امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 23998
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۳۴
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی «اقتصاد اسلامی در قرآن» شب گذشته 20 تیرماه با حضور «آیت ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی «اقتصاد اسلامی در قرآن» شب گذشته 20 تیرماه با حضور «آیت الله نیازی» مجتهد دینی، «حجت الاسلام مصباحی مقدم» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، «محمد حسن قدیری ابیانه» سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا و «جهانبخش فرجی» قاری بین المللی برگزار شد.

در ابتدای این نشست «آیت الله نیازی» با اشاره به اینکه تمامی عبادات شامل آداب، افعال و اسرار و حکمت است، گفت: یکی از مراحل تجلی ضیافت الهی نزول قرآن کتاب آسمانی است. به همین دلیل است که در خطبه شعبانیه آمده است که خواندن یک آیه از قرآن برابر یک ختم قرآن است.

وی با بیان اینکه قرائت، تجوید، ترتیل و صوت جزو آداب قرآن خواندن هستند، گفت: معنای نزول قرآن یعنی خداوند برای هدایت بندگانش این کلام را تنزل داده تا در حد درک انسان باشد در این راستا اسرار عبادت اهمیت ویژه‌ای دارد، به همین دلیل توصیه می کنم کتاب‌هایی که در این رابطه نوشته شده است را مطالعه داشته باشید.

آیت الله نیازی با بیان اینکه در خصوص اسرار عبادت کتاب های زیادی نوشته شده است، اظهار داشت: کتاب حاج ملاهادی سبزواری و نیز «اسرار الصلاة» حضرت امام خمینی یا کتابی که شهید ثانی نوشته است، به اسرار عبادت اشاره شده است؛ اما کتابی که آسان است و کتاب‌های دیگر را در برمی گیرد کتاب حکمت عبادت نوشته آیت الله جوادی آملی است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

آیت الله نیازی با بیان اینکه عابد و عبادت کننده به فرمایش آیت الله جوادی آملی وقتی به سر و باطن عبادت می رسد که معبود را مشاهده کند و این به تعبیر ایشان پایین‌ترین مرحله نازله حکمت اسرار عبادت است، تصریح کرد: تفاوت‌هایی بین تسبیح خدا و تلاوت قرآن است. در تلاوت قرآن، کلام خدا را می‌خوانیم اما در تسبیح خدا با پروردگار جهانیان سخن می‌گوییم.

یک سوم آیات الهی به بحث اقتصاد اشاره دارد

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم گفت: تا پایان سوره مبارکه «انعام»، 124 آیه به موضوع اقتصاد اشاره دارد، یعنی می‌توان گفت که حدود یک سوم آیات قرآن درباره اقتصاد است.

وی، خمس، زکات، حق معلوم، حلال و حرام را به عنوان موضوعات قرآنی متناسب با موضوع اقتصادی نام برد و اظهار داشت: نعمت‌های خدادادی بسیار است که باید از آن‌ها به خوبی استفاده کرد، اما گاهی خداوند با سلب این نعمت‌ها انسان را مورد آزمایش قرار می دهد.

مصباحی مقدم‌ در پایان افزود: توجه به قرآن و آموزه‌های آن باعث رسیدن به کمال می‌شود بنابراین باید به کلام الهی توجه بیشتری کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار