امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۱۴:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23771
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، نمایندگان چین و آمریکا شب گذشته در ادامه دور پنجم مذاکرات سالانه استراتژیک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، نمایندگان چین و آمریکا شب گذشته در ادامه دور پنجم مذاکرات سالانه استراتژیک خود، 6 توافقنامه همکاری‌های اقتصادی در زمینه گازهای گلخانه‌ای، بهبود وضعیت انرژی و همچنین ایجاد اشتغال امضا کردند.

«یانگ جی چی» مشاور رئیس جمهور چین گفت: توافقنامه‌های جدید، 6 مشارکت جدید به گروههای 18 گانه قبلی اضافه می‌کنند.

وی گفت: امروز 6 جفت از نهادهای آمریکایی و چینی برای همکاری با یکدیگر پیوند می‌خورند.

وانگ یانگ معاون نخست وزیر چین که رئیس هیات مذاکره کننده چین نیز است گفت: مقامات ارشد آمریکا و چین در این گفت‌وگوها بر پیشبرد سرمایه گذاری و تجارت تاکید کردند و خواستار کاهش سطح اختلافات برای ارتقای روابط دوجانبه شدند.

جک لو وزیر خزانه داری آمریکا و رئیس هیات آمریکایی نیز گفت: این مذاکرات دو روزه برمبنای توافقات صورت گرفته در نشست تاریخی باراک اوباما و شی جینپینگ روسای جمهور دو کشور در ماه گذشته پیش رفت.

وی افزود: ماموریت اصلی گفت‌وگوهای سالانه و استراتژیک آمریکا و چین، ایجاد افقی نو در روابط دوجانبه میان کشورهای دو طرف اقیانوس آرام، افزایش سطح اعتماد دو جانبه و همکاری در منطقه آسیا-اقیانوسیه است.

وی با تاکید بر مذاکرات درباره همکاری اقتصادی، انرژی، مالی و مسائل سایبری اظهار داشت که تعهدات امروز ما، همه نگرانیهای موجود در روابط دو طرف را حل نمی‌کند و باعث پیشرفت واقعی نمی‌شود و باید بیشتر از این به دنبال فرصتهای تازه باشیم.

مذاکرات سالیانه استراتژیک آمریکا و چین از سال 2008 پایه گذاری شده است اما به دلیل طیف گسترده‌ای از مشکلات دوجانبه میان دو کشور تا کنون نتایج ملموسی نداشته است.

امنیت سایبری یکی از مشکلات اصلی در روابط پکن و واشنگتن طی سالهای اخیر بوده است. آمریکا و چین یکدیگر را به دست داشتن در حملات سایبری و هکری علیه هم متهم می‌کنند.

تنش ارزی و مساله ارزش نرخ یوان در برابر نرخ دلار، بودجه نظامی چین و دخالت آمریکا در مسائل منطقه شرق آسیا از دیگر مشکلات اساسی  در روابط این دو قدرت بزرگ جهانی است.

انتهای پیام/ص
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها