امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23689
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۲
تعداد بازدید: 161
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک گروه مسلح وابسته به مختار بلمختار، افراط گرای الجزایری مسئولیت حمله اول ژوئن به زندان نیامی را که منجر به ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک گروه مسلح وابسته به مختار بلمختار، افراط گرای الجزایری مسئولیت حمله اول ژوئن به زندان نیامی را که منجر به کشته شدن سه نگهبان و فرار چندین زندانی شد، بر عهده گرفت.

این گروه تندرو در بیانیه‌ای که در خبرگزاری «نواکشوت اینفورمیشن» منتشر شد، اعلام کرد: عملیات حمله به زندان نیامی از سوی عناصر مسلح گروه وابسته به مختار بلمختار صورت گرفت و منجر به آزادشدن 30 مبارز این گروه شد.

در این بیانیه آمده است: نیروهای ما به نگهبانان زندان نیامی حمله کردند و ابتدا سلاح های آنان و سپس انبار سلاح‌های زندان را به تصرف خود درآوردند و زمینه را برای فرار زندانیان فراهم کردند.

این بیانیه اعلام کرد که زندانیان آزادشده اتباع عربستان، ‌نیجریه، نیجر و مالی هستند.

مختار بلمختار که منابع خبری رسمی چاد چند ماه پیش خبر کشته شدن وی را در درگیری‌های شمال مالی منتشر کردند، از فرماندهان سابق شاخه شبکه تروریستی القاعده در مغرب عربی است.

دولت نیجر اعلام کرده بود که حدود بیست زندانی از جمله چندین تروریست خطرناک در حمله گروهی مسلح به زندان نیامی فرار کردند که یکی از آنها یک تروریست مالیایی به نام شعبان ولد حما ملقب به «غندانی» بود.

وی به جرم دست داشتن در چند مورد قتل از جمله قتل چهار تبعه عربستان سعودی در سال 2009 و یک تبعه آمریکا در سال 2000 به حبس محکوم شده بود.

«مختار بلمختار» از جمله فرماندهان ارشد گروه «القاعده در مغرب اسلامی» به شمار می‌آمد، اما در ماه اکتبر سال گذشته میلادی از این گروه جدا شده و در اوایل ماه دسامبر گذشته نیز گردان جدیدی از شبه نظامیان تحت عنوان «الموقعون بالدم» (امضا کنندگان با خون) را تشکیل داد.

«الموقعون بالدم» همان گردانی است که در ماه ژانویه گذشته مسئولیت حمله به میدان گازی «ان امیناس» الجزایر را بر عهده گرفت، حمله ای که با گروگان گیری شهروندان الجزایری و خارجی آغاز شد، اما پس از دخالت نیروهای ارتش الجزایر، با کشته شدن 34 تن از گروگان ها و 15 تن از شبه نظامیان گروگان گیر به پایان رسید.

ستاد مشترک نیروهای مسلح چاد سه ماه پیش از کشته شدن مختار بلمختار در شمال مالی خبر داد اما ارتش فرانسه این خبر را تایید نکرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها