امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۲۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23837
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 64
مهری نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارداشت: در اندازه‌گیری درجه حرارت بدن کودک، اگر بعد از قراردادن درجه در زیر بغل کودک - به مدت ...

مهری نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارداشت: در اندازه‌گیری درجه حرارت بدن کودک، اگر بعد از قراردادن درجه در زیر بغل کودک - به مدت 2 دقیقه - درجه از 36.5 بالاتر برود تب محسوب می‌شود.

رئیس بخش گوارش مرکز طبی کودکان گفت: مهمترین علت تب، عفونت است اما در نوزادان و شیرخواران تب می‌تواند منشأ عفونی نداشته باشد و به دلیل کم‌آبی رخ دهد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: دلایل دیگر نیز می‌تواند منجر به بالا رفتن درجه حرارت بدن شود به عنوان مثال اگر میزان شیر دریافتی نوزاد کم باشد، کم‌آبی منجر به بالا رفتن درجه حرارت بدن نوزاد می‌شود یا در نوزادانی که شیر خشک می‌خورند، اگر مادر در فواصل تغذیه با شیر خشک به نوزاد آب ندهد، بدن نوزاد گرم می‌شود.

این فوق تخصص گوارش کودکان ادامه داد: ممکن است درجه حرارت محیط بالا باشد یا اینکه کودک را زیاد پوشانده باشند؛ حتی دیده شده که بسیاری از خانواده‌ها برای جلوگیری از سرماخوردگی کودک در فصل تابستان کولر را هم روشن نمی‌کنند و این امر باعث بالا رفتن درجه حرارت بدن شیرخوار می‌شود.

این استاد دانشگاه اظهارداشت: در این موارد کم کردن لباس کودک یا نوشاندن مقداری آب به نوزاد یا شیر دادن به کودکی که شیر کم خورده است می‌تواند باعث کاهش درجه بدن نوزاد شود.

رئیس بخش گوارش مرکز طبی کودکان ادامه داد: به جز موارد ذکر شده، علت تب می‌تواند ناشی از عفونت باشد و شایع‌ترین علت عفونت هم، عفونت ویروسی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: عفونت‌هایی که توسط ویروس به کودکان منتقل می‌شود عبارتند از ویروس سرماخوردگی، ویروس آنفولانزا و انواع و اقسام ویروس‌ها.

وی به علائم مشخصه بیماری‌های ویروسی اشاره داشت و افزود: آب‌ریزش، عطسه، سرفه، گرفتگی صدا که همراه با تب و گاهاً با دل‌درد و استفراغ همراه باشد از علائم مشخصه این بیماریهاست.

متخصص کودکان ادامه داد: موارد نادری نیز وجود دارد که علت تب، عفونت نیست مانند بیماری‌های کلاژن و سرطان‌ها.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به خانواده‌ها توصیه کرد: در صورت بروز تب در کودک برای تشخیص و درمان به پزشک کودکان مراجعه کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها