امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23506
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 160
قاسم اخوان نبوی عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که به تازگی کتاب «هستی‌شناسی بر اساس استنباط از متون دینی» را نگاشته‌ است، درباره این اثر به ...

قاسم اخوان نبوی عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که به تازگی کتاب «هستی‌شناسی بر اساس استنباط از متون دینی» را نگاشته‌ است، درباره این اثر به گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: بیشتر با آیات و روایات مباحث هستی‌شناسی که در فلسفه مطرح شده را تشریح کرده است. بنابراین آنچه در فلسفه درباره مباحث وجود و هستی شناسی مطرح شده در قالب توحید در قرآن استنباط شده است.

وی در ادامه افزود: در روایات نیز به مباحث رابطه خدا و خلق، مباحث علیت، حدوث و قدم، وجود رابط و مستقل و ... تأکید شده که که در فلسفه موجود است.

اخوان‌نبوی با اشاره به اینکه در فلسفه افرادی چون ملاصدرا، ملاهادی سبزواری و پیروانش و همینطور عرفای برجسته‌مان اندیشه‌های هستی شناسی وجود دارد که از قرآن و منابع دینی اقتباس شده است، افزود: این اثر برای دانشجویان فلسفه و قرآن‌پژوهی مناسب خواهد بود که در یک جلد منتشر می‌شود.

اخوان‌نبوی با اشاره به اینکه اثر دیگری نیز با عنوان «جامعه‌شناسی دین،‌ مبانی و پیشینه» در دست انتشار دارد، افزود: این اثر در حقیقت یک بحث دین‌شناسی علمی است، یکی از رویکردها در مطالعات دین، جامعه‌شناسی است.

اخوان‌نبوی اظهار داشت: در جامعه‌شناسی نحله‌های مختلفی وجود دارد که در این اثر نیز سه محور اثبات‌گرایان به دین، تفسیرگرایان و مکتب انتقادی یا فرانکفورت مدنظر قرار گرفته است افرادی چون دورکیم، وبر، مارکس و همینطور جامعه‌شناسان داخلی که اکثراً تحت تاثیر بزرگانی چون علامه طباطبایی و ... قرار دارند، در این کتاب مدنظر قرار گرفتند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها