امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23528
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، «جان ساپکو» بازرس ویژه آمریکا، در نامه‌ای خطاب به مقامات آمریکایی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، «جان ساپکو» بازرس ویژه آمریکا، در نامه‌ای خطاب به مقامات آمریکایی نوشته است که آتش زدن زباله‌های نظامیان آمریکایی در خارج از پایگاه نظامی «لیترنیک» در ولایت هلمند، جان 13 هزار و 500 نفر از نظامیان خارجی و ساکنان محلی را با خطر روبرو کرده است.

به گزارش پایگاه خبری «روهی» افغانستان، در نامه بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان تصریح شده است: احتمال دارد که ساکنان اطراف این پایگاه، بر اثر استنشاق گازهای سمی، جان خود را نیز از دست بدهند.

این مقام آمریکایی از فرمانده مرکزی نظامیان آمریکایی خواسته است که هر چه زودتر باید به این مشکل رسیدگی شود.

پیش از این استفاده از سلاح فسفری و اورانیوم ضعیف شده توسط نظامیان خارجی در افغانستان نیز باعث واکنش نهادهای حقوق بشری شده بود.

گفته می‌شود که افزایش تولد نوزادان ناقص‌الخلقه در افغانستان، ارتباط مستقیمی با حضور نظامیان خارجی در این کشور دارد.

تحلیلگران معتقدند، جان ساپکو به خاطر این که زباله‌های نظامیان خارجی، جان نیروهای آمریکایی را نیز تهدید می‌کند، خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

به گفته این تحلیلگران، نظامیان ناتو و حتی مقامات کشورهای غربی هیچگاه برای حفاظت از جان غیرنظامیان در افغانستان نگران نبوده‌اند.

تحلیلگران، کشته و زخمی شدن هزاران شهروند افغان را در حملات هوایی و تیراندازی نظامیان ناتو، نمونه بارزی از بی‌توجهی مقامات خارجی نسبت به حفظ جان غیرنظامیان افغان عنوان می‌کنند.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها