امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23916
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در دومین روز از ماه مبارک رمضان و در بازدیدی که رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی و برخی از مدیران فرهنگی و تربیتی این سازمان وی را همراهی می‌کردند از نزدیک و رو درو با مددجویان و کارمندان ندامتگاه گفت و گو و سخنان آنها را شنید.

معاون اول قوه قضاییه در بازدید از اندرزگاهها که در آن  اغلب زندانیان به فراگیری و تلاوت قران در ماه مبارک رمضان مشغول بودند خطاب به آنها گفت: مسیر رستگاری قرآن است، گذراندن زندگی در زندان و چهار دیواری سخت است ولی باید فرصت فرهنگی و تربیتی که مسئولان زندانها برای شما فراهم کرده اند را غنیمت شمرد و به عنوان فردی مفید و سالم به جامعه بازگشت.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی خاطر نشان کرد: فضا برای رشد و تعالی شما که به هر دلیلی به زندان آمده اید مهیا است و قرار نیست که شما همیشه در زندان باقی بمانید و بهرحال دوره محکومیت شما به پایان خواهد رسید و یا بخاطر نظم و انضباط و کارآیی که ازخود نشان می دهید مورد عفو قرار خواهید گرفت و امیدوارم بدور از هر مشکلی به دامان خانواده خود بازگردید.

معاون اول قوه قضاییه در جمع مددجویان نوجوان و جوان که در حال قرائت جمعی قرآن بودند نیز اظهار داشت: زندان برای خودیابی و برگشتن به جامعه است، شما که جوان هستید می‌توانید نهایت بهره را از آیات الهی ببرید و ماه رمضان ماه برگشتن به سمت خداست.

وی خطاب به مددجویان نوجوان و جوان ندامتگاه گفت: باید مراقب نفس خود باشیم، بچه های هم سن و سال شما در دوران جنگ به جبهه‌ها رفتند و شهید شدند یکی برای تامین امنیت دیگری شهید شده و جان خود را در کف دست قرار می دهد و دیگری با رعب و وحشت امنیت را به خاطر مال دنیا از مردم می گیرد، کدامیک از اینها ارزشمند است اینکه با دادن جان خود به هموطنت امنیت و آسایش را هدیه کنید یا به خاطر مال دنیا از او امنیت را سلب کنید.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ماه رمضان زمان مناسبی است که به تزکیه نفس و اخلاق پرداخت و با توجه به آنکه مسئولین فرهنگی زندانها محیط مناسبی را برای شما فراهم کرده اند می توان تحول را در خود ایجاد کرد و در بازگشت به جامعه مفید واقع شد. 

حجت الاسلام و المسلمین رییسی در حاشیه بازدید از مجتمع ندامتگاه تهران هدف از حضور در مراکز اصلاح و تربیت را اینگونه بیان کرد: زمینه این بازدید توسط رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور فراهم شد تا با زحمت کشان درون زندانها که حقیقتا  سربازان گمنام امام زمان هستند دیدار و نحوه فعالیت هایشان را از نزدیک مشاهده کنیم.

معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: مدیران و زحمت کشان زندانها تلاش می کنند دوران حبس زندانیان، دارای اثر بخشی باشد و آنان به جامعه سالم برگردند، این تلاش، کار طاقت فرسایی است و چنانچه حتی یک نفر بهبود یافته و به جامعه سالم برگردد برای آن عزیز تلاش کننده در خصوص اصلاح و تربیت حایز اهمیت است.

وی با ابراز قدردانی از رئیس، معاونین، مدیران و کارکنان سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به برنامه های درون ندامتگاه اشاره کرد و گفت: به نظر ما برنامه های زندان به نحوی برنامه ریزی شده است که مددجوی زندان بتواند از وقتش به عنوان یک فرصت استفاده کرده و در خود تحول ایجاد کند که در واقع مددجو دوره ای اثر بخش را داشته باشد و از گذشته خود احساس ندامت کند و تصمیمی برای زندگی سالم بگیرد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه برنامه‌های فرهنگی در زندانها برنامه های قابل توجهی است اظهارداشت: هدف دیگر حضور، از نزدیک دیدن وضعیت زندانها و زندانیان است، چه وضعیت غذایی، محکومیت‌ها و بازداشت و زندگی درون زندان که با محدودیت هایی برای مددجویان به لحاظ قانونی همراه است.  

وی به طبقه بندی زندانیان در مجتمع ندامتگاه تهران اشاره کرد و گفت: یکی از آرزوهای ما و دست اندرکاران زندانها برای تسهیل در امور تربیتی مددجویان زندانها طبقه بندی شدن آنان در ندامتگاه ها است و اکنون زندانیان دراین مجتمع تا حدود زیادی طبقه بندی شده و این موضوع در خصوص آنها رعایت شده است.

وی بااشاره به اینکه مدیریت عالی زندانها کارکردهای فرهنگی و تربیتی را به خوبی مد نظر قرار داده اند افزود: همانگونه که مشاهده می شود از وقت زندانیان چه در مسایل فرهنگی و همچنین بحث کار و تلاش و حرفه آموزی به خوبی استفاده می شود و امیدوارم هر روز زندانیان کمتر شوند. بدین معنا امیدواریم خیانت، لغزش و کجی از افراد به دور باشد و سرو کارشان به زندان نیفتد. 

معاون اول قوه قضاییه به موضوع جمعیت کیفری زندان ها اشاره کرد و گفت: به دنبال این هستیم که جمعیت کیفری زندانها کاهش یابد و تمام سیاست‌های دستگاه قضایی از جمله نظر ریاست قوه قضاییه بر این قضیه است و ما از این موضوع استقبال می کنیم که روزی در زندانهای ما کم ترین جمعیت باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به این موضوع اشاره کرد که کاهش جمعیت کیفری به عواملی بستگی دارد از جمله این که بسترهای اجتماعی به نحوی پایه ریزی شوند که افراد کمتر مرتکب جرم شوند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: اگر به هر دلیلی سرو کار فردی به دادگستری افتاد قضات تا جایی که امکان دارد از مجازات های غیر حبس استفاده کنند مگر هنگامیکه قانون آنان را موظف به حبس کند.

وی خطاب به قضات گفت: تا جایی که می توانید حتما سیاست حبس زدایی را پیشه کنید توصیه و تاکید مقام معظم رهبری در جلسات مختلفی که با ایشان داشته‌ایم همین موضوع بوده است که سیاست حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری مورد نظر باشد و ریاست قوه قضاییه نیز همین نظر را دارند.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد :حبس علاوه بر مشکلاتی که برای زندانی دارد، خانواده زندانی را هم به چالش می کشد و لازم است در صدور آرا خانواده زندانیان را هم ببینیم و مشکلاتی که برای جامعه پدید می آید را لمس کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پایان سخنان خود به بسته ای  اشاره کرد که بر حبس زدایی تاکید می‌کند و گفت: اخیرا کار خوبی از سوی رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور ارایه شده که حاوی پیشنهاداتی در خصوص راه های کاهش جمعیت کیفری و حبس زدایی است که مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته و به امضای رئیس قوه قضاییه رسیده است. امید است این بسته مورد توجه همه بخش ها و اجزا دستگاه قضایی قرار گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها