امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24001
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۳۲
تعداد بازدید: 190
به گزارش خبرگزاری فارس، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: اسلام‌گرا ها که رهبری دولت مغرب را برعهده دارند در پی خروج حزب استقلال متحد اصلی آنها از کابینه به ...

به گزارش خبرگزاری فارس، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: اسلام‌گرا ها که رهبری دولت مغرب را برعهده دارند در پی خروج حزب استقلال متحد اصلی آنها از کابینه به دنبال شریک جدید و بانفوذی هستند.

 در حالی که به احتمال زیاد حزب توسعه و عدالت مغرب به دنبال ترمیم کابینه در پی خروج حزب استقلال است اما سناریوی برگزاری انتخابات زودهنگام نیز بعید به نظر نمی رسد.

حزب استقلال بزرگ ترین متحد حزب عدالت و توسعه مغرب پس از دو ماه بالاخره تصمیم خود در خروج از کابینه را عملی کرد و اسلام‌گرا ها را در برابر دو گزینه قرار داد؛ نخست ترمیم کابینه که نزدیک ترین راه برای حل بحران است و دوم برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی تا صندوق های رای اکثریت جدید در پارلمان را تعیین کنند.

 «محمد ظریف»، تحلیل گر سیاسی مغرب در این باره گفت: دبیر خانه حزب عدالت و توسعه فردا شنبه نشستی را برگزار می کند تا اقدامات لازم در پی خروج حزب استقلال از کابینه را بررسی کند.

وی افزود: سناریوی قوی تر ترمیم کابینه است یعنی اینکه ائتلاف جدیدی با حزب یا دو حزب جدید تشکیل شود.

اسلام‌گرا ها باید 60 کرسی پارلمان متعلق به حزب استقلال که به معارضان پیوسته است نیز جبران کنند.

اسلام‌گرایان مغربی گفت‌وگوهای خود را با حزب «تجمع ملی »که 52 کرسی در پارلمان دارد آغاز کرده اند اگر چه به قول تحلیلگر سیاسی مغرب، تجمع آزادگان از ابتدا علیه برنامه دولت اسلام‌گراها رای داده است و حتی اگر به ائتلاف کابینه ملحق شود به همین دلیل به آن نگاه منفی می شود.

ظریف تاکید کرد: حزب استقلال با اعلام خروج از کابینه ائتلافی مغرب اسلام‌گرا ها را متهم کرد که در تصمیم گیری های مهم با دیگر احزاب ائتلاف رایزنی نمی کند.

با پذیرش قریب به یقین استعفای حزب استقلال از سوی پادشاه مغرب کار دولت فلج می شود و حزب عدالت و توسعه باید با اصلاحات فوری اوضاع بحرانی را بهبود بخشد به خصوص که اکنون مغرب در وضعیت اقتصادی نابسامانی نیز به سر می برد و نرخ تورم نیز در مقایسه با سال گذشته بالاتر رفته است.

از سوی دیگر عادل بن حمزه، سخنگوی حزب استقلال تاکید کرد: خواه کابینه ترمیم شود و یا انتخابات زودهنگام برگزار شود ما از اکنون خود را حزبی معارض می دانیم.

برخی مسئولان حزب عدالت و توسعه مغرب نیز مخالفتی با برگزاری زودهنگام انتخابات ندارند.

 عبد العزیز افتاتی یک نماینده پارلمانی از حزب عدالت و توسعه گفت: انتخابات می تواند وضعیت کنونی را مشخص کند و برخی رهبران حزب ما نیز به این امر مایل هستند و عبدالاله بنکران همچنان محبوبیت گسترده ای بین مردم دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها