امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 20
۰۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23387
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۲
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه و رویترز، اخبار برخی تحولات در گوشه و کنار آفریقا در زیر آمده است: درگیری‌های خونبار در جونگلی ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه و رویترز، اخبار برخی تحولات در گوشه و کنار آفریقا در زیر آمده است:

درگیری‌های خونبار در جونگلی سودان جنوبی

استان جونگلی منطقه ای در شرق سودان جنوبی که با بی ثباتی مزمن روبه رو است این روزها شاهد درگیری‌های جدیدی بین ارتش و شبه نظامیان قبایل رقیب است.

یک مقام سازمان ملل گفت: ما اطلاعاتی موثق در اختیار داریم مبنی بر اینکه درگیری های گسترده ای در منطقه پیبور جریان دارد و کشتارهای وحشتناکی در آنجا روی می دهد.

کارکنان نهادهای بشردوستانه فعال در منطقه نیز تاکید کردند: شبه نظامیان دو قبیله دنکا و النویر هزاران نیرو برای جنگ با قبیله مورل به خدمت گرفته‌اند.

در همین راستا سفارت آمریکا در جوبا امروز چهارشنبه خشونت های قبیله ای در منطقه پیبور را محکوم کرد.

سفارت  آمریکا در بیانیه ای افزود: ما از همگان می خواهیم اجازه بدهند نهادهای بشردوستانه کمک های خود را به دست غیرنظامیان و مناطقی که با خشونت درگیر است برسانند.

آخرین درگیری ها در پیبور به ماه مه گذشته باز می گردد که نظامیان و افراد مسلح وابسته به ارتش سودان جنوبی به ساختمان های متعلق به سازمان ملل و نهادهای غیردولتی از جمله تنها بیمارستان منطقه پیبور حمله کردند و وسایل آنجا را به غارت بردند.

از آوریل 2011 ارتش سودان جنوبی در منطقه پیبور با گروه شورشی به فرماندهی دیوید یویو از قبیله مورل در جنگ به سر می برد.

نهادهای مدافع حقوق بشر ارتش و شورشیان در سودان جنوبی را به ارتکاب جرایم وحشتناک علیه غیرنظامیان و موارد گسترده تجاوز به زنان متهم می کند.

استقرار نیروهای ویژه ارتش سودان در دارفور

نیروهای ویژه سودان امروز چهارشنبه پس از روزها درگیری های خونبار بین نیروهای امنیتی در  شهر نیالی در منطقه دارفور جنوبی در آنجا مستقر شدند.

حدود 12 خودروی چهار در مجهز به خمپاره انداز متعلق به نیروهای ویژه سودان امروز وارد شهر نیالی شدند.

اختلافات بین نیروهای امنیتی در دارفور در پی درگیری های هفته گذشته این نیروها صورت گرفت.

در خشونت های هفته گذشته بین نیروهای امنیتی دستکم هشت تن از جمله دو تن از کارکنان نهاد بشردوستانه ورلد فیگن کشته شدند.

بیست تن نیز در این درگیری ها زخمی شدند که از جمله آنها علی کوشیب فرمانده نیروهای دفاع مردمی در منطقه دارفور بود.

با آغاز ماه مبارک رمضان ساکنان شهر نیالی با دشواری های زیادی ناشی از این درگیری های خونبار روبه رو هستند قیمت کالاهای اساسی چهار برابر شده و کمک رسانی نهادهای بشردوستانه متاثر از خشونت ها متوقف شده است.

پارلمان سودان جنوبی دو لایحه افزایش آزادی بیان برای مطبوعات را تصویب کرد

نمایندگان پارلمان سودان جنوبی دو لایحه جدید را برای افزایش دامنه آزادی مطبوعات در این کشور تصویب کردند.

یکی از مسئولان وزارت امور پارلمانی دولت سودان جنوبی گفت: بر اساس یکی از این لوایح دسترسی به اطلاعات حق همه شهروندان است مگر اینکه این امر خطری برای امنیت ملی و زندگی خصوصی افراد در پی داشته باشد.

بر اساس لایحه دوم نیز که دوشنبه گذشته به تصویب رسید، نهاد مستقلی برای نظارت بر فعالیت های مطبوعاتی و رسیدگی به شکایات ایجاد خواهد شد.

این لوایح این هفته به دفتر رئیس جمهور فرستاده خواهد شد تا با امضای وی به قانون تبدیل شود.

روزنامه نگاران سودان جنوبی همواره از مانع تراشی مقامات و بازداشت غیرقانونی روزنامه نگاران به دست نیروهای امنیتی و یا شبه نظامیان حامی دولت شکایت کرده اند.

 سودان جنوبی در سال 2013 بر اساس شاخص آزادی مطبوعات که سازمان خبرنگاران بدون مرز تهیه کرده است با 13 پله سقوط به رده 124 در میان 179 کشور جهان دست یافت.

تاکید چین بر گسترش همکاری‌های خود با آفریقا

گودلاک جاناتان رئیس جمهور نیجریه که به چین سفر کرده است امروز با شی جینپینگ رئیس جمهور چین دیدار و درباره تقویت مشارکت دو جانبه و روابط چین  و آفریقا گفت‌وگو کرد.

شی جینپینگ ضمن تمجید از توسعه خوب روابط چین با نیجریه در سال های اخیر گفت:پکن آماده است همکاری های سودمند متقابل را بین دو کشور تقویت کند.

رئیس جمهور چین گفت: دو کشور باید  برای تقویت ارتباطات در سطح بالا و درک و تفاهم متقابل تلاش کنند و همکاری ها و اعتماد سیاسی را افزایش دهند.

وی افزود: چین و نیجریه می توانند همکاری ها را در زمینه های زیر ساخت ها، تجارت، سرمایه گذاری، انرژی، هوا و فضا، کشاورزی، ساخت مناطق همکاری اقتصادی، دفاعی و امنیتی تقویت کنند.

شی جینپینگ از نیجریه خواست شرایطی مناسب را برای شرکت های چینی در نیجریه فراهم کنند.

رئیس جمهور چین تاکید کرد: توسعه آفریقا آینده درخشانی دارد و چین همواره دوست و شریکی معتبر برای آفریقا خواهد بود.

گودلاک جاناتان نیز گفت: چین و نیجریه از منافع مشترک گسترده ای برخوردار هستند و ظرفیت بالایی برای همکاری دارند.

وی افزود نیجریه به توسعه روابط دوستانه با چین متعهد است و آماده است با چین به منظور بهبود ساز و کار مبتنی بر همکاری و توسعه همکاری های سودمند متقابل تلاش کند.

رئیس جمهور نیجریه از حمایت بلند مدت چین از آفریقا تمجید کرد و گفت این حمایت به صلح، ثبات و توسعه در قاره آفریقا کمک کرده است.

پس از این دیدار روسای جمهور دو کشور در مراسم امضای چند سند همکاری از جمله در زمینه های اقتصادی، تجاری، مالی و فرهنگی حضور یافتند.

جاناتان سفر خود به چین را نهم ژوئیه آغاز کرد و 12 ژوئیه به این سفر پایان خواهد داد.

رئیس جمهور مالی: انتخابات منصفانه و شفاف برگزار می‌شود

دیونکوندا تراوری، رئیس جمهور موقت مالی وعده داد انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار است بیست و هشتم ژوئیه برگزار شود، منصفانه خواهد بود.

ترائوره تاکید کرد: این فرصت از مردم مالی سلب نمی شود که رئیس جمهور مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

وی افزود: اطمینان داشته باشید که ما اجازه نمی دهیم در انتخابات تقلب صورت گیرد.

رئیس جمهور از نامزدها خواست به اصول دموکراسی به ویژه در حوزه انتخابات، پایبند باشند.

تراوری ادامه داد: رئیس جمهور آینده مالی وظایف آسانی نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: مالی از بحران مناقشه ها خارج شده است اما برای مقابله با چالش هایی که بر اثر این بحران به وجود آمده و بر بخش های اقتصادی تاثیر گذاشته است، فاصله دارد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار