امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۱۸:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23430
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 174
«محمد عبد القدوس»، فعال رسانه‌ای «جنبش جوانان پایداری» وابسته به جنبش الحوثی یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

«محمد عبد القدوس»، فعال رسانه‌ای «جنبش جوانان پایداری» وابسته به جنبش الحوثی یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا تاکید کرد که دو دستگاه امنیتی و سیاسی یمن ادات سرکوب و کشتار مردم یمن هستند و به همین دلیل باید منحل شوند.

عبد القدوس همچنین تاکید کرد که انقلابیون یمن تا زمانی‌که عاملان کشتار انقلابیون یمنی در دستگاه امنیت این کشور بازخواست و محاکمه نشوند، از پای نخواهند نشست و به حضور خود در میدان ادامه خواهد داد.

  ***آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است***

فارس: بسیاری از جنبش‌های انقلابی یمن در کنار «جنبش انصار الله» وابسته به جنبش الحوثی در این اواخر در تظاهرات‌های بی‌شماری شرکت کرده و خواستار انحلال دو دستگاه امنیت ملی و سیاسی شده‌اند، ممکن است برای ما بفرمایید عملکرد این دو دستگاه چگونه بوده که موجب شده جنبش‌ها و احزاب سیاسی یمن از جمله جنبش انصار الله خواستار انحلال آنها شوند؟

عبد القدوس: متاسفانه این دو دستگاه از زمان تشکیل توسط حکومتی که مردم یمن در فوریه سال 2011 میلادی علیه آن انقلاب کرده بود، به اداتی جهت سرکوب، قتل و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم یمن به طور کلی و سرکوب و بازداشت افراد مستقل یا وابسته به احزاب مختلف یا تشکیلات مردمی، حقوقی یا رسانه ای و خلاصه هر کس که منادی حقوق مردم یمن یا خواستار رسیدگی به پرونده‌های فساد، غارت و ظلم و ستم علیه مردم و کشور یمن باشد، تبدیل شده بودند و از سوی این دستگاه‌ها تحت پیگرد قرار می‌گرفت و بازداشت می‌شد. این دو دستگاه همچنین به ادامه فعالیت‌های خود خارج از چارچوب‌های قانون اساسی و قوانین دیگر کشور به ویژه قوانین مربوط به دستگاه‌های امنیتی و نظامی و همچنین خارج از چارچوب دستگاه قضایی عمل می‌کرده و اقدام به بازداشت‌های خودسرانه می‌کردند. از سوی دیگر هنگامی‌که انقلاب مسالمت آمیز جوانان یمن به وقوع پیوست، یکی از مهمترین خواسته‌های این جوانان انقلابی انحلال این دو دستگاه سرکوب‌گر و غیر قانونی به دلیل وابستگی به نظام فاسد و دست نشانده بودن آنها بود. انقلابیون یمنی بر این باور هستند که با سرنگون شدن نظام فساد علی عبد الله صالح، این دستگاه‌ها نیز سرنگون شود، چرا که این دو دستگاه در سرکوب انقلاب جوانان یمن و قتل، ربودن و توطئه علیه جوانان و انقلابیون آزاده یمنی دست داشتند و در برابر اراده مردم یمن جهت برکناری رژیم عبد الله صالح به جای ایستادن در کنار مردم، در صف نظام فاسد ایستادند و این امر برهیچ کس پوشیده نیست. امروز و پس از گذشت دو سال از آغاز انقلاب و خروج ملت یمن برای باز پس گرفتن حقوق خود از دست چپاولگران، انقلابیون همچنان بر مهمترین خواسته‌ها و اهداف خود که منحل کردن این دو دستگاه سرکوبگر و تجدید ساختار آنها در چارچوب موسسات امنیتی تاکید می‌کنند، تا فرهنگ خشونت، توطئه و اقدام علیه مردم از این دو دستگاه زدوده شود. به ویژه آنکه امروز همه امروز تلاش می‌کنند، دولت جدید یمن را به دور از یمن گذشته بنا کنند، اما تاکنون ملت یمن هیچ گونه تغییری احساس نکرده و این دو دستگاه همچنان کما فی السابق به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

فارس: در نتیجه افزایش و توسعه فعالیت‌های انقلابی شاهد کشته و مجروح شدن تعدادی زیادی از شهروندان یمنی با گلوله نیروهای امنیتی و پس از آن تحریم جلسه‌های گفت‌وگو و مذاکره از سوی بسیاری از جنبش‌های انقلابی یمن از جمله جنبش انصار الله بودیم و همین موجب شد تا رئیس جمهوری یمن وعده رسیدگی به تعدادی از خواسته‌ها و مطالبات مردمی را بدهد. در ابتدا بفرمایید این خواسته‌ها و مطالبات چه هستند و دوم اینکه آیا واقعا اقداماتی جهت برآورده شدن آنها صورت گرفته است؟

عبد القدوس: در عمل موضع گیری‌هایی در برابر کشتار ننگین جوانان انقلابی یمن به دست دستگاه امنیت ملی این کشور تنها به دلیل برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز مقابل ساختمان این دستگاه از سوی بسیاری از احزاب و جنبش‌های انقلابی یمن صورت گرفت که در راس این احزاب و جنبش‌ها، جنبش انصار الله قرار داشت. در خواست این احزاب و جنبش‌ها تعیین مدت زمانی مشخص برای محاکمه عاملان این جنایت بود و تاکید کرده بودند که تا زمان عمل شدن به خواسته‌هایشان دست به تحصن باز در سالن نشست گفتوگوها و مذاکرات ملی خواهند زد. دیگر خواسته‌ها و مطالبات این احزاب و جنبش‌ها آزادی تمام بازداشت شدگان دستگاه امنیت ملی، محاکمه عاملان کشتار انقلابیون، تعیین برنامه زمانی مشخص جهت تصمیم گیری نهایی درباره به برخی مسائل و قضایای مهم کشور از جمله مسئله جنوب یمن و انقلاب فوریه 2011 و رسیدگی به مجروحان و شهدا بود. در عمل حکومت و در راس آن «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری یمن با بیشتر این خواسته‌ها و مطالبات موافقت و اعلام کرد که به اجرای آنها پایبند خواهد بود و در عمل مشاهده کردیم که گروهی از زندانیانی که توسط دستگاه امینت ملی بازداشت شده بودند، آزاد شدند. رئیس جمهوری یمن همچنین دستوراتی در خصوص معالجه مجروحان با هزینه دولت در بیمارستان‌هایی داد که خانواده‌های آنها خواستار آن بودند، حتی برخی از مجروحان را هم برای درمان به خارج از کشور منتقل کرد و افرادی که در این حادثه کشته شده بودند، را شهید به شمار آورد. در خصوص این درخواست ما برای معرفی عاملان کشتار به دادگاه، هادی دستور تشکیل کمیته‌ای به منظور رسیدگی به این امر را صادر کرد، اما تا امروز این کمیته تشکیل نشده است. در رابطه با درخواست صورت گرفته درباره برابر دانستن شهدا و مجروحان قضیه صعده با شهدا و مجروحان انقلاب یمن که در بند 14 از 20 بند تعیین شده برای بحث بر سر آن در نشست گفت‌وگو ملی باید گفت که نیز هنوز بحث و بررسی در این رابطه ادامه دارد و در این خصوص تصمیم قطعی گرفته نشده است. البته برای همگان روشن است که علاوه بر مانع تراشی بر سر راه برخی موارد که همچنان بحث و بررسی در رابطه با آنها ادامه دارد، تلاش‌هایی برای عمل نکردن به برخی تعهدات یا به تعویق انداختن اجرای آنها نیز به چشم می‌خورد.

فارس: تاکنون هویت قاتلان انقلابیون مشخص نشده تا محاکمه شوند، موضع گیری شما به عنوان نماینده جنبش جوانان مقاوم وابسته به جنبش انصار الله در صورت عدم محاکمه عاملان کشتار چیست؟

عبد القدوس: در ابتدا تاکید می‌کنیم که موضع ما از موضع جوانان انقلابی جدا نیست، اما در رابطه با هویت عاملان کشتار، باید گفت که هویت آنان کاملا معلوم بوده و ما می‌دانیم که آنها از عناصر وابسته به دستگاه امنیت ملی بوده و در راس آن رئیس این دستگاه هستند. اما در رابطه با نظامیان و آشوب طلبانی که اقدام به شلیک به سمت تظاهرات‌کنندگان کردند، از آنان فیلمبرداری و تصویربرداری شده و همگان می‌دانند آنان چه کسانی بوده‌اند، با این حال این تصاویر ثابت می‌کند که چه کسانی در این جنایت دست داشته‌اند. در رابطه با محاکمه آنان و موضع گیری ما در صورت عدم محاکمه آنان، باید بگوییم که محاکمه آنان اجتناب ناپذیر است و عدالت باید اجرا شود و جوانان انقلابی یمن تا زمانی‌که این محاکمه انجام نشود، میدان‌ها را خالی نخواهند کرد. در اینجا بار دیگر تاکید می‌کنیم که انقلاب تا زمان دستیابی کامل به اهدافش که یکی از مهمترین آنها انحلال دستگاه‌های امنیتی و سیاسی و پاکسازی و تجدید نظر در ساختار آنها مطابق با طرح ایجاد دولتی بر پایه‌ عدالت و مساوات که ضامن حقوق و آزادی ملت یمن باشد، ادامه خواهد یافت.

فارس: به عنوان فعال رسانه‌ای جنبش جوانان مقاوم به نظر شما بهترین جنبش‌ها و جریان‌ها صرف نظر از این‌که حزبی یا غیرحزبی باشند و از مشروعیت ملی برخوردار باشند، کدامند و چرا؟

عبدالقدوس: من بر این باورم که انقلاب یمن با تمام اهداف، جوانان و ملت خود، جریان بزرگی است که از مشروعیت ملی برخوردار بوده و در برابر تمام طرح‌های خارجی که خواهان غلبه بر انقلاب مردم یمن و تحقق اهداف خویش در کشور هستند، مقاومت و با آن مقابله می‌کند. در واقع تنها این جریان بزرگ است که می‌توان آن را ضامن بنای یمنی جدید براساس آرمان‌ها و اراده مردم و منافع ملی یمن به شمار آورد.    

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار