وقت درست عمل کرده‌ایم.

وی افزود: اگر رسانه‌ای به سراغ برخی موضوعات بروید به نفع آن می‌شود لذا باید در جنگاوری فکری به سراغ اهلش بروید اما اینکه خودگویی و خودتشویقی کنید سیاسی کاری است و می‌شود کار صداوسیما که جشنواره هم که می‌گیرد خودش را تشویق می‌کند.

این کارشناس سینما ادامه داد: در مستند فکری باید حوصله داشت و بی‌حوصلگی بلایی است که ملاصدرا و بوعلی سینا از شاگردانی این چنینی فرار می‌کردند.

بنابر این گزارش در ادامه این نشست هاشم‌زاده درباره مستند «عصر تلویزیون» که نشان می‌دهد انسان در معرض غفلت تلویزیون است، گفت: از یک طرف می‌گوییم تلویزیون غفلت‌زاست و از یک طرف می‌گویند تلویزیون دانشگاه است.

وی با اشاره به نگاه علما به غفلت که غفلت را استوانه جهان می‌دانند، افزود: حتی پیامبر اسلام(ص) وقتی که در عوالم ملکوت بود برای این غفلت بود که می‌گفت «کلمینی یا حمیرا».

هاشم‌زاده غفلت را به دو غفلت ممدوح و مذموم تقسیم کرد و تاکید کرد: مستند «عصر تلویزیون» از مقاله استاد داوری اردکانی نوشته شده اما کاش این مقاله درست درک می‌شد و آن ساحتی که تلویزیون از ما گرفته بررسی می‌شد.
 

* شهرستانی: مستند درباره اندیشه در ایران کمتر ساخته شده است
 

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس در این مراسم «سیدحسین شهرستانی» نیز درباره مستند «سکولار نیستیم» گفت: مستند درباره اندیشه در ایران کمتر ساخته شده است چراکه ساحت مستند ساحت روزمرگی و ساحت اندیشه به دور از این روزمرگی است و برای ساخت چنین مستندهایی باید دستمریزاد گفت.

وی افزود: ویژگی «سکولار نیستیم» این است که سوال خاصی را مطرح می‌کند و بعد چند سوال ریزتر را دنبال می‌کند و برای مخاطب جوابی دارد اما مستند «عصر تلویزیون» بدون سوال شکل می‌گیرد.

شهرستانی با بیان اینکه در مستند «سکولار نیستیم» باید یک مصاحبه صریح وجود می‌داشت، تصریح کرد: البته الان ارتباط برقرار کردن با روشنفکران دینی سخت است هر چند باید تلاش می‌شد.

وی افزود: البته در مستند «سکولار نیستیم» هر چند گزینش مطالب خوب است اما به نظرم بهتر بود با تمرکز بر روی یکی از افراد مطرح در میان روشنفکران دینی وقایع‌نگاری می‌شد که چطور آنها از تفکر دینی دور شدند.

شهرستانی همچنین درباره مستند «عصر تلویزیون» گفت: «عصر تلویزیون» درباره پدیده‌ای قرار است کار پدیدارشناسانه انجام دهد و برای همین منظور دارای غنای تصویری بیشتری است.

وی افزود: اما مشکل این مستند آن است که ساختار با موضوع همراه نیست چراکه موضوع یک موضوع انضمامی است و سوالی بد یا خوب بودن موضوع را مطرح نمی‌کند و صریحا به بدی آن حکم می‌کند لذا چون مخاطب عام پیش آگاهی به این مسائل ندارد با آن همراه نمی‌شود.

شهرستانی ادامه داد: در مستند «عصر تلویزیون» با مفاهیم انتزاعی موضوعی انضمامی بررسی شده در حالی که باید در این مسیر از محسوسات به سمت معقولات حرکت کرد.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها