امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۵:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23475
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، ارتش آمریکا در منطقه پرغبار جنوب غربی افغانستان یک ساختمان فرماندهی به وسعت 20 هزار متر مربع بنا کرده است که ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، ارتش آمریکا در منطقه پرغبار جنوب غربی افغانستان یک ساختمان فرماندهی به وسعت 20 هزار متر مربع بنا کرده است که مجهز به همه ابزار لازم برای راه‌اندازی یک جنگ مدرن است.

یک مرکز عملیاتی وسیع با ردیف‌های متوالی صندلی، سالن مجزا برای جلسات توجیهی، دفاتر بزرگ، صندلی‌های تشریفاتی و سیستم تهویه قوی؛ همه چیز، البته به جز نیروهای نظامی.

به نقل از «واشنگتن پست» این ساختمان امسال با هزینه 34 میلیون دلار تکمیل شد اما با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان همچنان خالی خواهد ماند.

ساختار 2 طبقه و بدون پنجره ساختمان که از مساحت یک زمین فوتبال بیشتر است، امسال با هزینه 34 میلیون دلار تکمیل شد اما ارتش هیچ برنامه‌ای برای استفاده از آن ندارد.

فرماندهان نظامی این منطقه که 3 سال پیش اصرار داشتند به این ساختمان نیاز ندارند، اکنون در حال خارج کردن نیروهای خود هستند و هیچ دلیلی برای نقل مکان به پایگاه جدید نمی‌بینند.

به نظر بسیاری از افسران ارشد خارجی، این مراکز فرماندهی بدون استفاده نماد هزینه گزاف و سوء مدیریت در پنتاگون است.

در حالی که نیروهای آمریکایی برای بازگشت به خانه بار سفر می‌بندند، پیمانکاران طرف حساب آمریکا آخرین امکانات پروژه‌هایی را تکمیل می‌کنند که دیگر نیازی به آنها نیست و پس از سرمایه‌گذاری میلیون‌ها دلار از آنها خداحافظی می‌کند.

بعضی افسران ارشد آمریکایی نیز مراکز فرماندهی عظیم را مظهر و نماد جنگی پر از پروژه‌های به درد نخور و اضافی می‌دانند که در حقیقت از مالیات آمریکایی‌ها تغذیه می‌شوند.

«کمپ لیترنک» در ولایت هلمند تبدیل به موضوع جُک تکاوران دریایی مستقر در آن و درس عینی و عملی برای افسران ارشد در کابل و واشنگتن شده است.

یک مقام ارشد نیروی دریایی در هلمند 3 سال پیش یادداشتی برای مرکز فرماندهی آمریکا در کابل فرستاد و در آن تصریح کرد که ساختمان جدید غیر ضروری است اما به گفته مقامات ارشد ارتش که با موضوع مرتبط بودند، افسران مسئول قراردادهای پیمانکاری ساخت و ساز، به این ارزیابی اعتنایی نکردند.

«جان اف اسپوکو» بازرس ویژه امور بازسازی افغانستان در نامه‌ای که روز دوشنبه برای «چاک هیگل» وزیر دفاع آمریکا فرستاد، این ساختمان را «بهترین بنای ساخته شده‌ای که در سفرهایم به افغانستان دیده‌ام» توصیف کرد.

یک سخنگوی پنتاگون گفت که دفتر هیگل قصد دارد پیش از آن که اسپوکو بیش از این درباره این پروژه اظهار نظر کند پاسخی رسمی به او بدهد.

زمانی که افسران نیروی دریایی در هلمند از برنامه ساخت این بنا مطلع شدند به آن اعتراض کردند. «ریچارد میلز» فرمانده وقت نیروی دریایی، مرکز قبلی را با دیوارهای چندلایه کافی می‌دانست، و این نکته را برای مقامات مافوق خود در کابل نیز توضیح داد اما ارزیابی او نیز با بی‌اعتنایی کنار گذاشته شد.

حتی پس از آن که اوباما تصمیم گرفت امسال 34 هزار نیروی دیگر را هم از افغانستان خارج کند، ساخت پروژه با سرعت زیاد ادامه پیدا کرد، صندلی‌های تشریفاتی رسیدند و پیمانکار نواقصی را که در رابطه با خروج اضطراری وجود داشت برطرف کرد.

«کمپ لیترنک» در منطقه «واشیر» ولایت هلمند قرار دارد و با کمپ «باستیون» که متعلق به نظامیان انگلیسی است در ارتباط است.

با وجود تغییر برنامه آمریکا پس از آغاز ساخت این مرکز فرماندهی و اعلام خروج از افغانستان، کار ساخت آن ادامه یافته است.

بر اساس نوشته «واشنگتن پست»، این مرکز فرماندهی برای یک جنگ کلاسیک ساخته شده در حالی که در افغانستان جنگ کلاسیکی وجود ندارد.

تاکنون نشانه و یا فرضیه‌ای مبنی بر این که این پایگاه برای کاربرد برون مرزی ساخته شده باشد، وجود ندارد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها