امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23448
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، انفجار قوی ظهر سه شنبه در بئرالعبد واکنش های متفاوتی را در محافل سیاسی و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، انفجار قوی ظهر سه شنبه در بئرالعبد واکنش های متفاوتی را در محافل سیاسی و امنیتی لبنان به دنبال داشته اما همگی آنان در یک چیز مشترک هستند و آن محکوم کردن این انفجار و تاکید بر اینکه هدف از آن برهم زدن امنیت و ثبات لبنان است.

بر اساس تحقیقات امنیتی، انفجار یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده در یک پارکینگ نزدیک موسسه قرض الحسنه و در منطقه مسکونی و تجاری بئر العبد حادثه سه شنبه را  رقم زد.

منابع امنیتی لبنان اعلام کردند که انفجار مزبور موجب آتش سوزی و خسارت های مالی به ساختمان های محل حادثه شد.

تعدادی از شخصیت های سیاسی و مسئولان لبنانی از جمله علی حسن خلیل وزیر بهداشت این کشور، به منظور اطلاع از این حادثه در محل انفجار حاضر شدند و آمار نهایی از انفجار بئر العبد حاکی از زخمی شدن 53نفر از اهالی این منطقه است که وضعیت هیچ یک از آنان وخیم گزارش نشده است.

اما منابع امنیتی از دستگیر شدن یک مظنون به انفجار که تابعیت غیر لبنانی دارد خبر داده و منابع حزب الله نیز اعلام کردند که کسانی که عامل فتنه انگیزی هستند باید مسئول این انفجار را برعهده بگیرند.

علی عمار از نمایندگان پارلمان لبنان نیز در این باره گفت: هنوز زود است که انگشت اتهام را به سمت کسی نشانه رفت اما می توان گفت که انفجار در بئر العبد در چارچوب حمله سیاسی به مقاومت لبنان جا دارد.

هشدار به سوق یافتن لبنان به سمت فتنه و آشوب داخلی

اما محافل رسمی لبنان ضمن محکوم کردن این انفجار آن را تروریستی دانسته و نسبت به سوق یافتن لبنان به سمت فتنه ای که برای این کشور طراحی شده است هشدار داده و تاکید کردند که اقدامات تروریستی فقط به نفع دشمن اسرائیلی خواهد بود.

این در حالی است که وزیر جنگ اسرائیل هرگونه ارتباط با انفجار بئر العبد را تکذیب کرده و دلیل آن را اختلاف شیعه و سنی در لبنان دانست .

در این میان، نیروها و احزاب سیاسی لبنان یکصدا این انفجار را محکوم و آن را اقدامی تروریستی علیه صلح و آرامش در لبنان دانسته و همبستگی خود را با مجروحان انفجار اعلام کردند.

با وجود این نیروها و احزاب سیاسی لبنان در خصوص دلایل این حادثه و بررسی ابعاد آن اختلاف نظر دارند تا جایی که برخی هدف از آن را حمله به مقاومت دانسته اند به ویژه اینکه این حادثه در منطقه ضاحیه جنوبی رخ داد.

این گروه یادآور شدند که اسرائیل در جریان حمله به لبنان در سال 2006 نیز این منطقه را هدف قرار داد.

انفجار بئر العبد نقشه ای از پیش طراحی شده بود

نیروهای هوادار مقاومت لبنان نیز انفجار را حادثه ای مستقل ندانسته بلکه به عقیده آنان این انفجار بخشی از سلسله حوادث امنیتی است که از پیش طراحی و برنامه ریزی شده و در چارچوب نقشه ای جا دارد که با   حوادث طرابلس و عرسال و نیز اخیرا عبرا در صیدا آغاز شد.

احزاب حامی مقاومت لبنان همچنین در مورد نیروهای اصولگرای افراطی که از سوریه وارد  خاک لبنان شده هشدار داده و اعلام کردند این نیروها، نقشه هایی دارند که با اجرای آن در صدد ناامن کردن لبنان هستند.

اما جریان 14مارس نیز اعلام کرد که چنین حادثه خطرناک امنیتی بعید به نظر نمی رسید و در چارچوب واکنش به وجود سلاح غیرقانونی در کشور جا دارد و اکنون این هرج و مرج و ناامنی را در کشور رقم زده است.

اهالی ضاحیه: اراده ما قوی است

اهالی ضاحیه جنوبی بیروت نیز بر این باورند که گروههای تکفیری به منظور  حمله به مقاومت، نقشه های تروریستی خود را در لبنان به اجرا در آورده اند در حالی که دشمن یکی است که اکنون ابزار و چهره های مختلفی پیدا کرده و این ابزار و چهره ها همگی در نهایت همان سناریوهای اسرائیلی و آمریکایی را به اجرا در می آورند.

در این میان، یکی از اهالی بئرالعبد که عکس حسن نصرالله را در بالکن خانه خود در دست دارد فریاد می زند: «این سلاح ما در مقابله با تکفیری ها است».

اهالی ضاحیه همچنین تاکید دارند: «اراده ما همچنان قوی است و ما مردان سید حسن نصرالله هستیم»

آنان تاکید دارند هرچند تروریست ها توانستند امنیت ضاحیه را در معرض خطر قرار دهند اما اگر تصور می کنند با این کار پیام دردناکی به مقاومت ارسال کرده و کینه خود را تخلیه کرده اند به خطا رفته اند  و باید بدانند که این نخستین بار نیست که این چنین به خطا می روند.

آنان یکصدا اعلام کرده اند که  اهالی ضاحیه به فرهنگ مقاومت و شهادت ایمان داشته و کوچکترها و جوانان در این خصوص پیشاپیش بزرگترها قرار دارند.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها