امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23892
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 75
حجت‌الاسلام و المسلمین شاه محمدپور، مدیر انتشارات مصابیح الهدی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، بیان داشت: این انتشارات ...

حجت‌الاسلام و المسلمین شاه محمدپور، مدیر انتشارات مصابیح الهدی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، بیان داشت: این انتشارات در آینده نزدیک به چاپ و انتشار مجموعه کتابی با عنوان «ادب الهی» از استاد مجتبی تهرانی خواهد پرداخت که جلد نخست آن با عنوان «تأدیب نفس» تا چند روز آینده راهی چاپخانه می‌شود.

وی با بیان اینکه مباحث مجموعه کتاب‌های «ادب الهی» درباره شیوه تربیت الهی انسان است، اضافه کرد: حاج آقا مجتبی بعد از بیان مباحثی نظیر اخلاق، عرفان، تفسیر، فقه و اصول به این موضوع که یک انسان باید چگونه ادب و تربیت شود، ورود یافته‌ است.

* انتشار مجموعه 5 جلدی «ادب الهی» در آینده نزدیک

حجت‌الاسلام شاه محمدپور ادامه داد: این مجموعه کامل دارای 5 جلد است که جلد نخست آن درباره «تأدیب نفس»، جلد دوم درباره «سیره مستقیم تربیتی پیامبر اکرم (ص)»، جلد سوم با موضوع «شیوه غیر مستقیم تربیتی پیامبر اکرم (ص)»، جلد چهارم در مورد «تربیت فرزند در محیط‌های مختلف تربیتی» اعم از خانواده، محیط آموزشی، محیط رفاقتی و محیط شغلی و جلد پنجم که آخرین جلد است حاج آقا مجتبی به دو مبحث «حیاء در بُعد تربیتی» و «بایسته‌های مربیان تربیتی» می‌پردازند، مجلدات چهار گانه بعدی این اثر نیز در آینده آماده و به مرور زمان منتشر و به مخاطبان این عرصه ارائه می‌شود.

وی افزود: برای اینکه کتاب‌های حاج آقا مجتبی آماده چاپ شود حداقل حدود 15 مرحله بر روی آثار انجام می‌شود که از جمله آنها می‌توان به تایپ، مستند سازی، عنوان‌گذاری، پاراگراف‌بندی، ویرایش اولیه و ویرایش دوم، بازبینی و مراحل مختلف بازبینی اشاره کرد که حتی برای چاپ برخی از کتب نیز کارهای کارشناسی به 20 مرحله هم می‌رسد.

مدیر انتشارات «مصابیح الهدی» گفت: در جلد نخست مجموعه کتاب‌های «ادب الهی» با عنوان «تأدیب نفس» حاج آقا مجتبی به توضیح و مبحث مفصل جایگاه ادب و ویژگی‌ها، اقسام و مراحل تأدیب می‌پردازند که نزدیک به 33 جلسه است که از ابعاد مختلف تربیت، تأیب فردی و اجتماعی از دیدگاه علمای اخلاق و عرفان می‌تواند یک دستورالعمل تأدیبی از منظر اسلامی برای مربیان تربیتی باشد و مخصوصاً برای کسانی که به دنبال کارهای خودسازی و رشد در معنویات هستند، این کتاب، اثری بسیار عالی بوده و دارای دستورالعمل اجرایی و کاربردی و قابل پیاده شدن است.

* رونمایی از کتاب «تأدیب نفس» در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم تا نیمه ماه مبارک رمضان

به گفته وی، ممکن است برخی‌ها مطالبی را بیان کنند که دسته‌بندی‌های آن خوب باشد اما شاید مخاطب در وهله نخست فکر کند که آن مطالب، کاربردی نیست اما مطالبی که حاج آقا مجتبی فرموده‌اند از لحاظ شیوه تنظیم و دسته‌بندی به گونه‌ای است که انسان می‌تواند سطح خودش را تشخیص داده و این را به عنوان دستورالعمل زندگی خودش قرار داده و از بهره‌مند شود.

حجت‌الاسلام شاه محمدپور ادامه داد: این اثر اکنون در حال بازخوانی نهایی است که اگر آماده شود تا هفته آینده برای چاپ و انتشار به چاپخانه ارسال خواهد شد تا قبل از نیمه ماه مبارک رمضان جلد نخست مجموعه کتاب‌های «ادب الهی» را به بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رسانده و مراسم رونمایی آن را در این نمایشگاه برگزاری کنیم.

وی درباره دیگر اثر زیر چاپ این انتشارات، بیان کرد: کتاب «تفسیر» حاج آقا مجتبی در دستور کار انتشارات «مصابیح الهدی» قرار گرفته است که این کتاب ارزشمند هم احتمالاً به بیست و یکمین نمایشگاه قرآن کریم خواهد رسید.

* انتشار کتاب تفسیر «التهذیب فی تفسیر القرآن» حاج آقا مجتبی در نمایشگاه قرآن

حجت‌الاسلام شاه محمدپور ادامه داد: حاج آقا مجتبی در اوایل انقلاب درس‌های خودشان را با موضوعات تفسیر و اخلاق آغاز کردند که تقریباً از سال 51 تا 57 این موارد با هم ادامه داشت اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حاج آقا مجتبی به دلیل کسالتی که داشتند کلاس درس «تفسیر» تعطیل شد.

وی افزود: در این راستا بعد از گذشت 20 سال یعنی سال 74 یا 75 حاج آقا مجدداً چند سالی بحث تفسیرشان را ادامه دادند که مجموع این مباحث تفسیری به نزدیک 500 جلسه رسید که این جلسات هم به تفسیر سوره مبارکه بقره، آل عمران و کل جزء 30 مربوط می‌شود.

مدیر انتشارات «مصابیح الهدی» گفت: به دلیل کسالت حاج آقا مجتبی این مجموعه کامل نشد چراکه ایشان در وهله نخست به تفسیر سوره بقره و سپس کل جزء 30 و بعد از آغاز کلاس‌های درس به تفسیر سوره «آل عمران» پرداختند.

* بسیاری از مباحث تفسیر قرآن کریم حاج آقا مجتبی، تاکنون در هیچ تفسیری بیان نشده است

وی اضافه کرد: تفسیر جزء 30 قرآن کریم به زبان آیت‌الله مجتبی، تفسیری کامل و بسیار روان و جالبی است به گونه‌ای که محققانی که بر روی این تفسیر کار می‌کنند، جزو متخصصان فنی هستند و اذعان دارند که بسیاری از مطالبی که حاج آقا مجتبی بیان می‌کنند دارای چند ویژگی ناب است یعنی مطالبی که ایشان بیان می‌کنند در هیچ تفسیری وجود ندارد به گونه‌ای که علاوه بر اینکه یک جمعی از فرموده و فرمایشات مفسران گذشته را حاج آقا مجتبی جمع و بیان کرده‌اند، مطالبی را در ضمن مطالب‌شان اشاره می‌کنند که در هیچ تفسیری به آن پرداخته نشده که همه آنها به عنوان نکات ناب تفسیری حاج آقا مجتبی در کتابی جمع شده است.

حجت‌الاسلام شاه محمدپور ادامه داد: تفسیر آیت‌الله مجتبی تهرانی از جزء 30 قرآن کریم آغاز شده است به گونه‌ای که این تفسیر از انتهای این جزء یعنی از سوره مبارکه ناس، فلق، توحید، مسد، نصر و کافرون که طبق قرآن‌های با خط عثمان طه که دو صفحه آخر قرآن می‌شود، آغاز شده است.

وی در پایان گفت: جلد نخست این تفسیر با عنوان تفسیر «التهذیب فی تفسیر القرآن» که در مرحله بازبینی است بعد از صفحه‌بندی و بازخوانی تا نیمه ماه مبارک رمضان منتشر و به بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم روانه بازار نشر می‌شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها