امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23962
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۳۳
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «ژانگ شیائو» سفیر چین در ازبکستان ضمن یک نشست مطبوعاتی گفت که 15 ژوئیه 2013 ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «ژانگ شیائو» سفیر چین در ازبکستان ضمن یک نشست مطبوعاتی گفت که 15 ژوئیه 2013 ( 24 تیرماه) در ازبکستان دیدار« وانگ یی» وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین برگزار خواهد شد.

وی این دیدار را درباره وضعیت به سرعت در حال تغییر منطقه و توسعه پایدار روابط 2 جانبه بسیار مهم دانست.

شیائو همکاری‌های استراتژیک چین و ازبکستان را در سالهای اخیر به سرعت در حال گسترش و سازنده بیان کرد.

وی این همکاری‌ها را در سطح بالای اعتماد سیاسی بین طرفین در جهت توسعه پویای روابط تجاری و اقتصادی و نیز تعامل موثر در صحنه بین المللی ارزیابی کرد.

سفیر چین در تاشکند گفت: تقریبا در تمام موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی چین و ازبکستان مواضع کاملا مشترکی دارند.

وی افزود: در 5 ماه نخست سال جاری حجم تجارت 2جانبه میان طرفین به یک میلیارد و 770 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 56 درصد افزایش نشان می‌دهد.

شیائو اظهار امیدواری کرد که اگر روند توسعه تجاری میان 2 کشور به همین شکل ادامه یابد تا پایان سال 2013 حجم تجارت طرفین به 3 میلیارد دلار یعنی رقمی بی سابقه در طول 20 سال استقلال ازبکستان خواهد رسید.

چین در حال حاضر دومین شریک تجاری ازبکستان محسوب می‌شود که علاوه بر افزایش تجارت 2جانبه به بهینه سازی مناسبات اقتصادی میان طرفین، توسعه فن‌آوریهای رشدیافته و همکاری در عرصه سرمایه‌گذاری دست یافته‌ است.

سفیر چین گفت: پکن و تاشکند درباره بسیاری از مسائل از جمله توسعه همکاری‌های چندجانبه در سازمان شانگهای و همکاری‌های امنیتی منطقه در سال 2014 مواضع یکسان دارند.

وی با اشاره به این که درباره وضعیت منطقه تهدید برای امنیت را هر 2 کشور درک میکنند، تصریح کرد که ضروری است که همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش یابد.

سفیر چین ازبکستان را یکی از کشورهای کلیدی منطقه دانست و یکی از اولویت‌های سیاست خارجی کشورش را توسعه روابط با تاشکند بیان کرد.

این دیپلمات تأکید کرد که سیاست چین برای توسعه مناسبات دوستانه و همکاری استراتژیک با ازبکستان بدون تغییر باقی خواهد ماند.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها