امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۶:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23805
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه الحیات، رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود بعد از مراسم افطار جمعیت بازرگانان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه الحیات، رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود بعد از مراسم افطار جمعیت بازرگانان مستقل (موسیاد) در شهر استانبول گفت: همه کودتاها – به هر دلیلی که روی دهند- نامشروع هستند و دولت ترکیه مخالف کودتاها در هر کشوری است.

وی افزود: حادثه ای که در مصر اتفاق افتاد؛ باعث بسیاری از پیچیدگی ها خواهد شد. آیا عاقلانه است که بدنبال هر تجمعی در هر میدانی یک کودتای نظامی بیاید. آنچه در میدان التحریر بود؛ کودتای نظامی را توجیه نمی کند. اگر کودتا علیه مرسی نبود بلکه علیه دولت کنونی – به شرط اینکه منتخب بود- صورت می گرفت، ما بدون شک علیه آن موضع می گرفتیم.

اردوغان گفت: برخی ممکن است کودتا را دموکراتیک توصیف کنند اما موضعگیری انسانی ایجاب می کند که همه کودتاها به هردلیلی که باشد، محکوم شود و دولت ترکیه همواره مواضع اصولی می گیرد و برخورد دوگانه ندارد.

وی افزود: کسی کودتاچیان را در مصر بعد از چهار یا پنج سال به یاد نخواهد آورد اما جهان کسانی را که علیه کودتا ایستادند، بیاد خواهد آورد.

اردوغان ابراز امیدواری کرد که احساس برادری در بین ملت مصر در زمان کوتاهی گسترش یابد.

برپایه این گزارش، اردوغان گفت که ترکیه و خودش شخصا زیان زیادی از کودتای 28 فوریه متحمل شد اما آنها هرگز مایوس نشدند.

وی درباره برقراری صلح داخلی در ترکیه گفت: موسیاد همواره از روند صلح داخلی حمایت کرده است و ملت ترکیه باید برادرانه متحد باشند.

اردوغان گفت: ترکیه در خط مشی ثابتی در همه زمینه ها بویژه سیاست خارجی حرکت می کند؛ باوجود اینکه برخی نمی خواهند که ترکیه در منطقه قوی باشد.

ترکیه از جمله کشورهایی بود که اقدام ارتش مصر در برکناری مرسی را را کودتا خواند و آن را محکوم کرد.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها