امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23535
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، « چژان یوسین» تحلیل گر مسائل منطقه آسیای مرکزی در تحلیلی بر این باور است که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، « چژان یوسین» تحلیل گر مسائل منطقه آسیای مرکزی در تحلیلی بر این باور است که هر یک از کشورهای چین، روسیه و آمریکا برای اهداف و منافع خود به آسیای مرکزی توجه دارند. وی منافع چین را در آسیای مرکزی عبارت می داند از:

1- مهار نیروهای جدایی خواه ترکستان شرقی. از سال 1990 در برابر افزایش تروریسم بین المللی، فعالیت ترکستان شرقی افزایش یافت که احتمالا به گروه تروریستی، تجزبه طلب و افراطی بزرگ و تهدیدکننده وحدت دولت و ثبات اجتماعی چین در شمال و غرب این کشور تبدیل شده است.

بنابراین یکی از اهداف اصلی چین جلوگیری از تهدید به تمامیت ارضی این کشور از سوی جدایی طلبان ترکستان شرقی و همچنین مانع شدن از حمایت منطقه آسیای مرکزی از آنان است.

2- تضمین امنیت آسیای مرکزی به عنوان تأمین کننده استراتژیک و عقبه قابل اعتماد برای مناطق داخلی کشور چین.

3- توسعه همکاریهای اقتصادی با کشورهای آسیای مرکزی و تبدیل این منطقه به یکی از منابع اصلی واردات انرژی این کشور.

یوسین درباره منافع روسیه در آسیای مرکزی معتقد است که مبنای این هدف این است که رابطه این منطقه با این کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، دفاعی، فرهنگی و حتی زبانی حفظ شود.

وی هدف نهایی روسیه را در منطقه آسیای مرکزی، همگرایی اقتصادی، سیاسی و امنیتی بیان می‌کند.

این تحلیل‌گر مسائل منطقه منافع روسیه در آسیای مرکزی را عبارت می‌داند از:

1- مسائل امنیتی اصلی ترین جایگاه را در منافع روسیه با آسیای مرکزی دارد. زیرا روسیه از ناحیه تروریسم بین‌المللی و افراط گرایی دینی تهدید می‌شود.

همچنین قاچاق مواد مخدر از آسیای مرکزی به این کشور یکی تهدید جدی برای امنیت منطقه که در مجاورت افغانستان است، محسوب می‌شود.

2- روسیه در آسیای مرکزی منافع اقتصادی خود را نیز دنبال می‌کند. برای این کشور نه تنها افزایش حجم تجارت با منطقه مهم است، بلکه ایجاد یک همگرایی اقتصادی با کشورهای آسیای مرکزی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

3- تأمین حقوق روس‌های باقی مانده در آسیای مرکزی از دیگر اهداف روسیه در این منطقه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پس از فروپاشی شوروی در جمهوری‌های آن کشور، حدود 20 میلیون روس زندگی می‌کردند که نیمی از آن در قلمرو آسیای مرکزی بسر می‌بردند.

چژان یوسین همچنین درباره منافع ایالات متحده آمریکا در آسیای مرکزی معتقد است که پس از فروپاشی شوروی سابق هنوز آمریکا منافع خود را در منطقه نهایی نکرده بود، ولی حادثه 11 سپتامبر 2001 به طور قابل توجهی اهمیت آسیای مرکزی را در سیاست خارجی ایالات متحده افزایش داد.

وی درباره منافع آمریکا در آسیای مرکزی می‌نویسد:

1- مبارزه با تروریسم به عنوان یک تهدید بزرگ برای امنیت ملی آمریکا دارای اهمیت است. بویژه پس از حادثه 11 سپتامبر استراتژی آمریکا تغییر کرد و از آنجا که آسیای مرکزی از سوی مناطقی که فعالیت تروریست‌های بین‌المللی انجام می‌شود، احاطه شده، این منطقه برای آمریکا اهمیت یافت.

2- کنترل بر منابع انرژی خزر. بخش مهمی از استراتژی ایالات متحده آمریکا برای کنترل منابع انرژی در جهان، از جمله ذخایر دریای خزر است. آسیای مرکزی و حوزه دریای خزر دارای دومین ذخایر نفت جهان پس از خاورمیانه است.

3- اهداف استراتژیک ژئوپلیتیکی. پس از 11 سپتامبر تحت پوشش مبارزه با تروریسم آمریکا به طور ناگهانی نیروهای خود را به آسیای مرکزی وارد نمود. پایگاه‌های نظامی آمریکایی برای نظارت و کنترل نفوذ رو به رشد چین و روسیه استفاده خواهند شد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها