امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23997
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۳۴
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی اسلامی – ایرانی و ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی اسلامی – ایرانی و بیان این موضوع که در این بخش جامعه دچار نقصان و ضعف است، موجی از توجه به این امر ایجاد شد، به طوری که بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن نیز با هدف تبیین سبک زندگی قرآنی آغاز به کار کرد.

در این راستا، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان شب گذشته ۲۰ تیرماه در محفل «یک شب نورانی در نمایشگاه قرآنی» که در محوطه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با موضوع «سبک زندگی قرآنی» برگزار شد، حضور یافت و به تفسیر آیه اول سوره مبارکه حجرات پرداخت.

حجت الاسلام پناهیان در این برنامه که با استقبال جوانان روبرو شد، گفت: در قرآن کریم برای تحقق بحث سبک زندگی در حوزه  اخلاقی سوره مبارکه «حجرات» بهترین نمونه  است که نه تنها اخلاق صرف  بلکه  آداب اخلاقی را  بیان می کند.

وی با اشاره به اهمیت بحث سبک زندگی گفت: ماه مبارک رمضان فرصتی است تا با انس بیشتر با قرآن،  آموزه‌های قرآنی را در زندگی خود پیاده کنیم.

حجت الاسلام پناهیان ادامه داد: سوره مبارکه «حجرات» سوره‌ای اخلاقی، آدابی و اجتماعی است که می توان به عنوان بهترین نمونه برای سبک زندگی قرآنی از آن بهره برد.

پناهیان پیش از ورود به بحث تفسیری سوره حجرات در اهمیت سبک زندگی بیان کرد: برای تعالی روح، از دو عامل آگاهی و احساسات و علاقه استفاده می‌شود که عقاید را نیز در بر می‌‍گیرد و این در حالی است که برای ارتقای روحیه از عامل رفتار غفلت می‌شود.

این استاد تفسیر و اخلاق ضمن بیان نقش تربیت در کودکی افزود: پیامبر اکرم(ص) فرمودند که از هفت سالگی فرزند خود را به نماز خواندن ترغیب کنید؛ این فرموده رسول خدا (ص) بیانگر این است که نماز که یک رفتار است برای آگاهی و عقیده سازی و ایمان نقش مهمی دارد.

پناهیان توصیه کرد: در هفت سالگی باید برای فرزندان خود جشن ادب بگیریم که از همان کودکی بدانند چگونه باید رفتار کنند.

وی اظهار داشت: تربیت فرزند و تنظیم رفتار در این سن آغاز می‌شود و تا 14 سالگی ادامه دارد و در این زمان است که کودکان عبد خدا بودن را می‌پذیرند و پس از این تربیت صحیح در راه خدا قدم برمی‌دارند.

پناهیان نماز را مودب ایستادن در پیشگاه خدای متعال عنوان کرد و گفت: نماز از اجزای مهم سبک زندگی است و عبادات با ایجاد تعادل روحی در شخصیت افراد، سبک زندگی را شکل می دهد.

وی با اشاره به اهمیت رفتار در شکل گیری عقاید افراد افزود: رفتار در عقاید ما تاثیرگذار هستند و منش روحی را مشخص می کنند، این در حالی است که همیشه فکر می‌کنیم، رفتار نتیجه آگاهی های ما است، اما اثر رفتار بر افکار بیشتر است.

پناهیان سوره حجرات را سوره ای برای تنظیم کردن رفتار سعادتمندانه عنوان کرد و گفت: در اهمیت سوره مبارکه حجرات همین بس که امام صادق (ع) فرمودند "هر کس سوره حجرات را هر روز یا هر شب بخواند او در شمار زائران پیامبر(ص) خواهد بود" و در روایتی دیگر داریم، "هر کس این سوره را بخواند 10 برابر تعداد آدم ها صواب نصیبش می‌شود" که این امر بیانگر این است که این سوره ظرفیت بالایی برای ایجاد نور در قلب دارد.

وی، پیش از  ورود به بیان تفسیری سوره حجرات در اهمیت بحث سبک زندگی گفت: برای تعالی روح از 2عامل  آگاهی و احساسات و علایق استفاده می شود که  عقاید را هم در برمی گیرد.

حجت الاسلام پناهیان خاطرنشان کرد: برای ارتقای روحیه از عامل رفتار غفلت می شود، درحالی که  رفتار گاهی سازنده‌تر از احساسات و بیانات عمل می کند و نقش کلیدی در ساختن شخصیت دارد.

۷ سالگی بهترین زمان برای شناخت سبک زندگی به فرزندان است

وی تصریح کرد: جهت نهادینه کردن سبک زندگی باید از ۷ سالگی برای فرزندانمان جشن ادب برپا کنیم و تا 14 سالگی  آنها تلاش کنیم تا آموزه های اخلاقی را بیاموزند چراکه از آن سن عقاید و رفتار شکل می‌گیرد.

این استاد تفسیر با اشاره به آیه اول سوره مبارکه «حجرات» بیان کرد: آنچه از این آیه دریافت می شود، توجه به ادب اطاعت است. در این آیه به ما توصیه شده که ادب اطاعت از خدا و رسولش را رعایت کنیم و این جدای از اطاعت محض است.

حجت الاسلام پناهیان ضمن بیان آیاتی که در آنها  اطاعت خدا و رسول در کنار هم آمده گفت: در 11 آیه از قرآن کریم به اطاعت خدا و رسول با هم اشاره شده است و این دلیل اهمیت بحث است؛ از سوی دیگر  در سوره حجرات نیز این مطلب تکرار شده که نوع اطاعت را  روشن می کند.

وی ادامه داد: برخی از مفسران بر جلو نیفتادن از خدا و رسول خدا در تمام زمینه ها تاکید کرده‌اند که اگر به ادامه آیه توجه نکنیم این مساله قابل پذیرش است؛  اما علامه طباطبایی با دقت در آیه می فرماید که منظور جلو افتادن از رسول در قدم و زبان نیست،  بلکه وجه مشترک رسول و خدا در دستور و حکم  کردن است؛ پس ای مسلمانان پیش از حکم خدا و رسول خدا اظهار نظر و حکم نکنید.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه اولین آیه سوره مبارکه حجرات به اطاعت از خدا و پیامبر(ص) اشاره دارد، تصریح کرد: هر گاه خداوند از اطاعت سخن گفته، از اطاعت حضرت رسول(ص) نیز سخن گفته است و حتی گاهی در مواردی اطاعت از رسول در قرآن هست اما به اطاعت از خدا اشاره نشده که این امر بیانگر اهمیت اطاعت است.

وی با اشاره به اینکه قرآن همانقدر که به اطاعت از خدا اهمیت می دهد به اطاعت از رسول(ص) نیز توجه دارد، ادامه داد: 8 بار در سوره مبارکه شعرا به اطاعت خدا اشاره شده است چرا که هر گاه اطاعت از حضرت محمد(ص) باشد، اطاعت از خدا نیز هست.

پناهیان خاطرنشان کرد: در آیه اول از سوره مبارکه حجرات بر تواضع و فروتنی و همچنین مقدم کردن نظرات خدا و رسولش بر عقاید خود و دیگران نیز تاکید شده است. خداوند در انتهای این آیه شریفه می فرماید "تقوای خدا را پیشه کنید نه اینکه بترسید بلکه مراقب امرِ خدا باشید"؛ علامه طباطبایی در تفسیر این آیه می فرماید منظور از این آیه جلو افتادن از خدا و پیامبر در رفتار و اعمال نیست بلکه در گفتار و فکر است.

وی افزود: در انتهای این آیه «سمیع العلیم» آمده است که اشاره به اظهار نظر بر اساس زبان است نه از نظر رفتار ؛ اگرنه از «سمیع البصیر» استفاده می‌شد که این امر بیانگر این است که قبل از دستور خدا از خودتان اظهار نطر نکنید.

گفتنی است، مباحث تفسیری سوره مبارکه «حجرات» هر شب توسط حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان از ساعت 22 و 30 دقیقه در نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار می شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها