امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۱:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23921
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، اخبار برخی تحولات در گوشه و کنار آفریقا در زیر آمده است: 14 تن در حمله تروریست‌ها به شرق کنگو ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، اخبار برخی تحولات در گوشه و کنار آفریقا در زیر آمده است:

14 تن در حمله تروریست‌ها به شرق کنگو ربوده شدند

یک گروه تندروی مسلح صبح دیروز پنجشنبه 14 نفر را در استان ناامن کیووی شمالی در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو ربودند.

عمر کاووتا، سخنگوی جامعه مدنی استان ناآرام کیووی شمالی در شرق کنگو اعلام کرد: گروهی تروریستی ساعت چهار و نیم صبح چهارشنبه گذشته به روستای کامانگو حمله کردند و تا ساعت هفت این منطقه را در محاصره خود داشتند  و اقدام به تیراندازی های پی در پی کرده و 14 تن از اهالی روستا را ربودند و با خود بردند.

سخنگوی جامعه مدنی استان کیووی شمالی: رئیس قبیله باویسا، همسر و پنج فرزندش، پنج تن از کارکنان سازمان غیردولتی پزشکان بدون مرز، یک روزنامه نگار و یک افسر پلیس ملی کنگو از سوی مهاجمان ربوده شدند.

این مسئول محلی کنگو گفت: به نظر می رسد مهاجمان از اعضای گروه تندروی الشباب سومالی بودند.

 پیش از این نیز دو منطقه توتولیتو و ماموندیوما  در اشغال تندروهای تروریست بوده و به نظر می رسد آنها می خواهند شهر بنی و مناطق اطراف آن را اشغال کنند.

محاکمه 80 تن از مقامات رژیم سابق ساحل عاج

بیش از 80 تن از مقامات یا شخصیت های نزدیک به رژیم لوران باگبو ،رئیس جمهور پیشین ساحل عاج به جرم دست داشتن در خشونت های خونبار انتخاباتی سال 2011 این کشور در دیوان عالی محاکمه خواهند شد.

اروه گوامنه، یکی از وکلای مدافع مسئولان رژیم پیشین ساحل عاج، اعلام کرد: دادگاه ابیجان پرونده 84 نفر از مقامات یا افراد نزدیک به رژیم لوران باگبو از جمله سیمون باگبو نخست وزیر پیشین ساحل عاج، را به دادگاه عالی کشور ارجاع داده است.

در بین متهمان شخصیت هایی از رژیم سابق ساحل عاج هستند که از زمان پایان خشونت های انتخاباتی این کشور  بین دسامبر 2010 تا آوریل 2011 در بازداشت به سر می برند.

سیمون باگبو نخست وزیر سابق ساحل عاج، میشل باگبو پسر لوران باگبو، پاسکال آفی انگوئسان رئیس جبهه مردمی ساحل عاج، از جمله متهمان بازداشتی هستند.

دولت الحسن واتارا رئیس جمهور ساحل عاج ابراز امیدواری کرده است که روند قضایی پرونده های این متهمان که بیشتر در شمال ساحل عاج زندانی هستند،تکمیل شود.

لوران باگبو خود نیز آوریل سال 2011 به اتهام جنایت علیه بشریت در ابیجان بازداشت شد و از اواخر آن سال در زندان دادگاه کیفری بین المللی در لاهه نگهداری می شود.

دادگاه کیفری بین المللی اواخر سال 2012 حکم بازداشت سیمون باگبو را صادر کرد اما مقامات ابیجان تا کنون پاسخی به درخواست دادگاه لاهه در این باره نداده اند.

نخست وزیر مغرب استعفانامه‌های 5 وزیر خود را دریافت کرد

مطصفی الخلفی، وزیر ارتباطات و سخنگوی دولت مغرب در نشستی خبری که بعد از نشست دیروز پنجشنبه هیئت دولت در رباط برگزار شد گفت: عبدالاله بن کران نخست وزیر مغرب در این جلسه اعلام کرد دولت با همه اعضایش کار می کند و وزرای حزب استقلال از همه امتیازات و مسئولیت‌هایشان برخوردار خواهند بود.

وی افزود:نخست وزیر استعفای پنج وزیر حزب استقلال را دریافت کرده و این استعفانامه‌ها در حال حاضر در دست بررسی است.

 کمیته اجرایی حزب استقلال دوشنبه گذشته تصمیم گرفت تصمیم شورای ملی حزب را برای خروج از دولت به اجرا بگذارد.

2500 پناهجو ظرف دو هفته اخیر وارد کنگو شدند

بیش از 2 هزار و 500 پناهجو از کشور اوگاندا ظرف دو هفته گذشته وارد شمال شرق جمهوری دموکراتیک کنگو شدند.

سیلوستر مودینگایی، مسئول اطلاع رسانی عمومی در دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، در نشستی خبری در کینشازا گفت: نزدیک به  2 هزار و پانصد آواره اوگاندایی در دو هفته اخیر خود را به استان اورینتال در شمال شرقی کنگو رسانده اند.

وی افزود این پناهجویان از درگیری های قومی در منطقه اروئا در غرب اوگاندا گریخته اند و اکنون به سرپناه، آب آشامیدنی، خدمات بهداشتی و درمانی نیاز دارند.

مودینگایی تاکید کرد: کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان با هماهنگی برنامه جهانی غذا تلاش می کند نیازهای اساسی  آوارگان اوگاندایی به ویژه نیازهای غذایی آنها را فراهم کند.

در حال حاضر 127 هزار آواره رواندایی نیز در جمهوری دموکراتیک کنگو به سر می برند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها