امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23930
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۵
تعداد بازدید: 159
حجر اردستانی؛ مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌ مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

حجر اردستانی؛ مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌ مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون کتاب «جنگ عادلانه» نوشته مصطفی زهرانی اظهار داشت: کتاب «جنگ عادلانه» حاوی دو بخش است؛ در بخش نخست نویسنده از جنگ عادلانه تا جنگ توحیدی را مورد بررسی قرار می‌دهد، این به معنای آن است که ویژگی‌های جنگ مشروع را در اندیشه‌های غرب و اسلام بررسی می‌کند، پس از این در بخش دوم همین بحث، موارد مطرح شده را در جنگ ایران و عراق مورد پژوهش قرار می‌دهد.

مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌ مقدس ادامه داد: اما در بخش پایانی فصل اول، کتاب نظریه‌های امام خمینی درباره جنگ عادلانه را مطرح می‌کند، در این قسمت منویات امام خمینی و دیدگاه ایشان در راستای جنگ عادلانه تبیین می‌شود و در نهایت به این نتیجه می‌رسد که جنگ ایران و عراق از دید امام یک جنگ مشروع و یک دفاع عادلانه بوده است.

اردستانی بیان کرد: نویسنده 6 آیتم را به عنوان اصلی‌ترین عوامل موثر در یک جنگ عادلانه بیان می‌کند؛ نخست اینکه جنگ در آغاز باید مبتنی بر دلیل عادلانه باشد، دوم اینکه نیت آغاز کننده جنگ چه بوده؟ سوم اینکه جنگ باید آخرین راه حل ممکن باشد، چهار اینکه میان هزینه‌ها و نتایج جنگ باید تناسبی برقرار باشد، پنج احتمال پیروزی در جنگ وجود داشته باشد و ششم مقام اعلام کننده جنگ از صلاحیت لازم برخوردار باشد. این موارد نشان می‌دهد اگر عناوین مطرح شده مشهود باشد جنگ عادلانه است.

وی ابراز داشت: نویسنده در نهایت عادلانه یا ناعادلانه بودن جنگ ایران و عراق را با توجه به این نکات مورد بررسی قرار می‌دهد؛ در بخش اول از منظر امام به این نظریه می‌رسد که جنگ ایران و عراق یک دفاع عادلانه از دید امام خمینی بوده است، اما در بخش دوم ناعادلانه بودن توازن قدرت عراق در برابر ایران را بررسی می‌کند.

اردستانی کتاب را در دست انتشار و حدودا 500 صفحه خواند و افزود: «جنگ عادلانه» از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر خواهد شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها