امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23443
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه اسکای‌نیوز، منابع دولتی انگلیس می‌گویند در صورتی که اسکاتلندی‌ها سال آینده به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه اسکای‌نیوز، منابع دولتی انگلیس می‌گویند در صورتی که اسکاتلندی‌ها سال آینده به استقلال از بریتانیا رأی دهند، ممکن است پایگاه دریایی که زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس در آن مستقر هستند، جزو اراضی انگلیس به شمار آید. در حقیقت انگلیسی‌ها بخشی از خاک کشور مستقل اسکاتلند را به اشغال خود درخواهند آورد.

البته گزارش شده است که مقامات دفاعی انگلیس در حال یافتن جایگزینی برای پایگاه دریایی «فالزلین» هستند. این پایگاه دریایی که در آب‌های اسکاتلند قرار دارد، محل استقرار چهار زیردریایی هسته‌ای ارتش انگلیس است.

این در حالی است که «حزب ملی اسکاتلند» پیش از این از انگلیسی‌ها درخواست کرده بود که در صورت استقلال اسکاتلند، برنامه موسوم به «تریدنت» متوقف شده و زیردریایی‌ها به محلی دیگر منتقل شوند.

آنطور که روزنامه «گاردین» گزارش داده، یکی از گزینه‌های مورد بررسی وزارت دفاع انگلیس این است که این منطقه به عنوان بخشی از اراضی بریتانیا به شمار آید، تا این زیردریایی‌ها هم بتوانند به سادگی به آب‌های بین‌المللی دسترسی داشته باشند.

«آنگوس رابرتسون» سخنگوی دفاعی حزب ملی اسکاتلند که این طرح انگلیسی‌ها را «تلاشی جهت زور گفتن به اسکاتلند» توصیف می‌کند، می‌گوید: نه مردم و نه پارلمان نمی‌خواهند که این تسلیحات اتمی اینجا بماند. ما صریحا گفته‌ایم که «تریدنت» باید هرچه سریعتر از اینجا برود. فقط رأی آری است که اسکاتلند را قادر می‌کند از شر «تریدنت» خلاص شود.

با وجود مخالفت آشکار اسکاتلندی‌ها، مقامات انگلیسی می‌گویند هیچ طرحی برای جابجایی «تریدنت» ندارند، چراکه این امر هزینه بالایی برای انگلیس دارد و اسکاتلندی‌ها باید حضور زیردریایی‌ها را بپذیرند.

مردم اسکاتلند قرار است سال آینده در همه‌پرسی استقلال از بریتانیا شرکت کنند. انگلیس تلاش گسترده‌ای را برای منصرف کردن اسکاتلندی‌ها از رأی به استقلال آغاز کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها